مشاوران ناحیه 5/پنج اصفهان
راهنمایی ومشاوره تحصیلی ،شغلی ،روانی رفتاری  
قالب وبلاگ


موضوعات مرتبط: گوناگون
[ چهارشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۲۶ ] [ 15:32 ] [ زیبا بالاخانی ]

خانم ها در زمینه تصمیم گیری چه فرقی با آقایان دارند و چه تفاوتهایی از نظر اراده  با هم دارند؟

بسیاری از افراد بر این باورند که زنان در مقایسه با مردان احساساتی هستند و در زمان تصمیم‌گیری احساس بر منطق آنها غلبه می‌کند و مانع تصمیم‌گیری منطقی در آنها می‌شود، اما مطالعات جدید حاکی از آن است که با وجود احساساتی بودن زنان، آنها در شرایط تصمیم‌گیری در مقایسه با مردان به یک میزان منطقی هستند و احساس در تصمیم گیری آنها نقشی ندارد.

محققان دریافتند جنسیت در تصمیم‌گیری منطقی نقش ندارد، اما احساسات زنان منجر به بروز استرس در آنها می‌شود که این استرس باید کنترل شود تا از بروز بیماری‌های قلبی در آنها جلوگیری شود.

ربکا فریسدورف، رهبر این مطالعه در کشور کانادا اظهار کرد: زنان نسبت به مردان واکنش منفی بیشتری در بعضی از مسائل از خود بروز می‌دهند که این امر منجر به بروز آسیب در آنها می‌شود. این مورد در مردان کمتر است.

این بررسی بر روی شش هزار و 100 نفر انجام شد و محققان را به نتایج سودمندی رساند. در این بررسی از شرکت کنندگان 20 سوال در مورد قتل عمد، شکنجه، دروغ، سقط جنین و تحقیق در مورد حیوانات پرسیده شد و پاسخ آنها مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج این بررسی نشان داد زنان و مردان در تصمیم‌گیری به یک میزان منطقی هستند و مدرکی دال بر این موضوع که نشان دهد جنسیت در تصمیم‌گیری نقش دارد، به دست نیامد.

بررسی انجام شده در مجله “Personality and Social Psychology Bulletin” منتشر شده است. 

(ایسنا)


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ چهارشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۲۶ ] [ 15:5 ] [ زیبا بالاخانی ]

وقتی چهره ای خندان می بینید و یا افراد شاد و خوشحال و خنده رو را می بینید ناخودآگاه شما هم لبخندی برلبانتان نمایان خواهد شد این همان تاثیر پذیری عاطفی شما از دیگران است.

تیمی از دانشمندان نشان داده‌اند لبخندزدن، شیوه پردازش عواطف افراد دیگر توسط مغز را تغییر می‌دهد.

تیم تحقیقاتی از شیوه‌ای موسوم به نوار مغزی برای ضبط‌کردن امواج مغزی 25 شرکت‌کننده استفاده کرد؛ همزمان شرکت‌کنندگان به عکس‌های چهره‌هایی نگاه می‌کردند که یا لبخند می‌زدند یا حالت خنثی را به نمایش می‌گذاشتند.

محققان به رهبری «آلخاندرو سل» در کالج رویال هالوی دانشگاه لندن، بر روی دو اسپایک یا شلیک مغز _ در علوم اعصاب، شلیک یا اسپایک (به معنای نیزه) همان پتانسیل عمل است که بر روی غشای تحریک پذیر یک سلول عصبی پدید می آید _ متمرکز شدند که معمولاً بین 150 و 170 میلی‌ثانیه پس از نگاه‌کردن به یک چهره شلیک می‌شوند و به ترتیب VPP و N170 نام دارند.

تخصص این دو اسپایک ویژه، پردازش صورت است و هنگام تماشای چهره‌های عاطفی (در مقایسه با صورت‌های خنثی) شدیدتر هستند.

زمانی که شرکت‌کنندگان حالت چهره خنثی داشتند، شدت این شلیکها، پس از نگاه‌کردن به چهره‌های خنثی در مقایسه با صورت‌های خنثی افزایش یافت و این درست آن چیزی بود که دانشمندان انتظارش را می‌کشیدند.

آنچه برای دانشمندان جالب بود این بود که زمانی که خود شرکت‌کنندگان لبخند می‌زدند، فعالیت این دو شلیک عصبی، چه هنگام تماشای چهره‌های خنثی چه در زمان تماشای چهره‌های لبخندزن، افزایش یافت.

به عبارت دیگر، زمانی که شرکت‌کنندگان لبخند می‌زدند، مغز آن‌ها چهره خنثی را به گونه‌ای تحلیل می‌کرد که گویی این صورت لبخند می‌زد.

دانشمندان معتقدند این نتایج شواهد جدیدی را برای نقش بنیادی حالت‌های چهره فردی در پردازش دیداری حالت‌های چهره افراد دیگر ارائه می‌دهد و این جمله را تایید می‌کند که «لبخند بزن تا دنیا به روی تو لبخند بزند».


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ چهارشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۲۶ ] [ 15:0 ] [ زیبا بالاخانی ]
مواد غذایی حاوی پروبیوتیک بهترین گزینه تغذیه ای برای افرادی که دچار حالات افسردگی و ناراحتی هستند و به کم کردن و بهبود استرس و خلق و روحیه آنان می شوند. 

یک خانواده خاص از باکتری ها، پروبیوتیک (Probiotics) نام دارند. این باکتری ها در حین فرآیند هضم زنده می مانند و برای سلامتی بسیار مفید هستند.

این باکتری ها سبب جلوگیری از انواع عفونت می شوند و با تقویت سیستم ایمنی بدن و سلامت دستگاه گوارش، سلامتی را تضمین می کنند.

تحقیقات دیگری نشان می دهد که این باکتری ها به سوزاندن چربی کمک می کنند و با کاهش مقاومت بدن نسبت به انسولین، در پیشگیری از بیماری دیابت موثر هستند. درمان روده تحریک پذیر، اسهال های عفونی، برخی از بیماری های پوستی و افزایش بهداشت دهان و دندان از دیگر فواید این باکتری ها هستند.

مطالعات محققان هلندی نشان می دهد که پروبیوتیک ها سبب بهبود خلق و خو می شوند و یک روش مناسب برای مبارزه با استرس و افسردگی هستند. در این تحقیقات 40 داوطلب به مدت چهار هفته از مکمل های پروبیوتیک استفاده کردند. اغلب این داوطلبان اظهار داشتند که حالات غم و افسردگی، کمتر به سراغشان آمد و افکار منفی کمتری داشتند.

مطالعاتی که در سال 2013 میلادی صورت گرفت نشان می دهد که سلامت دستگاه گوارش نقش مهمی در خلق و خو و اختلالات رفتاری دارد؛ از طرفی پروبیوتیک ها نیز در سلامت دستگاه گوارش موثرهستند.

مطالعه بر روی داوطلبان نشان می دهد که مصرف پروبیوتیک، باعث کاهش هورمون استرس، کورتیزول، می شود.

از بین مواد غذایی شناخته شده، ماست حاوی بیشترین مقدار پروبیوتیک است. سیب، موز، توت، کشمش، انواع سبزی، پیاز، سیر، تره فرنگی، عدس، نخود، لوبیا، ذرت، بادام، عسل و چای سبز نیز حاوی این باکتری هستند.


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ چهارشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۲۶ ] [ 14:55 ] [ زیبا بالاخانی ]


موضوعات مرتبط: گوناگون
[ شنبه ۱۳۹۴/۰۱/۰۸ ] [ 20:32 ] [ زیبا بالاخانی ]
مهدی قاسمی هرچند که پیشنهاد تدریس در دانشگاه را هم داشته است، ولی این روزها در مترو کفی کفش می فروشد. مهدی البته هنوز صبح ها برای دانشجویان مقاله های ISI و پایان نامه می نویسد!

به گزارش "بوشهرنیوز"


موضوعات مرتبط: گوناگون
ادامه مطلب
[ شنبه ۱۳۹۳/۱۲/۱۶ ] [ 23:23 ] [ علی رضا خلیلی ]

1- روزى روستاییان تصمیم گرفتند براى بارش باران دعا كنند. در روزی كه براى دعا جمع  شدند تنها یك پسربچه با خود چتر داشت. این یعنى ایمان                            

2- كودك یك ساله اى را تصور كنید زمانی كه شما او را به هوا پرت می كنید، او می خندد، زیرا می داند او را خواهید گرفت. این یعنى اعتماد                 

3- هر شب ما به رختخواب  می رویم. ما هیچ اطمینانى نداریم كه فردا صبح زنده برمی خیزیم با این حال هر شب ساعت را براى فردا كوك میكنیم. این یعنى امید


موضوعات مرتبط: داستان های آموزنده، گوناگون
[ دوشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۰۴ ] [ 21:58 ] [ زیبا بالاخانی ]


موضوعات مرتبط: گوناگون
[ یکشنبه ۱۳۹۳/۱۱/۱۹ ] [ 21:44 ] [ زیبا بالاخانی ]

برای کم کردن و تخفیف درد آخ گفتن یکی از بهترین گزینه هاست و باعث ایجاد حواس پرتی برای شما می شود.

دانشمندان دانشگاه ملی سنگاپور، داد زدن و آخ گفتن در زمان احساس درد را کمکی برای مقاومت در برابر آن دانسته‌اند. نتایج پژوهش جدید نشان داده که تلاش برای گفتن واژه آخ با سفر پیام‌های درد به مغز تداخل دارد.

پژوهش‌های پیشین زیست‌شناسان نشان می‌داد، انسان به شکلی تکامل‌یافته تا فی‌البداهه فریاد زده و به دیگران در مورد خطر هشدار دهد؛ اما نتایج جدید حاکی از آن است که انسان در حقیقت برای پرت کردن حواس خود از احساس درد، فریاد می‌زند. به گفته محققان، ابراز درد ورای زبان‌های مختلف به اشتراک گذاشته می‌شود.

واژه «OW»در زبان انگلیسی، «Eina» در زبان آفریقایی، «Ahia» در زبان ایتالیایی، «Aiyo» در زبان چینی و «آخ» در زبان فارسی همگی بطور مشابهی به بیان درد می‌پردازند. به گفته محققان دپارتمان‌های روانشناسی و علوم اعصاب دانشگاه ملی سنگاپور، صدای مشترک در میان همه این کلمات، صدایی است که دهان را باز و زبان را تخت می‌کند و لب‌ها به شکل غیر گرد می‌مانند.

این صدای ساده به کنترل تلفظ کمی نیاز داشته و همزمان بیشترین خروجی صدا را دارد؛ همچنین این صداها براحتی و بطور موثری در زمان احساس درد استفاده می‌شوند.

دانشمندان میزان زمانی را که داوطلبان می‌توانستند دستشان را در آب بسیار سرد و دردناک نگهدارند، آزمایش کردند. در این پژوهش، 56 شرکت‌کننده اجازه یافتند تا در زمان احساس درد، آخ بگویند؛ سپس این آزمایش چهار بار دیگر بر روی داوطلبان انجام شد که باید در یکی از آن‌ها، ساکت می‌مانند.
در یک آزمایش، داوطلبان می‌توانستند در زمان احساس درد بر روی یک دکمه فشار بیاورند، در آزمایش دیگر آنها صدای فریاد خود را پخش می‌کردند، در آزمایش بعدی صدای فریاد یک شخص دیگر پخش می‌شد و در آزمایش آخر باید تا زمان غیرقابل تحمل شدن درد، ساکت می‌ماندند.

نتایج نشان داد که شرکت‌کنندگان زمانی که اجازه فریاد زدن داشتند، مدت زمان بیشتری درد را تحمل می‌کردند؛ آن‌ها بطور میانگین 30 ثانیه درد را تحمل کردند که پنج ثانیه بیش از زمان ساکت ماندن آن‌ها در وقت احساس درد بود.
شنیدن صدای آخ گفتن، تاثیری در افزایش زمان تحمل درد نداشت. اینکه دقیقا چه فرآیندی در زمان آخ گفتن رخ می‌دهد، مشخص نیست، اما محققان بر این گمانند که پیام‌های خودکار که به بخش صوتی مغز سفر می‌کنند، با پیام‌های درد تداخل دارند.
نتایج این پژوهش در مجله Pain منتشر شده است.

منبع: hidoctor


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ یکشنبه ۱۳۹۳/۱۱/۱۹ ] [ 21:27 ] [ زیبا بالاخانی ]

 

 متاسفانه علاقه به دود کردن و رواج آن در بین افراد جامعه مانند یک مد به طور چشمگیری رو به افزایش است و این ناهنجاری روز به روز در بین جوانان طرفداران بیشتری پیدا می کند.

«زهرا همتی» در مورد علت گرایش نوجوانان به‌سوی مصرف دخانیات، اظهار کرد: نوجوانی سن حساس و خاصی است و در این سن باید به‌صورت جدی مراقبت لازم صورت گیرد تا از دچار شدن نوجوانان به آسیب و مصرف دخانیات جلوگیری شود.

وی بابیان اینکه نوجوان تنوع‌طلب، کنجکاو، دارای هیجان و نیازمند سرگرمی هستند، افزود: ایجاد زمینه‌های مناسب برای رفع نیازها و آگاهی‌بخشی درست در این سن بسیار کارساز است و تأثیرگذارترین افراد در این زمینه، والدین هستند.

همتی ادامه داد: همه نهادها باید برای نجات جوانان از دخانیات پای‌کار بیایند و در امور نوجوانان دخالت کنند تا از گرایش آن‌ها به‌سوی مصرف دخانیات جلوگیری شود و اگر این مهم انجام نشود، بعد از مصرف سیگار نوبت مواد مخدر می‌شود و آسیب آن دامن جامعه را می‌گیرد.

این کارشناس اجتماعی با اشاره به اینکه دادن مجوز فعالیت برای قلیانی‌ها اصلاً به صلاح نیست، خاطرنشان کرد: دادن مجوز فعالیت قلیانی موجب شکسته شدن قبح “دود و دم” در جامعه می‌شود و آسیب آن هم گسترش پیدا می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه والدین اولین و تأثیرگذارترین الگو رفتاری برای فرزندان هستند، تصریح کرد: وقتی والدین دخانیات و مواد مخدر مصرف می‌کنند، قبح آن در داخل خانواده شکسته می‌شود و باید انتظار داشت که فرزند از آن‌ها الگو بگیرد و به‌سوی کشیدن سیگار سوق پیدا کند.

همتی تأکید کرد: با توجه به جایگاه حساس و تأثیرگذار والدین در رفتار و شکل‌گیری شخصیت فرزندان، باید آگاهی‌بخشی کنند و رفتار خودشان را کنترل و مراقبت کنند و الگوهایی موفق برای فرزندان باشند.

وی بابیان اینکه کشیدن سیگار یا مصرف مواد مخدر، ظلم در حق همه اعضای خانواده است، خاطرنشان کرد: باید به بحث پیشگیری که کارآمدتر از دیگر مباحث است، توجه جدی شود و پیشگیری در خانواده از همه مراحل بهتر و مؤثرتر است.

این کارشناسی اجتماعی با اشاره به اینکه متأسفانه در سطح شهر از پیامد منفی مصرف دخانیات به مردم آگاهی‌بخشی نشده است، افزود: متأسفانه در مکان‌های عمومی به‌راحتی دخانیات دود می‌شود و باید قوانین در این راستا عملی و جدی گرفته شود، چراکه مصرف دخانیات در مکان‌های عمومی تجاوز به‌حق دیگران است، چون سلامت جسمی و روانی مردم را به خطر می‌اندازد.

وی با تأکید بر اینکه اضطراب و افسردگی افراد را به‌سوی مصرف دخانیات و مواد مخدر سوق می‌دهد، تصریح کرد: اگر ما در این حوزه‌ها پیشگیری کنیم، هم از گرایش به‌سوی مصرف مواد مخدر و دخانیات جلوگیری کرده‌ایم، هم جامعه سالم خواهد ماند.

این کارشناس اجتماعی بابیان اینکه آموزش‌وپرورش در این زمینه رسالت خطیری بر عهده دارد، افزود: ضروری است که تمهیداتی اندیشیده شود تا مربیان و معلمان درزمینهٔ پیشگیری از مصرف دخانیات در بین دانش‌آموزان آگاهی‌بخشی کنند.


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ یکشنبه ۱۳۹۳/۱۱/۱۹ ] [ 21:22 ] [ زیبا بالاخانی ]

یک روانشناس با بیان اینکه استرس یکی از هیجان‌های بدن است که در حوادث خوشایند ‌یا ناخوشایند بروز پیدا ‌می‌کند، گفت: استرس بیماری نیست که درمان شود و برای حفظ سلامت جسم و روان تنها باید آن را کنترل کرد. خانم مرادی، با بیان اینکه داشتن هیجانات لازمه سلامت است، اظهار کرد: استرس نیز یکی از همین هیجانات است که تنها باید مدیریت شود. 

وی تصریح کرد: .....


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ یکشنبه ۱۳۹۳/۱۱/۱۹ ] [ 20:53 ] [ زیبا بالاخانی ]
بدون شرح


موضوعات مرتبط: گوناگون
[ جمعه ۱۳۹۳/۱۰/۲۶ ] [ 16:17 ] [ زیبا بالاخانی ]

اگر دوست دارید از زندگی تان بهره لازم را ببرید و شادی و لذت کافی را از آن ببرید با ما همراه باشید تا راه و روش افزایش این حس را به شما یاد دهیم.

 روش‌های زیادی برای افزایش رضایت از زندگی وجود دارد اما روان‌شناسان و جمعیت‌شناسان روی این 10 مورد توافق نظر دارند:

1- روزمرگی‌ها و لحظات زندگی را درک کنید. کسانی كه درنگ می‌كنند تا وقایعی را كه به‌طور عادی با عجله پشت سر می‌گذارند، ببینند یا در طول روز به وقایع خوشایند روزانه فكر می‌كنند، افزایش قابل‌توجهی را از نظر رضایت و كاهش افسردگی گزارش می‌كنند.

2- از مقایسه پرهیز کنید. به جای مقایسه كردن با دیگران، توجه خود را به دستاوردهای شخصی معطوف كنید تا به رضایت بیشتری دست یابید.

3- بیش از اندازه به پول توجه نكنید. كسانی كه پول را در راس فهرست اولویت‌های خود قرار می‌دهند، بیشتر در معرض افسردگی، اضطراب و عزت‌نفس پایین هستند.

4- اهداف معنادار داشته باشید. كسانی كه برای تحقق رویایی ارزشمند تلاش می‌كنند، بسیار راضی‌تر از كسانی هستند كه رویا یا آرزویی ندارند.

5- در كار ابتكار به خرج دهید. محققان معتقدند هنگامی كه خلاقیت به خرج می‌دهیم، به دیگران كمك می‌كنیم و راه‌های بهبود در امور را پیشنهاد می‌كنیم یا كارهای اضافی انجام می‌دهیم، از كارمان بیشتر احساس اغنا می‌كنیم.

6- دوست پیدا كنید و به خانواده اهمیت بدهید. افراد راضی معمولا خانواده‌دوست هستند و روابط بهتری دارند. انسان به رابطه نزدیك نیاز دارد؛ رابطه‌ای كه در برگیرنده تفاهم و توجه باشد.

7- لبخند بزنید، حتی زمانی كه حالش را ندارید. افراد راضی امكانات موجود، فرصت‌ها و موفقیت را می‌بینند. آنها وقتی به آینده نگاه می‌كنند، خوشبین هستند و وقتی گذشته را مرور می‌كنند، معمولا گزینه‌های مثبت را می‌بینند.

8- طوری تشكر كنید كه گویی واقعا قدردان هستید. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی كه برای كسانی كه به آنها كمك كرده‌اند، نامه تشكرآمیز می‌نویسند، از نظر رضایت در سطح بالا و از نظر افسردگی در سطح پایینی قرار دارند.

9- از خانه بیرون بروید و ورزش كنید. تحقیقات نشان می‌دهد ورزش می‌تواند به اندازه داروها در درمان افسردگی موثر باشد و در عین حال هیچ‌گونه عوارض جانبی‌ای نیز نداشته باشد.

10- بخشش را فراموش نكنید. محققان می‌گویند كمك به همسایه، داوطلب‌شدن برای انجام كارهای خیریه یا اهدای كالا و خدمات باعث ایجاد احساس خوبی در شخص می‌شود و مزایای زیادی از نظر تندرستی دارد كه از ورزش كردن یا ترك سیگار هم بیشتر است.

 


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ جمعه ۱۳۹۳/۱۰/۲۶ ] [ 16:5 ] [ زیبا بالاخانی ]

ممکن است فردى از نظر هوش و استعداد در سطح مناسبى باشد ولى بعلت قفل ناگهانی ذهن مجبور به واگذارى کار خود به دیگران شده و دچار رکود آنی  ذهن شود در این جور مواقع علت چیست؟

توصیف بالینی واضحی برای اصطلاح کدری مغز (Brain Fog)  یا (Mental Fog) وجود ندارد. این یک اصطلاح رایج است که مردم از آن برای توصیف حالت ضعیف شدن ذهن استفاده می‌کنند. به بیان دیگر این اصطلاح به حالت سردرگمی، ضعیف شدن حافظه یا ناتوانی در تمرکز کردن گفته می‌شود.

 فعالیت مغز به عوامل متعددی ارتباط دارد. احتمال دارد کدری مغز بر اثر تضعیف عملکرد مغز، نبود توازن در تولید هورمون‌های مغز، ضعیف شدن تولید انرژی در داخل مغز و کاهش انتقال اکسیژن و گلوکز به سلول‌های مغز، باشد.

علایم

*فراموش کردن موقتی اسم ها، آدرس، وقت قرار، صحبت‌های دیروز

* یاری نکردن حافظه برای به یاد آوردن خاطرات گذشته

* هنگام حرف زدن، فراموش کردن آن چه می‌خواستید بگویید

* مشکل تمرکز هنگام خواندن

* مشکل در یادگیری موضوعات جدید

* گم شدن در محیط هایی که با آن آشنا هستید

* به سختی یاد آوردن آنچه سر زبانتان بوده است

* کندی در تصمیم گیری و یادگیری

* قاطی کردن یا فراموش کردن کلمات

* احساس خستگی مفرط با کوچک‌ترین فعالیت ذهنی

* مشکل در تمرکز کردن و کم شدن توجه

این علایم کدری مغز همانند اختلال در یادگیری، عقب ماندگی ذهنی یا بیماری ذهنی دیگر نیست.

علل:

کمبود خواب:

خواب برای سلامت فیزیکی، ذهنی و عاطفی مهم است. کمبود خواب باعث ایجاد مشکلات متعددی می‌شود. خواب کافی برای شارژ شدن مجدد لازم است و کمبود آن بر عملکرد ذهن تاثیر می‌گذارد.

مصرف مواد مخدر:

این داروها تاثیرهای متفاوتی روی مغز دارد. بعضی از آن‌ها میزان فعالیت سیستم عصب را کاهش می‌دهد در حالی که برخی ازداروها به طور موقت و بیش از حد تحریک می‌کند.

کدری مغز می‌تواند روزها، هفته‌ها و حتی ماه‌ها بعد از مصرف این مواد ادامه پیدا کند.

داروهای تجویزشده:

داروها نیز می‌تواند بر عملکرد مغز تاثیر بگذارد. در اغلب موارد تاثیرگذاری آن مانند موادمخدر شدید و غیرقابل کنترل نیست. مسکن ها، داروهای آرام بخش، ضداضطراب، ضد افسردگی و ضد روانپریشی تاثیر زیادی بر فعالیت مغز می‌گذارد.

اما برخی داروها که برای درمان مشکلات سیستم عصبی تجویز شده است، می‌تواند عوارض جانبی نیز ایجاد کند.

فعالیت شدید ذهنی:

هر نوع فعالیت ذهنی شدید و طولانی که همراه با خستگی مفرط فیزیکی باشد می‌تواند به کدری مغز منجر شود. با خواب خوب شبانه و روش‌های آرام بخشی این مشکل قابل رفع است.

استرس‌های عاطفی:

استرس‌های عاطفی می‌تواند تاثیرات متفاوتی بر فعالیت ذهنی بگذارد. این نوع استرس می‌تواند بر اثر مشکلات زناشویی یا مرگ ناگهانی عزیزی و… به وجود بیاید.

پایین بودن قند و اکسیژن مغز:

برای عملکرد بهتر مغز، نیاز به اکسیژن رسانی کافی و دریافت گلوکز است. حتی افت لحظه‌ای اکسیژن رسانی و افت قند می‌تواند بر عملکرد مغز تاثیر بگذارد. بنابراین، هر ناراحتی که قند و اکسیژن خون را کاهش می‌دهد، می‌تواند بر فعالیت طبیعی مغز تاثیر بگذارد و به کدری مغز منجر شود. کدری مغز را می‌توان در بیماری تنفسی، قلبی- عروقی و مشکل غدد درون ریز مشاهده کرد. کیفیت پایین هوای تنفسی، رژیم‌های سخت، گرسنگی به مدت طولانی و کمبود ماده مغذی می‌تواند باعث تضعیف ذهن شود.

علل دیگر:

*کم خونی شدید*بیماری مغزی مانند آلزایمر، پارکینسون*افسردگی*آسیب یا ضربه مغزی*دیابت* مسمومیت با فلزات سنگین*سکته قلبی*پرکاری تیروئید*بیماری کبدی*مننژیت*آپنه خواب*سکته*کمبود ویتامین B12*لوپوس*میگرن*یائسگی*اضطراب*ام اس*بی خوابی*حساسیت*.

سایت دکتر سلام


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ جمعه ۱۳۹۳/۱۰/۲۶ ] [ 15:57 ] [ زیبا بالاخانی ]

کلماتی که هر روز استفاده می شوند ساختار ذهنی را تشکیل می دهند و موفقیت یا ناکامی گوینده خود را رقم می زنند. سطح موفقیت با کلماتی که به زبان می آوریم مقدر می شود؛ بنابراین در مکالماتمان از این پنج کلمه « ناکام ساز » دوری کنیم.

 ۱ - شانس

با وجود این حقیقت که رخدادهای پیش بینی نشده می توانند بر نتایج کار تاثیرگذار باشند، این شانس نیست که تفاوت را در نتایج ایجاد می کند. بلکه رخدادها هستند که باعث آن می شوند. شانس هیچ کاری با آنها نمی کند. باورداشتن به شانس افکار شما را به گونه ای ساختار می بخشد که در تصوراتتان نه شما و نه هیچ کس دیگری قادر به ایجاد تغییر یا حتی تاثیرگذاری نیست. بدتر از آن، شانس بهانه ایست که با آن شکست ها توجیه می شوند(این فقط بدشانسی بود) و موفقیت ها را لوث می کند(این فقط خوش شانسی بود).

 ۲ - دشمن

درست است که شما رقبایی دارید و برخی اوقات برای برد شما آنها باید شکست را متحمل شوند(و برعکس) حتی در این صورت نیز در کسب و کار دشمنی وجود ندارد. دشمن مربوط به میدان جنگ است. کسب و کار برای بهتر کردن چیزهاست نه از بین بردن افراد. وقتی که شما با گفتن دشمن به رقبایتان از آنها برای خودتان غول درست می کنید، گزینه های تجاری را روی خود می بندید. به خاطر داشته باشید که در دنیای تجارت، رقبای امروز اغلب شرکای فردا هستند.

 ۳ - عدم پذیرش

آیا عالی نیست اگر مردم همیشه با نظرات شما موافق باشند؟ خب! گاهی اوقات افراد نظرات شما را نمی پسندند یا حتی ممکن است خود شما هم با آن موافقت نداشته باشید.شما می توانید این وقایع را به عنوان عدم پذیرش خودتان توسط دیگران قلمداد کنید و به ذهنیت خودتان آسیب برسانید یا این که درک کنید که واقعا چه اتفاقی افتاده که نظرات شخص دیگری با نظرات شما هماهنگی ندارد. به جای این که از کلماتی استفاده کنید که به صورت خودکار شما را ضعیف می کند، روی تغییر دیدگاه خودتان یا دیدگاه شخص دیگر تمرکز کنید.

 ۴ - نفرت

در کار معمولا با جملاتی شبیه «من از رییسم نفرت دارم» یا «من از شغلم نفرت دارم» رو به رو می شویم. نفرت یک کلمه منفی است و در بدن انسان بیماری ایجاد می کند. هر بار شما این کلمه را به کار می برید مانند آن است که یک سلول سرطانی را در بدنتان آزاد می کنید. این قضیه کاملا جدیست. نمی گویم که همه چیز باید برای شما شیرین و دوست داشتنی باشد؛ اما چرا باید ذهن خود را با نفرت داشتن از کسی یا چیزی آلوده کرد ؟

 ۵ - اما

مطمئنم که شما هم کسانی را می شناسید که نمی توانند درباره یک ایده، نقشه یا فعالیت خاص چیزی بگویند بدون اینکه جمله شان را با یک «اما» ناقص نکنند. مثلا می گویند«بله ایده عالیست، اما….» یا «من موافقم که ما باید کاری کنیم، اما……» این کلمه یاس آور است و فرصت ها را از بین می برد. از بدل های دیگری که برای « ما» وجود دارد، استفاده کنید و به جای فرصت سوزی، فرصت ایجاد کنید. کلمه « و » یکی از بهترین آنهاست. دفعه بعد که خواستید از «اما» استفاده کنید به جای آن «و» را امتحان کنید و اثر آن را ببینید.


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ جمعه ۱۳۹۳/۱۰/۲۶ ] [ 15:48 ] [ زیبا بالاخانی ]

زنان به طور ذاتی مراقبت کننده هستند و کمتر ریسک می کنند و دقیق و حساب شده و محافظه کارانه جلو می روند و بالعکس، مردان ریسک پذیرند و درصد اشتباهاتشان بالاست.

مردها چون بیشتر از زن ها اهل ریسک کردن هستند مدال طلای کارهای احمقانه کردن را هم به دست آورده اند.

مردها نسبت به زن‌ها حاضر به ریسک بیشتری هستند. آنها بیشتر برایشان حادثه پیش می‌آید، بیشتر صدمه می‌بینند و در کل زودتر از زن‌ها جان خود را از دست می‌دهند. اکنون یک تحقیق علمی نظریه “حماقت مردها” را تایید می‌کند.

محققان بریتانیایی به‌تازگی حساب کرده‌اند که اکثر افرادی که “جایزه داروین” را دریافت می‌کنند، مرد هستند. این نتیجه‌ی پژوهش محققانی از موسسه پزشکی شهر نیوکاسل در بریتانیاست. آنها نتیجه تحقیق خود را در نشریه British Medical Journal منتشر کردند.

جایزه داروین چیست و به چه کسانی تعلق میگیرد؟

جایزه داروین (The Darwin Award) به کسانی داده می‌شود که به دلیل حماقت خود را نابود می‌کنند و جان خود را از دست می‌دهند. به همین خاطر این جایزه پس از مرگ این افراد به آنها اهدا می‌شود. برای مثال دزدی که قصد داشت یک طناب فولادی از آسانسور بدزدد، خود زیر آن آسانسور گیر افتاد و جان خود را از دست داد.
این جایزه از سال ۱۹۹۴ اهدا می‌شود. نام این جایزه بر گرفته از چارلز داروین (بانی نظریه تکامل) است. بنا بر جایزه داروین کسانی که از روی حماقت خود را نابود می‌کنند، ژن انسان‌ها را “پاکسازی” می‌کنند و خود به دست خود از این دنیا می‌روند.

محققان ۳۱۸ نفر که بین سال‌های ۱۹۹۵ و ۲۰۱۴ جایزه داروین را دریافت کرده بودند، مورد بررسی قرار دادند. آنها مشاهده کردند که از این ۳۱۸ نفر تنها ۳۶ نفر زن هستند.
نتایج پژوهش آنها نظریه “مرد احمق” را تایید کرد. بنابر این نظریه، دلیل آمادگی بالای مردها برای انجام کارهایی با ریسک بالا و همچنین میزان مرگ و میر بالای آنها در حوادث، نشان می‌دهد که میزان حماقت مردها بیشتر است و بیش از زن‌ها کارهای احمقانه می‌کنند.

اما محققان همچنان می‌افزایند که آنها عواملی چون مصرف الکل را در پژوهش خود در نظر نگرفته‌اند. مصرف الکل در برخی از مرگ‌هایی که به جایزه داروین ختم ‌شدند، نقش مهمی داشته است.

پژوهشگران همچنان می‌نویسند که آمادگی مردها برای انجام کارهای احمقانه از این امر هم نشات می‌گیرد که آنها علاقه به خودنمایی دارند و می‌خواهند توانایی‌های خود را به دیگران نشان دهند.
نویسندگان این مقاله علمی می‌نویسند که درست است که این نتایج “خنده‌دار و عجیب و غریب” به نظر می‌آیند، اما آنها از لحاظ علمی مورد بررسی قرار گرفته‌اند و از طرف یک هیئت علمی تایید شده‌اند.

سایت دکتر سلام


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ یکشنبه ۱۳۹۳/۰۹/۲۳ ] [ 21:39 ] [ زیبا بالاخانی ]

 

محققان دانشگاه وارویک در انگلستان مطالعه‌ای بر روی اثرات میوه و سبزیجات در روان انسان داشتند و به نتیجه‌ای مهم دست یافتند. 

به گزارش فارس، خوردن میوه و سبزیجات برای سلامت فیزیکی، سلامت ذهن و روان بسیار مفید است؛ مطالعه‌ای که توسط محققان دانشگاه وارویک انگلستان انجام شد، نشان داد خوردن میوه و سبزیجات اثر فوق العاده‌ای در سلامت روان دارد و باعث شاد شدن روحیه می‌شود.

این محققان مطالعات خود را بر روی 13983 شرکت کننده بالای سن 16 سال داشتند که 56 درصد آنان، زنان بودند؛ بخشی از پژوهش محققان بر روی رفتارهای کلیدی و روانی این افراد صورت گرفت و از دو عامل که بیشترین تأثیر را بر روی سلامت روان آنها گذاشته بود متعجب شدند: سیگار کشیدن و نخوردن میوه و سبزیجات.

در میان این افراد آنهایی که از سطح بالای ذهنی برخوردار بودند 33.5 درصد بودند که حداقل 5 میوه و سبزیجات در روز می‌خوردند، 31.4 درصد، 3 یا 4 بار میوه در روز می‌خوردند، 28.4 درصد یک یا 2 بار در روز میوه می‌خوردند و تنها 6.8 درصد کمتر از یک وعده میوه و سبزیجات می‌خوردند.

"ساوریو استرانجز" نویسنده این مطالعه گفت: داده‌ها نشان داد افرادی که مصرف میوه و سبزیجات بالایی دارند ،احتمال کمتری دارد به بیماری‌های روان مبتلا می‌شوند.


موضوعات مرتبط: گوناگون
[ یکشنبه ۱۳۹۳/۰۹/۲۳ ] [ 21:23 ] [ زیبا بالاخانی ]

لُوس کردن کودکان آنها را موجوداتی ضعیف و بی اراده و خود رأی بار می‌آورد. چنین کودکانی در ایام کودکی، پدران و مادران خود را با انجام کاهای نادرست به زحمت می اندازند و آنان را با مشکلاتی مواجه می‌کنند.

کودکی لوس بار آمده، به دو مصیبت بزرگ گرفتار می‌شود؛ از طرفی توقع دارد زن و مرد اجتماع، مانند پدر و مادرش او را نوازش کنند و بی حساب احترامش کنند و اوامر او را بی چون و چرا انجام دهند. وقتی مشاهده می‌کند که مردم نه تنها احترامش نمی‌کنند، بلکه در مقابل این توقع بیجا مسخره‌اش می‌کنند، سخت ناراحت می‌شود و در خود احساس حقارت و پستی ‌می‌کند. و از طرف دیگر شکست‌های درونی و ناکامی‌های روانی که منشأ عقدۀ حقارت شده است، او را تندخو و عصبی، بی حوصله، بداخلاق می‌کند، به مردم بدبین می‌شود و با کلمات زشت و رفتار ناپسند پدر و مادر یا افراد دیگر را عصبانی و ناراحت می‌کند.

هیچ چیز به قدر تحقیری که کودک در قبال قدرت و زورنمایی بزرگترها در خود احساس می‌کند، اعتماد به نفس را در او خاموش نمی‌کند، به خصوص وقتی که پس از توسل به زور به او بگویند: "بی خود سعی نکن، تو نمی‌توانی، عرضه اش را نداری".

در ریحانه بهشتی آمده است: اگر کودک مورد احترام باشد، در خانه کمتر از اوامر پدر و مادر سرپیچی می‌کند. احترام به کودک و حسن معاشرت پدر و مادر با وی یکی از اساسی ترین عوامل ایجاد شخصیت در کودک است.

پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند: "اَکرِمُوا اَولادَکُم وَ اَحسِنُوا آدابَهُم؛ به فرزندان خود احترام بگذارید و با آداب و روش پسندیده با آنها معاشرت کنید."

بنابراین باید عنوان کرد که مربی خوب کسی است که عاقلانه خواهش‌های کودک را از راه‌های صحیح و با روش درست تعدیل کند.


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ یکشنبه ۱۳۹۳/۰۹/۲۳ ] [ 21:4 ] [ زیبا بالاخانی ]

همکارارجمند سرکارخانم یزدانیان

 کارشناس محترم مشاوره مدیریت آموزش وپرورش ناحیه 5 اصفهان

 سلام علیکم

  با احترام وآرزوی سلامتی وسرافزاری ،با عنایت به سوابق درخشان وخدمات ارزشمند ،تعهد وتخصص،ایمان وایثاروتلاش خالصانه شماکه مجموعه مشاوران ناحیه درشما سراغ داریم و درطول سالهای خدمت در کسوت مشاور و سرگروه آموزشی مشاوران  نبوغ وخلاقیت ،کارآمدی وتاثیرات بسیار ارزشمند شما درراستای توسعه وتعمیق سطح کمی وکیفی حوزه فعالیت وارتقای جایگاه مشاوره ومشاوران  وخدمت رسانی به دانش آموزان  عزیز وخانواده های محترم به اثبات رسیده است ،ایمان داریم که باحضورموٍثر شما شاهد اعتلا ،انسجام ،توسعه وتقویت فعالیتها وارائه خدمات مشاوره ای مطلوب خواهیم بود .

 باکمال مسرت و افتخار تقبل این مسئولیت حساس را صمیمانه تبریک عرض می نماییم . سلامتی وسرافرازی شما وخانواده محترم را در همه امور از قادر منان مسئلت می نماییم .

ودر راه دشوار تعلیم وتربیت همراه شماخواهیم بود.

از مسئولین محترم اداره ناحیه 5 اصفهان  به جهت حسن انتخاب وانتصاب شایسته شما صمیمانه سپاسگزاریم.

جمعی از مشاوران ناحیه 5 --خلیلی کارشناس اسبق مشاوره ناحیه 5


موضوعات مرتبط: اخبارواطلاعات، گوناگون، هسته مشاوره ناحیه 5اصفهان
[ یکشنبه ۱۳۹۳/۰۸/۲۵ ] [ 20:19 ] [ علی رضا خلیلی ]

عالمي كه در تمام عمرش به نامحرم نگاه نكرد!
آيت‌الله ارباب از مجتهدان بزرگ و فقيهان سترگ جهان تشيع و از مدرسان نام آور قرن چهاردهم هجري در رشته‌هاي مختلف عقلي و نقلي به شمار مي رفت.
تخت فولاد اصفهان، همچون گنجينه اي است كه گوهرهاي نايابي را در دل خود نگه داشته است و اسرار مگو در باب اين گوهرهاي ناياب بسيار دارد!

 تخت فولاد دركنار قبرستان بقیع مدینه، ابوطالب مكه و وادی السلام نجف اشرف از مهمترین و متبرك ترین مرقدهای جهان اسلام به شمار می رود. تا آنجایی كه برخی معتقدند تخت فولاد به واسطه قبور متبرك آن، دومین قبرستان جهان اسلام است.

در جاي جاي اين تكه از بهشت معنوي كه قدم مي گذاري عظمت هاي عرفاني و علمي زيادي مدفون است. يكي از اين ذخاير عظيم، عارف وارسته و عالم برجسته آيت الله حاج آقا رحیم ارباب هستند.

گزارشی از سرویس دینی جام نیوز،


موضوعات مرتبط: داستان های آموزنده، گوناگون
ادامه مطلب
[ یکشنبه ۱۳۹۳/۰۸/۲۵ ] [ 17:44 ] [ علی رضا خلیلی ]


موضوعات مرتبط: گوناگون
[ دوشنبه ۱۳۹۳/۰۸/۱۹ ] [ 20:20 ] [ زیبا بالاخانی ]

انگیزه، حالات درونی فرد است كه موجب تداوم رفتارش تا رسیدن به هدف می‌شود. انگیزه ارتباط مستقیم و مثبت با پیشرفت تحصیلی دارد.

به همین علت علاوه بر آنكه انگیزه وسیله‌ای برای پیشرفت تحصیلی در نظر گرفته می‌‌شود، گاهی از آن به عنوان هدف نیز نام برده می‌شود، زیرا با افزایش انگیزه، پیشرفت تحصیلی نیز پدید می‌آید.

از آنجا كه هوش و استعداد تحصیلی به‌عنوان دو عامل اساسی در پیشرفت تحصیلی، كمتر تحت تأثیر معلم یا مربی واقع می‌شود، سعی بر آن است كه با افزایش انگیزه دانش‌آموزان حداكثر بهره‌وری از هوش صورت گیرد. زیرا در حالت مساوی برابری هوش و استعداد تحصیلی افراد، مشاهده شده است كه پیشرفت تحصیلی افراد با انگیزه چشمگیرتر بوده است. با وجود آنكه معلمان در تغییر هوش و استعداد تحصیلی نقش چندانی ندارند، ولی می‌توانند در بالا بردن انگیزه دانش‌‌آموزان مفید واقع شوند. 

انگیزه به دو نوع درونی و بیرونی قابل تقسیم است. از انگیزه بیرونی می‌توان به تقویت‌كننده‌هایی چون پول، تائید، محبت، احترام، نمره و از تقویت‌كننده‌های درونی می‌توان به رضایت خاطر و احساس خوب از یادگیری اشاره كرد.

آنچه كه بیشتر موجب رفتار خود‌جوش می‌شود، انگیزه درونی است. هدف عمده فعالیت‌های پرورشی معلم یا مربی این است كه دانش‌آموز به تدریج از انگیزه‌های بیرونی به سمت انگیزه‌های درونی هدایت شود.

تفاوت اساسی افراد دارای انگیزه درونی با افراد دارای انگیزه بیرونی این است كه افراد با انگیزه درونی احساس كفایت بیشتری در خود دارند و كمتر به دیگران اجازه می‌دهند كه محرك رفتارشان شوند. این گروه از دانش‌آموزان، خود تعیین كننده رفتارها هستند و به خاطر كفایتی كه در خود احساس می‌كنند، باور دارند كه می‌توانند با رفتارشان بر محیط خود تأثیر بگذارند.

این گروه از دانش آموزان با انگیزه درون‌گرا، تصورشان این است كه موفقیت و عدم موفقیت در تحصیل به خاطر نحوه رفتار صحیح یا غلط خودشان است.

اما برخلاف آنها، دانش‌آموزان باانگیزه برون‌گرا، احساس بی‌كفایتی یا كفایت كم داشته و همواره تصور می‌كنند كه موفقیت آنها تحت تأثیر عوامل محیطی نظیر، معلم و سوالات سخت است. این گروه از دانش‌آموزان حتی اگر درس بخوانند، باز هم موفقیت چندانی نخواهند داشت. چرا كه اندك تلاش آنها به خاطر همان انگیزه‌های بیرونی، همچون فرار از تنبیه یا كسب خواست معلم است. اینان در صورت كسب موفقیت اندك هم آن را به شانس و تصادف نسبت می‌دهند و نه به تلاش و استعداد خود. این دانش‌آموزان حتی اگر نیم‌نگاهی به موفقیت داشته باشند، آنقدر آن را صعب‌الوصول می‌دانند كه دست به عمل نمی‌زنند، در نتیجه هرگز طعم موفقیت را نخواهند چشید.

 در حقیقت گام اول در برخورد با این افراد چشاندن طعم موفقیت به آنها و درهم شكستن تصور منفی آنها در مورد دستیابی به موفقیت است. در این صورت است كه «موفقیت»، «موفقیت» می‌آورد.

 از آنجایی كه انسان آمادگی دارد تا فعالیت‌ها و تصوراتش را تعمیم دهد، موفقیت در یك درس منجر به موفقیت در دروس دیگر می‌شود و این موضوع در مورد دروس اصلی هر رشته مهم‌تر است. 

درواقع، ضعف درسی در این دروس منجر به بی‌علاقگی به تحصیل و گاهی حتی ترك تحصیل می‌شود و البته عكس آن هم صادق است. به همین علت به معلمان دروس اصلی هر رشته توصیه می‌شود، شرایط آموزشی و امتحانی را مطلوب نمایند و با ارزشیابی‌های مناسب فضای كلاس را لذت‌بخش كنند.

به طوركلی به‌منظور افزایش انگیزه دانش‌آموزان و سوق دادن آنها به سمت درونی شدن انگیزه‌ها راهكارهای زیر توصیه می‌شود: موضوعات مرتبط: هدایت تحصیلی، مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ دوشنبه ۱۳۹۳/۰۸/۱۹ ] [ 20:5 ] [ زیبا بالاخانی ]


موضوعات مرتبط: گوناگون
[ سه شنبه ۱۳۹۳/۰۸/۱۳ ] [ 15:23 ] [ زیبا بالاخانی ]

از سوي اداره كل امور تربيتي و مشاوره ، تعداد منابع پيشنهادي آزمون علمي – تخصصي حرفه اي مشاوران تقليل يافت.

رديف

عنوان

مولفان/مترجمان

انتشارات

مشاوره  تحصيلي

1

راهنمايي و مشاوره تحصيلي

احمد صافي

رشد

2

برنامه ها و فعاليت هاي راهنمايي و  مشاوره در دوره متوسطه 

اداره كل امورتربيتي و مشاوره

وراي دانش

3

مشاوره تحصيلي شغلي

شفيع آبادي

سمت رشد

مشاوره شغلي

1

مشاوره شغلي (رويكرد كل نگر )

زونكر ، ترجمه علي محمد نظري

سمت

2

نظريه هاي انتخاب شغل

شفيع آبادي

رشد

بهداشت روان

1

بهداشت رواني با نگرش به منابع اسلامي

جمعي از مولفان

حوزه و دانشگاه

2

بهداشت رواني

سعيد شاملو

رشد

3

بهداشت رواني

شهيدي و همكاران

سمت

آسيب شناسي رواني اجتماعي

1

آسيب شناسي رواني هالجين

ترجمه سيد محمدي

رشد

2

مشكلات نوجواني و جواني

اكبري

ساوالان

3

روان شناسي مرضي (جلد 1و2)

دادستان

سمت

آزمون ها

1

راهنمايي سنجش رواني جلد 1و 2

حسن پاشا شريفي و نيك خو

رشد

2

آشنايي با آزمون سازي و آزمون هاي رواني

ابوالفضل كرمي

روان سنجي

3

آزمون هاي رواني جلد 1و2

هادي بهرامي

دانشگاه علامه طباطبايي

خدمات مشورتي مدرسه

1

سازماندهي و اداره خدمات راهنمايي و مشاوره

احمدصافي

انتشارات روان

2

مباني راهنمايي و مشاوره

ثنايي و همكاران

رشد

مشاوره خانواده

1

دانش خانواده

جمعي از مولفان

سمت

2

خانواده درماني كاربردي

اشرف السادات موسوي

دانشگاه الزهرا

3

فنون خانواده درماني

فرشاد بهاري

رشد

 


موضوعات مرتبط: اخبارواطلاعات، گوناگون
[ سه شنبه ۱۳۹۳/۰۸/۱۳ ] [ 15:0 ] [ زیبا بالاخانی ]

مهلت ثبت نام آزمون تا تاریخ 17 آبان 93 تمدید شد.

منابع آزمون علمی- تخصصی مشاوران

 

مشاوره  تحصيلي

1

راهنمايي و مشاوره تحصيلي

سيد مهدي حسيني بيرجندي

رشد

2

برنامه ها و فعاليت هاي راهنمايي و  مشاوره در دوره متوسطه 

اداره كل امورتربيتي و مشاوره

وراي دانش

3

مشاوره تحصيلي – شغلي

شفيع آبادي

سمت –رشد

4

راهنمايي و مشاوره تحصيلي

احمد صافي

رشد

مشاوره شغلي

1

مشاوره شغلي (رويكرد كل نگر )

زونكر ، ترجمه علي محمد نظري

سمت

2

نظريه هاي انتخاب شغل

شفيع آبادي

رشد

3

برنامه هاي آمادگي شغلي

‌سيزارا فمن ،‌ويليام بندات ، دايان سركي كيك ، ترجمه مرجان فرجي

رشد

بهداشت روان

1

بهداشت رواني با نگرش به منابع اسلامي

جمعي از مولفان

حوزه و دانشگاه

2

بهداشت رواني

سعيد شاملو

رشد

3

بهداشت رواني

شهيدي و همكاران

سمت

4

بهداشت رواني

سيد ابوالقاسم حسيني

آستان قدس

آسيب شناسي رواني – اجتماعي

1

كاپلان

ترجمه پورافكاري

رشد- ساوالان-ارجمند

2

هالجين

ترجمه سيد محمدي

رشد

3

مشكلات نوجواني و جواني

اكبري

ساوالان

4

روانشناسي مرضي (جلد 1و2)

دادستان

سمت

آزمون ها

1

راهنمايي سنجش رواني جلد 1و 2

حسن پاشا شريفي و نيك خو

رشد

2

آشنايي با آزمون سازي و آزمون هاي رواني

ابوالفضل كرمي

روان سنجي

3

آزمون هاي رواني جلد 1و2

هادي بهرامي

دانشگاه علامه طباطبايي

خدمات مشورتي مدرسه

1

سازماندهي و اداره خدمات راهنمايي و مشاوره

احمدصافي

انتشارات روان

2

مباني راهنمايي و مشاوره

ثنايي و همكاران

رشد

3

مدارس بدون شكست

ويليام گلاسر ترجمه خانم حمزه

رشد

مشاوره خانواده

1

دانش خانواده

جمعي از مولفان

سمت

2

خانواده درماني كاربردي

اشرف السادات موسوي

دانشگاه الزهرا

3

نوجوان در خانواده درماني

فريده همتي

رشد

4

فنون خانواده درماني

فرشاد بهاري

رشد

5

مباني زوج درماني و خانواده درماني 

علي محمد نظري

علمي

زمان آزمون: 25 دی ماه 93


موضوعات مرتبط: اخبارواطلاعات، گوناگون
[ یکشنبه ۱۳۹۳/۰۸/۱۱ ] [ 9:13 ] [ زیبا بالاخانی ]

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایسنا، سندرم قلب شکسته از جمله نام‌هایی است که برای «کاردیومیوپاتی تاکوتسوبو» انتخاب شده است؛ در این شرایط بخشی از قلب فرد بطور ناگهانی تضعیف شده و عملکرد بخش‌های دیگر دشوار می‌شود.

در این زمان بطن چپ قلب تغییر شکل داده و یک حالت گردن باریک و ته گرد ایجاد می‌شود.

حدود سه چهارم افراد مبتلا به کاردیومیوپاتی تاکوتسوبو تحت استرس شدید عاطفی یا جسمانی ناشی از شکست در عشق یا سوگواری قرار می‌گیرند؛ در طی دوره‌های تجربه استرس، انتشار ناگهانی و بیش از اندازه هومورن‌ها – معمولا آدرنالین – باعث ایجاد تغییر در بخش‌هایی از عضله قلب می‌شود.

پروفسور «شیان هاردینگ» سرپرست تیم تحقیقاتی کالج سلطنتی لندن تأکید کرد: افراد دچار کاردیومیوپاتی تاکوتسوبو با دردهای قفسه سینه و تنگی نفس مشابه حمله قلبی مواجه می‌شوند، اما شانس نجات این افراد تقریباً 100 درصد است، چراکه این مشکل با عوارض دائمی مانند حمله قلبی همراه نیست. 

بررسی‌ها نشان می‌دهد، بین یک تا دو درصد از افرادی که دچار حمله قلبی تشخیص داده می‌شوند، درحقیقت به سندرم قلب شکسته مبتلا شده‌اند. 

تحقیقات صورت گرفته توسط محققان دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز نیز نشان می‌دهد، زنان بیش از مردان به سندرم قلب شکسته دچار می‌شوند.


موضوعات مرتبط: اخبارواطلاعات، گوناگون
[ دوشنبه ۱۳۹۳/۰۸/۰۵ ] [ 23:43 ] [ زیبا بالاخانی ]

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، دانشمندان با مطالعه برروی عملکرد مغزی افراد و همینطور بررسی مواد شیمیایی موجود در مغز افراد دریافته‌اند که تغییرات آب و هوایی در هنگام تولد بر فعالیت‌های مغزی و خلق و خوی افراد موثر است.

گفتنی است، بر اساس این تغییرات کودکان بدنیا آمده در فصول سرد سال مانند زمستان و پاییز کمتر دچار افسردگی می‌شودند. بررسی‌ها نشان می‌دهند، همینطور افراد بدنیا آمده در فصل بهار از انرژی و شادابی بیشتری به نسبت متولدین سایر فصول برخوردارهستند.

دانشمندان این نتایج را با تحقیق برروی بیش از ۴۰۰ نفر که در فصول مختلف سال بدنیا آمده‌اند بدست آورده‌اند. بر اساس این تحقیقات افراد بدنیا آمده در فصل تابستان بیشتر دچار نوسانات خلقی از جمله تندخویی و بد اخلاقی می‌شوند.

تحقیقات بیشتر در خصوص این پروژه همچنان توسط پژوهشگران ادامه دارد.

 


موضوعات مرتبط: اخبارواطلاعات، گوناگون
[ دوشنبه ۱۳۹۳/۰۸/۰۵ ] [ 23:31 ] [ زیبا بالاخانی ]

 

http://www.gam.blogfa.com/post/1880


موضوعات مرتبط: گوناگون
[ پنجشنبه ۱۳۹۳/۰۷/۱۷ ] [ 10:7 ] [ زیبا بالاخانی ]


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ دوشنبه ۱۳۹۳/۰۷/۱۴ ] [ 21:19 ] [ زیبا بالاخانی ]

رئیس انجمن علمی روانشناسی اجتماعی، دکتر صفاری‌نیا درباره چرایی پایین بودن آستانه تحمل در افراد اظهار داشت: یکی از دلایل پایین بودن آستانه تحمل، عدم یادگیری مهارت‌های زندگی است، این مهارت‌ها باید از سنین پایین و دوره ابتدایی از طریق مراکز آموزشی و فرهنگسراها آغاز شود.

وی با بیان «ماده‌گرایی» به عنوان یکی دیگر از دلایل خشونت و پایین بودن آستانه تحمل گفت: متأسفانه جامعه کنونی به سمت تجملات و مشوق‌های بیرونی مانند لوازم لوکس خانه، خودرو‌های گران‌قیمت و خانه‌های تجملاتی پیش می‌رود در حالی که مشوق‌های درونی مانند «عزت نفس» در میزان شادی اهمیت بیشتری دارد چرا که مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از وسایل برقی مختلف توسط مردم آمریکا و چین موجب خوشحالی آنها نشده است.

این متخصص حوزه بهداشت روان ادامه داد: در بحث سلامت اجتماعی وقتی در جامعه‌ای استانداردهای سلامت اجتماعی مانند فقر، بیکاری، عدم ادراک ‌عدالت و توجه به کرامت متخصصان پایین باشد، میزان خشونت افراد افزایش می‌یابد و کم‌تحمل می‌شوند و تا زمانی که این استانداردها بالا نرود میزان خشونت نیز کاهش نمی‌یابد.

رئیس انجمن علمی روانشناسی اجتماعی با بیان رابطه سبک فرزندپروری با آستانه تحمل تصریح کرد: سبکی که والدین برای پرورش فرزندان خود در نظر می‌گیرند در میزان آستانه تحمل آنها مؤثر است. والدینی که بیش از حد در خدمت فرزندان خود هستند یا کمبود حضور خود در خانه را با پول جبران می‌کنند فرزندانی کم تحمل و خشن بار می‌آورند.

وی افزود: در برخی خانواده‌ها خواسته‌های فرزندان کمتر از 24 ساعت تحقق پیدا می‌کند، این موضوع می‌تواند فرد را کم‌تحمل بار آورد.

ایشان عوامل شناختی و شخصیتی را فاکتورهای دیگری در آستانه تحمل عنوان کرد و ادامه داد: عوامل شناختی و شخصیتی با میزان سلامت روان و ناسازگاری ارتباط دارد شخصیت‌های خودشیفته و روان رنجور دچار کم‌تحملی و آستانه تحمل پایین هستند.

رئیس انجمن علمی روانشناسی اجتماعی گفت: ازدحام عامل دیگری در آستانه تحمل پایین است وقتی جوامع سنتی به مدرن و شهری تبدیل می‌شوند به واسطه ازدحام و اضافه باری که بر شناخت مردم ایجاد می‌شود زمینه تهدیدآمیز بودن موقعیت‌ها را فراهم می‌کند. مطالعه‌ای در متروی تهران نشان می‌دهد که میزان پرخاشگری مردم در ساعاتی که ازدحام بیشتر است افزایش می‌یابد.

وی افزود: در زندگی شهری عواملی مانند اختلاف با رئیس، اقساط بانک، سر و صدای همسایه و ترافیک موجب افزایش محرک‌های ورودی می‌شود که این محرک‌ها گاهی بیش از ظرفیت روانی افراد است. این موضوع سبب می‌شود تا افراد کرخت شوند و خشونت و بی‌تفاوتی در افراد به وجود آید.

ایشان اذعان داشت: ما کمتر شاد هستیم و وسایل پالایش روانی نداریم باید فضای شاد برای تخلیه بار شناختی اضافی ایجاد شود.


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ دوشنبه ۱۳۹۳/۰۷/۱۴ ] [ 20:48 ] [ زیبا بالاخانی ]
برنامه روزانه آیت الله بهجت
 
این برنامه روزانه برداشتی است از خاطرات حجت‌الاسلام«علی بهجت فومنی» فرزند آیت‌الله بهجت
برنامه روزانه آیت الله بهجت

یکی دوساعت پیش از اذان: برخاستن از خواب، ادای نماز شب و قرائت قرآن
بعد از اذان صبح: پیاده‌روی تا مسجد «فاطمیه» قم و اقامه نماز جماعت در این مسجد و به‌جاآوردن تعقیبات تا حدود یک ساعت بعد از نماز. این برنامه از سال ۵۹تا ۸۴هرروز ادامه داشت.

۷صبح: پیاده‌روی برای تشرف به حرم حضرت معصومه(سلام‌الله علیها) و زیارت ایشان. قرائت هرروزه زیارت عاشورا با ۱۰۰سلام و ۱۰۰لعن. معمولا در مسیر رسیدن به حرم هم دعاهای خاصی می‌خواندند، ازجمله دعای «سیفی صغیر»
۳۰/۸صبح: بازگشت از حرم مطهر به منزل و قرائت دعاهایی همچون «دعای صباح»
۹صبح: صرف صبحانه شامل چای، نان و پنیر و در ماه‌های آخر هم مقداری شیر.
۳۰/۹تا حدود ۱۰: استراحت به‌صورت نشسته
۱۰تا حوالی ۱۱: مطالعه و گاهی سرودن شعر و یادداشت کردن آن
۱۱: رفتن به مسجد برای تدریس و اتمام درس حدود ۱۵دقیقه مانده به اذان ظهر برای استراحت
اذان ظهر: اقامه نماز ظهر و عصر، انجام تعقیبات، صحبت با مردم و دعا برای مشتاقان دعا و سپس عزیمت به منزل
یک ساعت پس از اذان: صرف ناهار با حضور تمامی اعضای خانواده. خوش و بش با اهالی خانه و احوالپرسی از بستگان
ساعت ۱۴:۳۰: استراحت
ساعت۱۵: مطالعه و آمادگی برای تدریس مباحث روز در کلاس
یک ساعت مانده به اذان مغرب: آغاز کلاس درس به‌مدت ۴۵دقیقه
اذان مغرب: ادای نماز جماعت مغرب و عشا و پس از آن رفتن به اتاق شخصی برای انجام عبادات و تعقیبات دیگر
ساعت ۲۱: صرف شام مختصر با نان و دوغ، نان و شربت آبلیمو و یا نان و چای
ساعت ۲۱:۳۰: آمادگی برای استراحت. قرائت قرآن(سوره واقعه، آیت الکرسی و ۴قل) و حدیث کساء
ساعت ۲۲:۳۰: استراحت شبانه

افکار نیوز

موضوعات مرتبط: داستان های آموزنده، گوناگون
[ دوشنبه ۱۳۹۳/۰۶/۲۴ ] [ 5:7 ] [ علی رضا خلیلی ]
یا آبَاالحَسَنِ یا اَمیرَالمُؤمِنینَ یا عَلیَّ بنَ اَبی طالِبٍ یا حُجَّةَ اللّهِ عَلی خَلقِهِ یا سَیِدَناوَ مَولانا اِنا تَوَجَّهنا وَستَشفَعنا وَ تَوَسَّلنا بِکَ اِلیَ اللّهِ وَ قَدَّمناکَ بَینَ یَدَی حاجاتِنا یا وَجیهاً عِندَاللّهِ اِشفَع لَنا عِندَالله

موضوعات مرتبط: اخبارواطلاعات، گوناگون
[ شنبه ۱۳۹۳/۰۴/۲۸ ] [ 2:12 ] [ علی رضا خلیلی ]

توصیه رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه ای مدظله العالی

برای تربیت فرزندان در خانواده 

جلوی بچه ها قرآن بخوانید! جلوی بچه‌ها دعا بخوانید! در مقابل چشم بچه ها از خدای متعال بخواهید! دعا کردن و حرف زدنِ با خدا را عملاً یاد بدهید! جلوی بچه ها دروغ نگویید! غیبت نکنید! اظهار ذلتّ در پیش غیر خدا نکنید! طمع به مال را نشان ندهید! اگر اینطور شد، فرزند ما هم اینطوری بار می آید.

توصیه رهبر انقلاب برای تربیت فرزندان در خانواده

به گزارش افکارنیوز، خواندن احادیث اخلاقی و شرح مختصر آنها از جمله اموری است که مقام معظم رهبری در ابتدای درس خارج فقه شان به آن اهتمام ویژه ای دارند که در ادامه یکی از آنها را می خوانید: حدیث: فی الکافی، عن مِسعدة بن صدقة قال: و قال ابوعبدالله (علیه السلام): إنَّ خیرَ ما وَرَّثَ الآباءُ لأبنائهم الأدب لا المال، قال مسعدة: یعنی بالأدب، العلم. شرح: دنبالۀ روایتِ مسعدة بن صدقه است، حضرت می فرماید: بهترین ارثی که پدران برای فرزندان می گذارند، ادب است نه ملک، خانه، زمین و سایر مملوکات. مسعدة بن صدقه در ذیل روایت، می گوید: مراد حضرت از ادب، علم است. شاید مقصود، همین انتقال فرهنگ است که در عرفِ ادبیاتِ امروز، می گوییم انتقال فرهنگ از نسلی به نسل دیگر. فرض بفرمایید پدری صدق را به فرزندش تعلیم می دهد، شجاعت را، همّتِ را، کارکردن را، شرف را، اینها ادب است. تعبیر علم بر اینها تعبیر مجازی نیست. تعبیر حقیقی است. اینها علم است، علم فقط نوشتن فرمول ریاضی و فیزیک و غیره نیست، علم حقیقی همین ارزش‌هاست که از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود. بنابراین، مراد از ادب، یک چنین چیزی خواهد بود. تربیت فرزندان در خانواده چگونه شکل می‌گیرد؟ نکتۀ اساسی در این روایت این است که فرهنگ پذیری انسان در درجۀ اوّل از ناحیۀ خانواده است که اشباع می‌شود، حضرت واقعیتی را بیان می کنند که بدانیم هر حرکت و هر رفتار و مشی ما با فرزندانمان در شخصیت و شکل دهیِ ذهنیتِ آنها تأثیر می‌گذارد؛ در واقع، نظام ارزشیِ اسلام را، اهمیت این تعلیم و آموزش را، این انتقال فرهنگ صحیح را به فرزندان نشان می دهد که این، وظیفۀ پدران است. البته به فرزندان هم این نکته را می گوید که: بدانید! آنچه از این ناحیه گیرتان می آید، قیمتی تر است از مال و مَنال دنیوی که از پدران بدست می آورید. تقوا را، پرهیزگاری را، دوری از گناه را، انس با خدا را، انس با قرآن را، تسلیم در مقابل اوامر الهی را، توجّه دادن به معنویت را، اینها را ما باید به بچه هایمان یاد بدهیم. اولین جایی که فرزند این چیزها را می چشد، داخل خانواده است، اینها را بایست به بچه ها یاد داد؛ جلوی بچه ها قرآن بخوانید! جلوی بچه‌ها دعا بخوانید! در مقابل چشم بچه ها از خدای متعال بخواهید! دعا کردن و حرف زدنِ با خدا را عملاً یاد بدهید! جلوی بچه ها دروغ نگویید! غیبت نکنید! اظهار ذلتّ در پیش غیر خدا نکنید! طمع به مال را نشان ندهید! اگر اینطور شد، فرزند ما هم اینطوری بار می آید. چنانچه ما غیبت کنیم، بداخلاقی کنیم، اهانت به این و آن کنیم، جلوی بچه هایمان خودمان را در مقابل مقامات دنیوی کوچک کنیم، با خدای متعال اصلاً انسی پیدا نکنیم، این بچه هم در این محیط پرِورش پیدا می کند، از این حقائقی که باید فرابگیرد غافل می ماند و ذهن او و روح او با همین کارهایی که ما می کنیم آشنا می‌شود. سپس می‌فرمایند. فإنّ المالَ یذَهب و الأدبَ یبَقی، مال از بین می رود، اماّ این ادبی که به این بچه یاد دادید، تا آخر عمر با او هست، چون شخصیتِ او را شکل می‌دهد، به این بایستی اهمیت داد.

جمعه ۲۷ تير ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۴۸ مرجع : مشرق       نقل از: شهر خبر -افکارنیوز


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ شنبه ۱۳۹۳/۰۴/۲۸ ] [ 1:52 ] [ علی رضا خلیلی ]

چه کسی از همه قوی تر است؟!

روزى پیامبر اسلام از محلى مى گذشتند، مشاهده کردند گروهى از جوانان سرگرم مسابقه وزنه بردارى هستند. آنجا سنگ بزرگى بود که هر کدام آن را به قدر توانایى خود بلند مى کردند. رسول خدا صلى الله علیه و آله پرسیدند: چه مى کنید؟ گفتند: زورآزمایى مى کنیم تا بدانیم کدام یک از ما نیرومندتر است؟ فرمودند: مایلید من بگویم کدامتان از همه قویتر و زورمندتر است؟ عرض کردند: بلى! یا رسول الله، چه بهتر که پیامبر اسلام بگوید چه کسى از همه قویتر است.
پیامبر اسلام صلى الله علیه و آله فرمودند: از همه نیرومندتر کسى است که هرگاه از چیزى خوشش آمد علاقه به آن چیز او را به گناه و خلاف حق وادار نکند و هرگاه عصبانى شد طوفان خشم او را از مدار حق خارج نکند، کلمه اى دروغ یا دشنام بر زبان نیاورد و هرگاه قدرتمند گشت به زیاده از اندازه حق خود دست درازى نکند.

 


موضوعات مرتبط: داستان های آموزنده، گوناگون
[ جمعه ۱۳۹۳/۰۴/۱۳ ] [ 11:59 ] [ زیبا بالاخانی ]
بدون شرح


موضوعات مرتبط: گوناگون
[ جمعه ۱۳۹۳/۰۴/۱۳ ] [ 11:50 ] [ زیبا بالاخانی ]

لطفا آینه دق نباشید!

دقت کردید بعضی آدم ها آینه دق اند! یعنی همیشه کاسه چه کنم چه کنم دستشان است و آیه یأس سر زبانشان. گویی امید برایشان بی معناست در تمامی حالات، استرس و اضطراب وجودشان را فراگرفته و جز به در بسته نگاه به جایی ندارند! چقدر تحمل کردن این افراد دشوار است  و دوست داشتنشان بسی دشوارتر و وجودشان مخرب دل و جان، چگونه؟ در ادامه  خواهید یافت:


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ جمعه ۱۳۹۳/۰۴/۱۳ ] [ 11:41 ] [ زیبا بالاخانی ]

شیوه برخورد با افراد عصبی

افراد عصبی اکثر مواقع رفتارهای غیرمنطقی و بچگانه از خود بروز می‌دهند و هرگز نمی‌توانند برنامه منظم و درستی در زندگی داشته باشند. گاهی مواقع نمی‌توان این افراد را از دیگران به راحتی تشخیص داد، چراکه ممکن است خود را زیر پوششی تقلبی مخفی کنند و در برابر دیگران تا آنجا که می‌توانند برخورد مناسبی داشته باشند.  بسیاری از آنها حتی از هوش سرشار و استعدادهای فوق‌العاده‌ای برخوردارند، اما با گذر زمان معلوم می‌شود به دلیل عصبی بودن نمی‌توانند از توانایی‌های خود بهره ببرند. این موارد از دیگر خصوصیات این افراد است:


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ جمعه ۱۳۹۳/۰۴/۱۳ ] [ 11:35 ] [ زیبا بالاخانی ]
بدون شرح!


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ سه شنبه ۱۳۹۳/۰۳/۰۶ ] [ 21:20 ] [ زیبا بالاخانی ]


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ جمعه ۱۳۹۳/۰۳/۰۲ ] [ 19:14 ] [ زیبا بالاخانی ]

تغذیه سالم در فصل امتحانات

بسیاری از دانش ‌آموزان روزهای پیش از امتحان را تا حد امکان به مطالعه می ‌پردازند و تصور می‌ کنند که غذا و استراحت مانع مطالعه می ‌شود، در صورتی که با تغذیه صحیح می ‌توان بازده فکری را افزایش داد.

به کارگیری نکات و توصیه ‌های زیر توان شما را برای یادگیری بهتر و موفقیت در امتحانات افزایش می‌دهد:


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ سه شنبه ۱۳۹۳/۰۲/۲۳ ] [ 17:6 ] [ زیبا بالاخانی ]

10 موضوعی که قبل از خواب باید به آنها فکر کنید

پس از یک روز پر مشغله که با اتفاقات تلخ و شیرینی همراه بوده است، همیشه شب هنگام، پیش از آنکه بخواب فرو روید، فرصتی مناسب است برای اندیشیدن و تجزیه و تحلیل حوادثی که رخ داده، برای مرور رفتارها و کردارتان در برابر دیگران. در یک جمع بندی می توانید بسنجید که آیا روزی که گذشت برایتان مفید بوده است یا خیر و اینگونه قادر خواهید بود برای بهبود خود و بهتر کردن روزهای آینده تصمیم گیری کنید.

در ادامه 10 مورد از مهمترین مسائلی که باید قبل از خواب به آنها فکر کنید را بیان می کنیم:


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ جمعه ۱۳۹۳/۰۲/۰۵ ] [ 11:58 ] [ زیبا بالاخانی ]


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ جمعه ۱۳۹۳/۰۱/۲۲ ] [ 10:59 ] [ زیبا بالاخانی ]
آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید؟ شاید فکر می کنید دشمنی ندارید اما باید رازی را به شما بگوییم: شما بزرگترین دشمن خودتان هستید! راههایی که با خود دشمنی می کنید را در ادامه بخوانید.


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ جمعه ۱۳۹۳/۰۱/۲۲ ] [ 10:53 ] [ زیبا بالاخانی ]

پیدا کردن دوست خوب همیشه مشکل است اما اینکه تشخیص بدهیم که دوست ما واقعا” دوست خوبی است یا خیر کار سخت تری است.

دانستن مشخصات یک دوست خوب در یافتن یک دوست واقعی به ما کمک می کند.

- وفاداری

وفاداری یک فاکتور اصلی و ضروری در دوستی و یا هر ارتباط دیگری است. یک دوست خوب همیشه به دوستی اش وفادار است و وفادار بودن یعنی اینکه به شایعات و حرفهای بدی که درباره دوستتان گفته می شود توجه نکنید و از گفتن شایعات و یا حرفهای زشت درباره آنها پرهیز کنید. اگرچه دوستان خوب هم گاهی ازدست یکدیگر ناراحت و عصبانی می شوند اما هرگز پشت سرهم، حرف بدی نمی زنند.

- سخاوت

بخشندگی و سخاوت یکی از علامتهای یک دوست خوب است. یک فرد سخاوتمند حتی زمانیکه توانایی ودارایی کمی برای بخشش دارد با کمال میل آنچه که می تواند را می بخشد. این نشانه فردی است که ارزش دوستی دارد زیرا این خصوصیت اخلاقی نشان می دهد که او ذهن و قلبی بخشنده دارد.

- درک

دوست واقعی کسی است که به حرفهای ما گوش می کند و سعی می کند ما را درک کند. یک دوست خوب وقتی چیزی را نمی فهمد یا درک نمی کند درباره آن موضوع سئوال می کند تا موضوع را کاملا” متوجه شود.

- صداقت

یک دوست خوب همیشه صادق است و واقعیت را می گوید حتی اگر حرفش آزار دهنده باشد. یک دوست خوب برای اینکه شما احساس بهتری داشته باشید به شما دروغ نمی گوید در عوض حقیقت را می گوید و شما را نصیحت می کند. مثلا” اگر لباسی مناسب شما نیست یک دوست خوب با مهربانی می گوید: ” این لباس خیلی خوب نیست، من فکر می کنم این یکی بهتر است.”

- درک کردن تفاوتها

یک دوست خوب از شما انتظار ندارد که همیشه حرف او را تایید کنید. در عوض وقتی شما عقیده متفاوتی دارید و با او موافق نیستید، به نظر شما احترام می گذارد. این کار باعث می شود روابط شما جذابتر شود زیرا دوستان خوب می توانند نظرات مختلف خود درباره موضوعات مختلف را با هم در میان بگذارند.


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ جمعه ۱۳۹۳/۰۱/۲۲ ] [ 10:45 ] [ زیبا بالاخانی ]

باز کن پنجره ها را که نسیم، روز میلاد اقاقی ها را جشن می گیرد و بهار، روی هر شاخه، کنار هر برگ، شمع روشن کرده است.

همه چلچله ها برگشتند و طراوت را فریاد زدند، کوچه یکباره آواز شده است و درخت گیلاس هدیه جشن اقاقی ها را گل به دامن کرده است.

باز کن پنجره ها را ای دوست،

هیچ یادت هست؟ که زمین را عطشی وحشی سوخت، برگ ها پژمردند، تشنگی با جگر خاک چه کرد؟

هیچ یادت هست؟ توی تاریکی شب های بلند، سیلی سرما با تاک چه کرد؟

هیچ یادت هست؟ با سر و سینه گلهای سپید، نیمه شب باد غضبناک چه کرد؟

هیچ یادت هست؟!

حالیا معجزه باران را باور کن و سخاوت را در چشم چمنزار ببین و محبت را در روح نسیم که در این کوچه تنگ، با همین دست تهی، روز میلاد اقاقی ها را جشن می گیرد.

خاک جان یافته است، تو چرا سنگ شدی؟ تو چرا این همه دلتنگ شدی؟

باز کن پنجره ها را و بهار را باور کن.

 


موضوعات مرتبط: گوناگون
[ یکشنبه ۱۳۹۲/۱۲/۲۵ ] [ 9:23 ] [ زیبا بالاخانی ]
[ یکشنبه ۱۳۹۲/۱۲/۱۸ ] [ 18:12 ] [ زیبا بالاخانی ]


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ جمعه ۱۳۹۲/۱۲/۰۹ ] [ 18:9 ] [ زیبا بالاخانی ]

هفت فکر معجزه آسا

به جای آنکه بگوییم به چه چیزی فکر نکنید، به شما خواهیم گفت تا به چه چیزهایی فکر کنید تا موفق باشید.

افراد خوش بین، موفق و کارآمد، علاوه بر جستجوی چیزهای خوب و ارزشمند، هفت جهت یابی یا روش کلی "فکر کردن" دارند. مواردی که در ادامه می آید، هفت موردی است که این افراد، اکثر اوقات به آنها فکر می کنند :


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ جمعه ۱۳۹۲/۱۲/۰۹ ] [ 18:4 ] [ زیبا بالاخانی ]


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ یکشنبه ۱۳۹۲/۱۲/۰۴ ] [ 20:48 ] [ زیبا بالاخانی ]

مداد Sprout را بعد از مصرف بکارید تا رشد کند!

این مداد یک نوع مدادی است که داخلش یک دانه قرار گرفته و شما می توانید آن را در  نوشتن، طراحی ها و ... استفاده کنید.

صرفاً این مداد را بعد از مصرف نباید دور بیاندازیم چرا که بعد از مصرف رشد می کند. نحوه رشد این مداد به گونه ای است که باقیمانده مداد را در داخل یک ظرف قرار داده و کمی هم آب به آن اضافه می کنیم و منتظر می مانیم که رشد کند، همانند کاشت گیاه!

این مداد توسط Democratech ساخته شده، جوانه مداد از یک کپسول که دانه داخلش قرار گرفته و در انتهای مداد تعبیه شده رشد می کند. قابل ذکر است که این مداد خوشمزه است! یعنی چی؟

 این مداد از سبزیهای(ریحان- گوجه فرنگی- گیلاس- گشنیز- شوید- نعناع- جعفری- رزماری- آویشن) ساخته شده است، ولی یادتان باشد که هرگز آن را داخل دهانتان نبرید.
وقتی که هر نوع مدادی کوچک میشود و اعصاب همه را بهم میریزد همه دوست دارند از دستش خلاص شوند، ولی این مداد را اگر بکاریم رشد میکند!
ضمناً جوانه این مداد در عرض 7 تا 20 روز رشد میکند چرا که دانه های موجود در مداد به آب حساس هستند.


قیمت این مداد 19.95 دلار برای یک بسته هشت تایی است.

coolthings.com


موضوعات مرتبط: اخبارواطلاعات، گوناگون
[ یکشنبه ۱۳۹۲/۱۱/۲۰ ] [ 20:2 ] [ زیبا بالاخانی ]


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ جمعه ۱۳۹۲/۱۱/۱۱ ] [ 22:5 ] [ زیبا بالاخانی ]
مردي كه عنوان نخستين كانديداي انتخاباتي دنياي فست فود را از آن خود كرد نه يك دوره بلكه دودوره بيخانمان بوده است. او زماني كه كودك بود پس از مجادله با ناپدری خود خانه را ترك كرد وشبها را در مزرعه ميخوابيد.

روزنامه ایران: مردي كه عنوان نخستين كانديداي انتخاباتي دنياي فست فود را از آن خود كرد نه يك دوره بلكه دودوره بيخانمان بوده است. او زماني كه كودك بود پس از مجادله با ناپدری خود خانه را ترك كرد وشبها را در مزرعه ميخوابيد تا اينكه به عنوان يك سرآشپز حرفهاي در تهيه دستورالعمل پخت مرغ كنتاكي مشهور شد.


                                                                                                     نقل از مجله برترینها


موضوعات مرتبط: داستان های آموزنده، گوناگون
ادامه مطلب
[ چهارشنبه ۱۳۹۲/۱۱/۰۹ ] [ 1:29 ] [ علی رضا خلیلی ]

آخرین تغییرات خدمت سربازی و معافیت هارا در

http://www.shahrekhabar.com/employment/1388819760228315

شهر خبر جستجو کنید


موضوعات مرتبط: اخبارواطلاعات، گوناگون
[ چهارشنبه ۱۳۹۲/۱۰/۲۵ ] [ 18:34 ] [ علی رضا خلیلی ]
امکان تمدید مهلت اعزام مشمولان پذیرفته شده در نیمسال دوم دانشگاه ها فراهم شد

معاون امور مشمولان و معافیتهای سازمان وظیفه عمومی گفت: امکان تمدید مهلت اعزام مشمولان پذیرفته شده در نیمسال دوم دانشگاهها از روز پنجشنبه فراهم شده است.

به گزارش رویش نیوز به نقل از مهر،  سرهنگ حجت الله واعظی نژاد اظهار داشت:براساس اعلام قبلی مشمولانی که دارای برگه اعزام نوزدهم دی هستند و در نیمسال دوم دانشگاهها پذیرفته شده اند می توانند برای تمدید اعزام خوداقدام کنند. این افراد به شرط تمدید موعد اعزام به خدمت و داشتن سایر شرایط ادامه تحصیل، می توانند از بهمن ماه در دانشگاهها ثبت نام کنند.

وی افزود: با توجه به اینکه برابر قانون خدمت وظیفه عمومی، امکان ترخیص سربازان حین خدمت برای ادامه تحصیل در مقطع کاردانی مقدور نیست بنابراین این مشمولان باید نسبت به تمدید تاریخ اعزام به خدمت خود اقدام می کردند درغیر این صورت امکان ادامه تحصیل آنان پس از اعزام به خدمت فراهم نیست.

به گفته معاون امور مشمولان و معافیت های سازمان وظیفه عمومی دارندگان برگ آماده به خدمت به تاریخ نوزدهم دی ماه سال جاری در صورتیکه بدون تمدید تاریخ اعزام و یا بدون داشتن معاذیر موجه، در روز اعزام خود را معرفی نکنند برابر قانون به علت داشتن غیبت، واجد شرایط استفاده از معافیت تحصیلی نیستند.موضوعات مرتبط: اخبارواطلاعات، هدایت تحصیلی، کنکور، گوناگون
[ چهارشنبه ۱۳۹۲/۱۰/۲۵ ] [ 18:31 ] [ علی رضا خلیلی ]


موضوعات مرتبط: گوناگون
[ یکشنبه ۱۳۹۲/۱۰/۲۲ ] [ 21:6 ] [ زیبا بالاخانی ]

کمک به نوجوان در روزهای شکست

شکست موجب ناراحتی و ناکامی می شود، اما می توانیم از آن به عنوان پلی برای موفقیت استفاده کنیم. در زندگی هر کسی شکست و ناکامی وجود دارد و موجب ناراحتی، ناکامی و دل آزردگی فرد می شود. شکست و ناکامی در تمام مراحل زندگی فرد وجود دارد اما در هر مرحله از رشد، نوعی از ناکامی و شکست دارای اهمیت است. به عنوان مثال، ......


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ یکشنبه ۱۳۹۲/۱۰/۲۲ ] [ 20:57 ] [ زیبا بالاخانی ]

ملاصدرا می گوید:

خداوند بی نهایت است و لامکان و بی زمان

اما ...

به قدر فهم تو کوچک می شود

و به قدر نیاز تو فرود می آید

و به قدر آرزوی تو گسترده می شود

و به قدر ایمان تو کارگشا می شود

یتیمان را پدر می شود و مادر

محتاجان برادری را برادر می شود

عقیمان را طفل می شود

ناامیدان را امید می شود

گمگشتگان را راه می شود

در تاریکی ماندگان را نور می شود

رزمندگان را شمشیر می شود

پیران را عصا می شود

محتاجان به عشق را عشق می شود

خداوند همه چیز می شود، همه کس را...

به شرط اعتقاد

به شرط پاکی دل

به شرط طهارت روح

به شرط پرهیز از معامله با ابلیس

بشویید قلب هایتان را از هر احساس ناروا

و مغزهایتان را از هر اندیشه خلاف

و زبان هایتان را از هر گفتار ناپاک

و دست هایتان را از هر آلودگی در بازار

و بپرهیزید از ناجوانمردی ها، ناراستی ها، نامردمی ها...

چنین کنید تا ببینید چگونه

بر سفره شما با کاسه ای خوراک و تکه ای نان می نشیند

در دکان شما کفه های ترازویتان را میزان می کند

و در کوچه های خلوت شب با شما آواز می خواند

مگر از زندگی چه می خواهید که در خدایی خدا یافت نمیشود؟؟؟

"آیا خدا برای بنده خویش کافی نیست؟"


موضوعات مرتبط: گوناگون
[ پنجشنبه ۱۳۹۲/۱۰/۱۲ ] [ 20:7 ] [ زیبا بالاخانی ]

بدون شرح!

 


موضوعات مرتبط: گوناگون
[ سه شنبه ۱۳۹۲/۱۰/۰۳ ] [ 13:25 ] [ زیبا بالاخانی ]

 ۴۰ توصیه کاربردی برای زوجهای حوان


۱- کم توقع باشید، از همسرتان آن قدر انتظار داشته باشید که بتواند به انتظارات پاسخ دهد.

۲- گذشت کنید، مطمئناً زندگی بدون خطا نیست و هر کدام از ما دچار اشتباهاتی می شویم و با گذشت می شود زندگی شیرین تری داشت.

۳-
این را قبول کنید که همسرتان با یکسری عادات و خوی ها بزرگ شده است و راحت نمی تواند آنها را کنار بگذارد، به او فرصت دهید.

 

 

 

 


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ سه شنبه ۱۳۹۲/۱۰/۰۳ ] [ 13:8 ] [ زیبا بالاخانی ]

با فضول ها چه کنیم؟!

 

قطعاً هر کسی اسراری دارد که باید از دیگران پنهان کند و اگر غیر از این کند اشتباه کرده است. کسانی که سفره ی دلشان را برای دیگران باز می کنند و سیر تا پیاز را تعریف می کنند حرمت و اعتبار خودشان را پایین می آورند. هر چه مردم از مشکلات و نابسامانیهای زندگی مان کمتر بدانند، آبرو و عزت بیشتری نزدشان خواهیم داشت. حتی به نیت مشاوره هم نباید جایی که برای غیر از شخص مشاور، برای افراد دیگر هم شنود دارد اسرارمان را بگوییم. وقتی می خواهیم با دیگران درد دل کنیم باید حواسمان باشد که داریم برای شخص مخاطب دو امکان را فراهم می کنیم یکی اینکه بعدها از آن اسرار بر علیه ما استفاده کند، دیگر اینکه .....


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ سه شنبه ۱۳۹۲/۱۰/۰۳ ] [ 12:46 ] [ زیبا بالاخانی ]

بدون شرح!

 


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۹/۱۳ ] [ 8:19 ] [ زیبا بالاخانی ]
مهارتهای كنترل عصبانیت را بیاموزید تا استرس را در خود كاهش دهید. یكی از بزرگترین موانع در راه تحقق موفقیت شخصی و شغلی عصبانیت می‌باشد.

وقتی نمی‌توانیم عصبانیت خود را كنترل نماییم از چند جهت دچار آسیب می‌گردیم:


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۹/۱۳ ] [ 8:15 ] [ زیبا بالاخانی ]

بدون شرح!

 


موضوعات مرتبط: گوناگون
[ جمعه ۱۳۹۲/۰۹/۰۱ ] [ 22:32 ] [ زیبا بالاخانی ]

بلایی که فیلم های مستهجن بر سر نوجوانان می آورند!

دستیابی به تصاویر و فیلم های غیراخلاقی یا همان هرزه نگاری در سنین پایین، یعنی کودکی و نوجوانی، امروزه، آن هم با توجه به فناوری های جدید مانند اینترنت، از مباحث بسیار جدی و نگران کننده است که خانواده ها وسایر اقشار فرهنگی و فرهیخته جوامع، به خصوص متخصصان علوم رفتاری و روانشناسان را به چالش کشیده و نگران ساخته است.

در این مطلب قصد داریم شما را با دلایل هرزه نگاری و پیامدهایی که این پدیده می تواند بر روی کودکان و نوجوانان داشته باشد، آشنا کنیم. در پایان نیز چند راهکار برای والدین خواهیم داشت.

آمارها نشان می دهد ..........

 

 


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ جمعه ۱۳۹۲/۰۹/۰۱ ] [ 22:19 ] [ زیبا بالاخانی ]

بدون شرح


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ دوشنبه ۱۳۹۲/۰۸/۲۷ ] [ 19:16 ] [ زیبا بالاخانی ]

چگونه خواب راحتی داشته باشیم؟

اهـمـیت خـواب در انسان بسیار بیـشـتر از آنـست که شما تصور می کنــید. نقش خواب در حفظ سـلامـت جـسم و روان  حیاتی میباشد.

 تقویت سیستم ایمنی بدن، ترمیـم نـورون هــا و حــفـظ کـارآمـدی سیسـتــم عـصـبـی، سـامانـدهـی یـادگـیری و حافظه، و رشد کودکان و نوجوانان (۸۰ درصد هورمون رشد حین خواب ترشح میگردد) از نقشهای عمده خواب میباشند.

اثرات مخرب و نامطلوب  کمبود خواب بر بدن:


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ دوشنبه ۱۳۹۲/۰۸/۲۷ ] [ 19:12 ] [ زیبا بالاخانی ]

بدون شرح!


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ دوشنبه ۱۳۹۲/۰۸/۲۷ ] [ 18:48 ] [ زیبا بالاخانی ]

باهوش‌ترین افراد جهان

روی ادامه مطلب کلیک کنید


موضوعات مرتبط: اخبارواطلاعات، گوناگون
ادامه مطلب
[ یکشنبه ۱۳۹۲/۰۷/۱۴ ] [ 19:8 ] [ علی رضا خلیلی ]

چند پیشنهاد ساده برای یک برنامه‌ریزی موفق 

لطفا درادامه مطلب ....


موضوعات مرتبط: هدایت تحصیلی، گوناگون
ادامه مطلب
[ چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۷/۱۰ ] [ 23:24 ] [ علی رضا خلیلی ]
[ جمعه ۱۳۹۲/۰۷/۰۵ ] [ 20:27 ] [ علی رضا خلیلی ]


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ سه شنبه ۱۳۹۲/۰۶/۱۹ ] [ 9:39 ] [ زیبا بالاخانی ]

آیا برایتان غیرممکن است که هرچقدر هم درخواستی غیرمنطقی باشد، بدون عذاب‌وجدان بگویید «نه»؟ اگر نه گفتن به آدم‌ها - چه رئیستان باشد یا دوست یا عزیزانتان -- بدون اینکه بعد آن حس بدی پیدا کنید، برایتان غیرممکن است، پس یعنی نمی‌توانید به نیازهای خودتان درمقابل نیازهای دیگران اولویت ببخشید. زمانی باید «بله» بگویید که بدانید انجام آن کار برایتان ممکن است، وقتی انجام آن کار در حیطه مسئولیت‌های شماست یا به طریقی مدیون کسی هستید و باید برایش کاری انجام دهید. اما اگر همیشه بخاطر ترس از «نه» گفتن به دیگران «بله» می‌گویید، دیگر زمانش رسیده که وارد عمل شوید و زندگی خود را بدون احساس گناه در دستان خود بگیرید. اگر دوست دارید بدانید چطور، این مراحل را دنبال کنید.


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ سه شنبه ۱۳۹۲/۰۶/۱۹ ] [ 9:15 ] [ زیبا بالاخانی ]
[ سه شنبه ۱۳۹۲/۰۶/۱۹ ] [ 8:57 ] [ زیبا بالاخانی ]
 سرویس دینی جام:
 
توصیه امام صادق (ع) برای تصميم گيري موثر
تصمیم گیری موثر و کارا در زندگی از اهمیت زیادی برخوردار است و حتی در قالب تعبیرهایی چون حکمت دراحادیث و روایات مورد تاکید قرار گرفته است.

به گزارش سرویس دینی جام:یکی از ویژگی های انسان های موفق تصمیم گیری درست و موثر است، اما باید دانست که تصميمي موثر و سازنده مي باشد و از كارآيي مناسبي برخوردار است كه داراي ويژگي هايي باشد.

  دارا بودن اطلاعات كافي

اطلاعات از اصلي ترين عناصر تصميم گيري خوب و موثر است، زيرا همه مديران و خط مشي گذاران، هنگام اخذ تصميم نياز به اطلاعات دارند تا بتوانند پيش بيني هاي لازم را درباره رويدادهاي آتي به عمل آورند. شرايط تصميم گيري از دريچه اطلاعات را مي توان در حالات مختلف، بر روي يك طيف قرار داد كه در يك طرف آن، وضع مطمئن و در انتهاي ديگر وضع تشنج زا قرار مي گيرد.

 تحت شرايط مطمئن، اطلاعات به اندازه كافي وجود دارد و ما به خوبي نسبت به هدف ها آگاهي داريم و درباره نتيجه اقدام يا راهي كه در پيش رو داريم مي توانيم اطلاعات دقيق قابل سنجش و معتبر يه دست آوريم. از اين رو فردي كه در شرايط مطمئن تصميم مي گيرد به اهداف و رويه هاي كار آشنا است و در مورد تصميم گيري خود اطلاعات كافي دارد و بالطبع به تصميمات برنامه ريزي شده نزديك است، چرا كه در تصميمات برنامه ريزي شده، اهداف، رويه ها، روشها روشن است و سياست هاي سازمان چگونگي اخذ تصميم را مشخص مي كند.

 در تصميم برنامه ريزي شده، تا حد آزادي عمل از فرد گرفته مي شود، زيرا اين سازمان است كه تعيين تكليف مي كند و نسبت به آنچه بايد انجام شود، تصميم مي گيرد. با اين حال تصميمات برنامه ريزي شده با هدف صرفه جويي در وقت يا دادن آزادي عمل و اختيار بالا به مديران مي باشد.

 سياست ها، مقررات و رويه ها سبب مي شوند تا مديران در وقت خود صرفه جويي كنند و مقدار بيشتري از وقت خود را صرف امور مهم تر نمايند. وقتي مديران با مسائل پيش بيني نشده و اضطراري روبه رو مي گردند كه سياست هاي سازمان يا شركت براي حل آنها روشي ارائه ننموده و اطلاعات كافي در اين زمينه جمع آوري نشده باشد در اين صورت آنها مجبورند تصميمات برنامه ريزي نشده بگيرند و پس نياز به اطلاعات جامع در چنين موقعيت هايي لازم و ضروري است و تصميم گيري در سازمان زماني موثر مي باشد كه از اطلاعات كافي بهره مند گردد. كلام نوراني امام صادق(ع) به همين نكته اشاره دارد كه در فرازي از وصيت خود به عبدالله بن جندب مي فرمايد: به هنگام هر امري توقف كن، تا ورودي را از خروجي آن شناسايي نمايي قبل از اينكه در آن تصميم واقع گردي و پشيمان شوي.

 آينده نگري و عاقبت انديشي

يكي ديگر از ويژگي هاي تصميم گيري موثر اين است كه تصميم با تدبير و عاقبت انديشي توام باشد، بدين معنا كه اخذ تصميم بدون انديشه در سرانجام آن نمي تواند به صورت يك تصميم خوب، بخردانه و موثر باشد. اميرمومنان(ع) دور انديشي و آينده نگري را نشانه عقل و خردمندي مي شمرند و خردمندترين و عاقل ترين انسانها را افرادي مي دانند كه آينده نگري و عاقبت انديشي بيشتري دارند.

  استفاده از تجربه

 يكي از مسائل مهم در تصميم گيري استفاده از تجارب گذشته است. بهره گيري مناسب از تجارب گذشته مي تواند اطلاعات بسيار ارزشمندي را در اختيار مديران قرار دهد. اگر از تجربه هاي گذشته به صورت صحيح و مناسب بهره برداري شود، ميزان خطا و اشتباه در تصميم ها كاهش مي يابد و تصميمات ارزش و اعتبار بيشتري خواهند داشت. حضرت امير(ع) مي فرمايد: آن كس كه تجربه ها را حفظ كند و به موقع از آنها استفاده نمايد كارهايش به نتيجه مي رسدو نيز مي فرمايد؛كسي كه تجربه اش كم باشد گول مي خورد و كسي كه تجربه اش بسيار باشد كمتر فريب مي خورد.

 بهره گيري از مزاياي تصميم گيري فردي- گروهي

تصميم گيري در صورت فردي و گروهي داراي معايب و مزايايي است. نقاط قوت تصميمات گروهي كسب اطلاعات جامع تر و كامل تر، پذيرش سريع تر تصميم، مشروعيت بيشتر و افزايش تنوع ديدگاهها است و نقاط ضعف آن وقت گير بودن، مبهم و لوث شدن مسئوليت ها و فشار گروه بر اعضا جهت سازش افراد است. نقاط قوت تصميمات فردي سرعت بالا، مشخص بودن مسئوليت تصميم و است و نقاط ضعف آن خلاقيت و نوآوري كم و دقت پايين تصميم است.

 بهترين تصميم گيري اين است كه با ديگران مشورت و از آنان نظرخواهي شود، اما پس از جمع آوري آرا تصميم گيري نهايي با خود شخص باشد اين تصميم گيري مشورتي مزايا و قوت تصميم گيري فردي و گروهي را دارد و از مشكل كمتري برخوردار است. در نتيجه مي توان گفت مهمترین عامل در هر نوع تصميم گيري موثر و موفقيت آميز، قاطعيت و ثبات در تصميم است و تصميم گيري آن گاه موثر و كارا خواهد بود كه از درجه قاطعيت و ثبات لازم بر خوردار باشد. اميرمومنان(ع) مي فرمايد: خداوند سبحان، پيامبران و فرستاده هاي خود را در تصميم ها داراي قدرت و قاطعيت قرار داد.


منابع

- بحار الانوار، ج ۷۸

- غرر الحكم و دررالكلم، حکمت ۳۳۶۷ و ۸۰۳۹

- نهج البلاغه، خطبه


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ پنجشنبه ۱۳۹۲/۰۶/۰۷ ] [ 11:31 ] [ علی رضا خلیلی ]


موضوعات مرتبط: گوناگون
[ دوشنبه ۱۳۹۲/۰۵/۲۸ ] [ 12:42 ] [ زیبا بالاخانی ]

همه ما به سمت افرادیکه لبخند می زنند کشیده می شویم. لبخند یک کشش و جذبه فوری ایجاد می کند. دوست داریم نسبت به آنها شناخت پیدا کنیم.

لبخند حال و هوایتان را تغییر می دهد،

دفعه بعدی که احساس بی حوصلگی و ناراحتی کردید، لبخند بزنید.

لبخند به بدن حقه می زند.

لبخند مسری است.

لبخند زدن برایتان شادی می آورد.

با لبخند زدن فضای محیط را هم شادتر می کنید و اطرافیان را مانند آهن ربا به سمت خود می کشید.

لبخند زدن استرس را از بین می برد.

وقتی استرس دارید، لبخند بزنید. با اینکار استرستان کمتر می شود و می توانید برای بهبود اوضاع وارد عمل شوید.

لبخند زدن سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

به این دلیل عملکرد ایمنی بدن تقویت می شود که شما احساس آرامش بیشتری دارید. با لبخند زدن از ابتلا به آنفولانزا و سرماخوردگی جلوگیری کنید.

لبخند زدن فشارخونتان را پایین می آورد.

وقتی لبخند می زنید، فشارخونتان به طرز قابل توجهی پایین می آید. لبخند بزنید و خودتان امتحان کنید.

لبخند زدن اندورفین، سروتونین و مسکن های طبیعی بدن را آزاد می کند.

تحقیقات نشان داده است که لبخند زدن با تولید این سه ماده در بدن باعث بهبود روحیه می شود. می توان گفت لبخند زدن یک داروی مسکن طبیعی است.

لبخند زدن چهره تان را جوانتر نشان می دهد.

عضلاتی که برای لبخند زدن استفاده می شوند صورت را بالا می کشند. پس نیازی به کشیدن پوست صورتتان ندارید، سعی کنید همیشه لبخند بزنید.

لبخند زدن باعث می شود موفق به نظر برسید.

به نظر می رسد افرادیکه لبخند می زنند اعتماد به نفس بالاتری دارند و در کارشان بیشتر پیشرفت می کنند.

لبخند زدن کمک می کند مثبت اندیش باشید.

لبخند بزنید. حالا سعی کنید بدون از بین رفتن آن لبخند به یک مسئله منفی فکر کنید. خیلی سخت است. وقتی لبخند می زنیم بدن ما به بقیه بدن پیغام می فرستد که <زندگی خوب پیش می رود>با لبخند زدن از افسردگی، استرس و نگرانی دور بمانید.

پس.....همیشه لبخند بزنید.


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ دوشنبه ۱۳۹۲/۰۵/۲۸ ] [ 12:25 ] [ زیبا بالاخانی ]

یادگیری کنترل خشم

خشم پلی است بین هر دو نوع پرخاشگری فیزیکی و کلامی، از این رو اگر بخواهیم پرخاشگری و خصومت را کم کنیم باید یاد بگیریم که چگونه خشم خود را کنترل کنیم. خشم اگر به درستی استفاده شود، می تواند منبع نیرومندی از انرژی مثبت باشد. چنانچه مارتین لوترکینگ می‌گوید(وقتی عصبانی هستم می توانم خوب بنویسم، دعا و موعظه کنم، زیرا در آن هنگام میزان درک خشم اگر به درستی مهار یا جهت داده نشود ممکن است بدل به هیجان بسیار مخربی شود). اگر خشم به درون فرد رخنه کند، ....


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ دوشنبه ۱۳۹۲/۰۵/۲۸ ] [ 12:11 ] [ زیبا بالاخانی ]


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ پنجشنبه ۱۳۹۲/۰۵/۱۰ ] [ 12:11 ] [ زیبا بالاخانی ]


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ یکشنبه ۱۳۹۲/۰۵/۰۶ ] [ 17:41 ] [ زیبا بالاخانی ]

اخلاق بخش عمده‌ای از پیکره نرمال بودن را تشکیل می‌دهد. اخلاق، انسان را وادار به پیروی از برخی باورهای ارزشی و متعالی می‌کنند. ما در روان‌شناسی، انسان را مظهر تعالی خداوند می‌دانیم. یعنی ایمان به خداوند، ایمان به ارزش‌ها، ایمان به مقدسات تعریف شده که بخشی از آن به مقدسات و ارزش‌های متعالی برمی‌گردد و بخشی از آن نیز به اخلاق و صفات خوب متعالی مانند توکل، امید و... مربوط می‌شود و فرد نرمال .....


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ پنجشنبه ۱۳۹۲/۰۵/۰۳ ] [ 12:6 ] [ زیبا بالاخانی ]


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ دوشنبه ۱۳۹۲/۰۴/۳۱ ] [ 19:34 ] [ زیبا بالاخانی ]
سوال : روش‌های مؤثر در جذب کودک به نماز و آموزه های دینی کدام است؟ دغدغه بسیاری از مادران و مربیان در جامعه امروزی این سوال است و از آنجا که درباره روش‌های موثر در جذب کودک به آموزه‌های دینی سخن فراوان است و بنای ما بر اختصار است، به صورت مختصر چند روش کاربردی که والدین می‌توانند، با به کارگیری آنها اثر مثبت در نهادینه نمودن نماز در فرزند خود به جا بگذارند، توضیح داده می‌شود : 
موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ دوشنبه ۱۳۹۲/۰۴/۳۱ ] [ 19:26 ] [ زیبا بالاخانی ]


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ پنجشنبه ۱۳۹۲/۰۴/۲۷ ] [ 11:30 ] [ زیبا بالاخانی ]

نکاتی پیرامون تغییر رشته در دوره پیش دانشگاهی

1-به تک تک دوستانی که قصد تغییر رشته دارند توصیه می کنم مجددا در فرایند تصمیم گیری خود تجدید نظر نمایند ودلایل خودراجهت تغییر رشته مجددا  بررسی و حتمابا یکی دو نفر صاحب نظر مشورت وسپس اقدام نمایند.

2-برای شرکت در تغییر رشته نیاز ی به ارائه درخواست یاتکمیل فرم و.. در مدرسه محل تحصیل ندارید.

3-در صورت امکان قبل از حضور درمحل ثبت نام با اداره محل ثبت نام تماس بگیرید وچنانچه مدارکی لازمست ارائه دهید قبلاتهیه فرمایید.

4-دوستانی که مدرک کاردانی (فوق دیپلم )دارند با رعایت ضوابط می توانند بدون گذراندن دوره پیش دانشگاهی ویا تغییر در نوع دیپلم در کنکوررشته های نظری همانند فارغ التحصیلان دوره نظری (دارای مدرک پیش دانشگاهی)شرکت نمایند.

5-مواد آزمونی جهت تغییر به هررشته طبق برنامه آزمون است اما اگر هر یک از دروس مذکور را در دوره دبیرستان گذرانیده اید نیازی به امتحان مجدد نیست .برای اطمینان بیشتر کد چهاررقمی درس همنام یا مشابه با دروس مذکوررا ازکارنامه کلی دوره متوسطه خوداستخراج نموده وبا مدرسه محل تحصیل یا اداره آموزش وپرورش هماهنگی لازم را بعمل آورید.

6-چنانچه ابهام یا سوالی در خصوص تغییررشته دردوره پیش دانشگاهی یا سال چهارم داشتید با شماره 03114431009کارشناسی مشاوره ناحیه۵ اصفهان تماس حاصل فرمایید.

لطفا برنامه تغییر رشته رابه سایر دوستانتان که قصد تغییر رشته داشته اند اطلاع دهید.

برنامه آزمون تغییررشته دوره پیش دانشگاهی

زمان ثبت نام :۱/۵/۹۲لغایت۱۲/۵/۹۲


موضوعات مرتبط: اخبارواطلاعات، هدایت تحصیلی، گوناگون، هسته مشاوره ناحیه 5اصفهان
[ چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۴/۲۶ ] [ 1:8 ] [ علی رضا خلیلی ]

اگر به دنبال خوشبختی می‌گردید، باید بدانید كه این اشتباهات خوشبختی شما را می‌كشند.


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ سه شنبه ۱۳۹۲/۰۴/۱۱ ] [ 17:40 ] [ زیبا بالاخانی ]

مرد و زن قبل از پدر و مادر شدن باید روش تعلیم و تربیت كودك را بدرستی بیاموزند، زیرا دوران تربیت كودك از آغاز تولد بلكه قبل از آن شروع می‌شود. در این دوران بسیار حساس و مهم است كه طبع لطیف كودك شكل می‌گیرد و اخلاق و رفتار و عادات و حتی افكار او پایه‌گذاری می‌شود. بنابراین موضوع تعلیم و تربیت را نباید ناچیز و كوچك شمرد، زیرا یكی از مهم‌ترین مسئولیت‌های هر پدر و مادری درست تربیت كردن فرزندش است.


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ سه شنبه ۱۳۹۲/۰۴/۱۱ ] [ 17:21 ] [ زیبا بالاخانی ]

با توجه به آمار روزافزون طلاق در كشور كه به شكل مرضی درآمده و پیامدهای ناخواسته آن كه به‌صورت آسیب‌های فردی و اجتماعی برجامعه تحمیل می‌شود بجاست یكی از عوامل ماهوی اختلافات خانوادگی كه كمتر به آن پرداخته شده و به شكل «نداشتن تفاهم اخلاقی» نمود پیدا می‌كند را مرور كنیم و آن هم مقایسه شیوه نگرش زنان و مردان در مورد واقعیت‌های یگانه است.


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ سه شنبه ۱۳۹۲/۰۴/۱۱ ] [ 17:9 ] [ زیبا بالاخانی ]

این 25 مورد خلاصه آدابی است که کودک تا 9 سالگی باید یاد گرفته باشد:


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ سه شنبه ۱۳۹۲/۰۴/۰۴ ] [ 12:25 ] [ زیبا بالاخانی ]

خشن ترین عضو بدن انسان!

این روزها خیلی از افراد از زخم دیروزها شاکی اند. از دست زخمها و جراحاتی که به آنها وارد شده است، ناله نمی کنند بلکه زخم سنگینی روی دلشان افتاده است که آنها را رها نمی کند. فکر آنها شده است درمان زخم روی دلشان. آنها فقط به این فکر می کنند که فکرشان از حرفهایی که شنیده اند خالی شود و از زخمهایی که خورده اند آسوده شوند. آنها فقط و فقط به این فکر می کنند که کاش آدمها مسئولیت زبانشان را بر عهده بگیرند و کاش هیچ یک از آدمهای روی زمین زخم زبان نداشته باشند و با زبانشان روح و روان کسی را آسیب نزنند.

بعضی اوقات زخم هایی روی دلمان می ماند والتیام نمی یابد. آخر می دانید چیست؟ می گویند؛ زخم روی دل هیچ وقت ترمیم نمی شود. در مدرسه معرفت و مردانگی، فردی که هیچگاه روی دل کسی زخمی بر جا نگذارد، انسان واقعی است. نکته مهم اینجاست که اگر نمی توانیم زیبا سخن بگوییم بهتر است که زمان سخن گفتن کمی فکر کنیم، تا نیش زبانمان پنهان بماند و روح وروان اطرافیان را آزار ندهیم، تا بتوانند عادی به زندگی شان ادامه دهند.

بعضی اوقات حرفهای افراد طوری مته روح وروانمان می شود که هر چه قدر هم رفتارشان را در تراز و انصاف و وجدان می گذاریم، می بینم در حق مان بی انصافی شده است و مورد بی مهری قرار گرفته ایم. در کنار اینها گاهی زخم خورده می شویم و دیگران نیز به جای مرهم گذاشتن، یك زخم زبان تازه می زنند.

حال آنکه با تمام این تفاسیر هر فردی می تواند با حرکت نابجای عصای کلام خود، وضعیتی نا خوشایند به وجود آورد و به جای شادمانی در دل دیگران اندوه و ناراحتی در باغچه دل اطرافیان بکارد.

هر انسانی واژه هایی دارد که زیبا هستند و تیرگی و نا امیدی کلام را از بین می برد. می توان آرامش و وقار کلمات را حفظ کرد و به کلام جانی بخشید تا واژه ها روح نواز باشند و جان مخاطب را نگیرند.

نکته حائز اهمیت این است که از فردی که نیاموخته چگونه سخن بگوید، توقع نداشته باشیم که بر زخم دل ما مرهم بگذارد. بهترین راه این است که خودمان با گذشت زمان از خطای آن بگذریم و این را در نظر داشته باشیم که زمان، احوال ما را بهبود خواهد بخشید. فقط یك نکته را به خاطر بسپاریم که از آموخته های گذشته برای زیبا کردن امروز استفاده كنیم، شاید دوری کردن از فردی که نمی خواهد شیوه سخن گفتنش را عوض کند، راهکاری مفید برای بهبود او و آرامش ماست.

بهتر است در چاردیواری زندگی، حرف زدن هایمان چارچوب داشته باشد. سقفی از دوستی و محبت. تا می توانیم زبانمان را حفظ کنیم تا روزی خودمان زخم خورده نشویم و سعی مان این باشد که ما نیز به جرگه آدمهایی که زخم زبان دارند ، نپیوندیم.

در آخر اینكه کلام ، زبان، جملاتی که می گوییم همه وهمه، زمانی که به حرکت در می آید می تواند یك صحرا را پر از گل سرخ نماید. پس یادمان باشد در بسیاری از روزهای خدا می توان زیبا سخن گفت و زخم روی دل اطرافیان نگذاشت. حتی می توانیم به افرادی مراجعه کنیم كه روی دلشان زخم بر جا گذاشته ایم واز آنها بخواهیم ما را ببخشند، شاید وجدانمان باردیگر آرامش را تجربه کند!

 


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ شنبه ۱۳۹۲/۰۴/۰۱ ] [ 14:16 ] [ زیبا بالاخانی ]

چهار لطفی که خدا به بیمار می کند!

بیماری یکی از ویژگیها و خصلت هایی است که خداوند در وجود هرموجود زنده ای قرار داده است.

نوع نگاه به بیماری می تواند در افراد متفاوت باشد، آنها که فقط به جسم می نگرند بیماری را سختی و عذاب می بینند و آنها که به ماوراء می اندیشند وصبوری پیشه می گیرند از بیماری، پلکانی برای ترقی معنوی خود می سازند.

نگاه زیبای پیامبر اعظم به بیماری و شخص بیمار شاید با برداشت ما از بیماری متفاوت باشد.

ایشان می فرمایند از برای شخص بیمار چهار خصلت وجود دارد:

1- قلم از او برداشته شود. (یعنی آن واجبی که بر اثر بیماری ترک کرده و یا آن حرامی که بر اثر بیماری مجبور به انجامش شده مواخذه نمی شود)

2-  خداوند به فرشته اعمال دستور می دهد که هر عبادتی که در حال سلامتی انجام می داده برایش بنویسند.

3- چون بیماری در هرعضوی از اعضای بدنش وارد می شود، گناهان آن عضو خارج می شود و اگر در این حال از بیماری مرد آمرزیده مرده است.

4- اگر سلامتی بازیافته و زنده بماند بازهم  آمرزیده شده است.

و آمرزش مربوط به حق الله است و حقوق مردم با بیماری از انسان ساقط نمی شود!

(وسایل الشیعه ج2 ص401)

 


موضوعات مرتبط: گوناگون
[ شنبه ۱۳۹۲/۰۴/۰۱ ] [ 13:58 ] [ زیبا بالاخانی ]
 
 
کودکت را تکریم کن
فرزندان خود را احترام کنید و آدابشان را نیکو بگزارید که از رحمت الهی برخوردار شوید.
امام صادق عليه‏ السلام: مؤمن خانواده خود را از دانش و ادب شايسته بهره مند مى سازد تا همه آنان را وارد بهشت كند. 

کودکان در سنین مختلف، نیازمند توجه و احترام هستند.

از این رو، والدین باید با دقت، این خواسته آنها را پاسخ‏گو باشند. روح ظرافت و حساس کودک، با کوچک‏ترین حرکت نادرست، ناراحت و پژمرده می‏شود. پس باید از هرگونه تحقیر و تمسخر کودک و به زبان آوردن عیب‏ها و خطاهای او به‏ویژه در مهمانی‏ها و دیدارهای خانوادگی پرهیز کرد و با شیوه‏ای خردمندانه به تأیید ویژگی‏های مثبت وی و تشویق او پرداخت.

برخی از والدین، به غلط می‏پندارند پدر و مادر، حق هر گونه اعمال نظر سلطه‏جویانه بر فرزندان خود را دارند و هرگونه که بخواهند، می‏توانند با آنها رفتار کنند.

 در این زمینه، گفتار و کردار پیامبر اسلام صلی‏الله‏علیه‏و‏آله و پیشوایان معصوم علیهم‏السلام با فرزندان خود، بزرگ‏ترین درس‏های تربیتی نسل بشر است. از رسول‏خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله روایت است: «اَکرِمُوا أوْلادَکُمْ وَ أَحْسِنُوا آدابَهُم یُغْفَرْلَکُم؛ فرزندان خود را احترام کنید و آدابشان را نیکو بگزارید که از رحمت الهی برخوردار شوید.» گفته‏اند روزی مردی در حضور پیامبر به خاطر کاری که فرزندش انجام داده بود، از او عیب‏جویی کرد. پیامبر به او فرمود: «فرزندت، تیری از تیرهای تیردان توست.» مفهوم این سخن آن است که فرزندت پاره تن تو و ذخیره آینده توست. تو با اهانت به شخصیت او، هم به خودت ضربه می‏زنی و هم کسی را حقیر می‏کنی که مددکار و پشتیبان تو در آینده خواهد بود و هر کار نیکی که انجام دهد، تو نیز در پاداش آن، شریک خواهی بود.

نقل از : جام نیوز


موضوعات مرتبط: گوناگون
[ پنجشنبه ۱۳۹۲/۰۳/۲۳ ] [ 8:38 ] [ علی رضا خلیلی ]

  به استقبال بهار 

دیوار ضخیم  زمستان  فرو می ریزد و عطر دل انگیز و روح افزای بهاری از پس آن نوید حیاتی دوباره را به جهانیان ارزانی می دارد.

کوه ها از خواب سنگین زمستان سر برداشته و ترنم روح نواز جویباران نغمه جوشش هستی را در گوش کاینات نجوا می کند.

نسیم روح بخش بهار به استقبال رویش و زایشی دیگر وزیدن می گیرد و طبیعت  برهنه  با   ردای   رنگارنگ  بهار خود را  خواهد آراست .

ما نیز به استقبال بهار جامه نو به تن کرده و خانه را می آراییم .

بارالها:توفیقی عطا کن تا روح را صیقل داده ودر سایه لطف وعنایت تو خانه دل را نیز از زنگار گناه و تیرگی بزداییم .

بهار تا بهار را لحظه ای است این لحظه  آغازین با شکوه بر فرد فرد عزیزان این سرزمین سبز مبارک باد.


موضوعات مرتبط: گوناگون
[ دوشنبه ۱۳۹۱/۱۲/۲۱ ] [ 9:25 ] [ اکرم زمانی ]
[ چهارشنبه ۱۳۹۱/۱۲/۱۶ ] [ 19:41 ] [ زیبا بالاخانی ]

کمک گرفتن: گذشتن از موانع زندگی

وقتی با مشکلی دست و پنجه نرم می‌کنیم، طبیعی است که از دیگران کمک بخواهیم. کمک کردن به همدیگر بخش مهمی از یک رابطه خوب است.

کمک گرفتن ساده به نظر می‌رسد اما همیشه هم انجام آن آسان نیست. بعضی وقت‌‌ها خودمان بدون اینکه بدانیم سد راه خودمان می‌شویم.

بعضی باورها و طرزتفکرها.....


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ چهارشنبه ۱۳۹۱/۱۲/۱۶ ] [ 8:50 ] [ زیبا بالاخانی ]

آدم های بزرگ درباره ایده ها سخن می گویند.

آدم های متوسط درباره چیزها سخن می گویند.

آدم های کوچک پشت سر دیگران سخن می گویند .آدم های بزرگ درد دیگران را دارند.

آدم های متوسط درد خودشان را دارند.

آدم های کوچک بی دردند.آدم های بزرگ عظمت دیگران را می بینند.

آدم های متوسط به دنبال عظمت خود هستند.

آدم های کوچک عظمت خود را در تحقیر دیگران می بینند.آدم های بزرگ به دنبال کسب حکمت هستند.

آدم های متوسط به دنبال کسب دانش هستند.

آدم های کوچک می پندارند پاسخ همه پرسش ها را می دانند.آدم های بزرگ به دنبال خلق مسئله هستند.

آدم های متوسط به دنبال حل مسئله هستند.

آدم های کوچک مسئله ندارند.آدم های بزرگ سکوت را در سخن گفتن برمی گزینند.

آدم های متوسط گاه سکوت را بر سخن گفتن ترجیح می دهند.

آدم های کوچک با سخن گفتن بسیار فرصت سکوت را از خود می گیرند.

 


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ سه شنبه ۱۳۹۱/۱۲/۰۸ ] [ 18:57 ] [ زیبا بالاخانی ]
[ پنجشنبه ۱۳۹۱/۱۲/۰۳ ] [ 11:20 ] [ زیبا بالاخانی ]

تلاش کنید همان گونه باشید که می گویید.

تلاش کنید همان گونه رفتار کنید که از دیگران انتظار دارید.

تلاش کنید همان گونه رفتار کنید که گرفتار عذاب وجدان نشوید.

تلاش کنید تا راست گویی و صداقت عادت شما شود.

تلاش کنید همیشه دنبال یادگیری باشید.

تلاش کنید با پیدا کردن دوستان جدید دوستان قدیمی را هم حفظ کنید.

تلاش کنید برای خوب کار کردن خوب هم استراحت کنید.

تلاش کنید همیشه برای اطرافیانتان جذاب باشید.

تلاش کنید اگر از کسی رنجیده اید، با خود او صحبت کنید، نه پشت سر او.

تلاش کنید وقتی به موفقیتی می رسید، آنهایی که در این راه به شما کمک کرده اند را فراموش نکنید.

تلاش کنید تا باور کنید دیگران وظیفه ای در قبال شما ندارند و عامل سعادت یا شقاوت هر کس خود اوست.

تلاش کنید قدردان لطف دیگران باشید و با رفتار و گفتارتان آنها را از محبت پشیمان نکنید.

تلاش کنید به هر چیز آنقدر بها بدهید که استحقاقش را دارد.

تلاش کنید دنیا را با زیبایی هایش ببینید.


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ سه شنبه ۱۳۹۱/۱۲/۰۱ ] [ 19:47 ] [ زیبا بالاخانی ]
[ سه شنبه ۱۳۹۱/۱۲/۰۱ ] [ 19:2 ] [ زیبا بالاخانی ]

 

آشنایی با چند شغل خانگی

اگر كه می خواهید برای خودتان كار كنید و یا اینكه وقت بیشتری را با اعضای خانواده تان بگذرانید بهترین راه حل .....


موضوعات مرتبط: اخبارواطلاعات، مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ جمعه ۱۳۹۱/۱۱/۲۷ ] [ 21:3 ] [ زیبا بالاخانی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

دوستان خوبم!
لطفا برای دسترسی راحت ترواستفاده از مطالب وبلاگ به عناوین مطالب یا پیوندهای روزانه ویا آرشیو موضوعی مراجعه فرمایید واز موضوعات مختلف وبلاگ دیدن فرمایید.متشکرم
برچسب‌ها وب
امکانات وب

مرجع

آیه قرآن تصادفی