مشاوران ناحیه 5/پنج اصفهان
راهنمایی ومشاوره تحصیلی ،شغلی ،روانی رفتاری  
قالب وبلاگ

 

http://www.gam.blogfa.com/post/1880


موضوعات مرتبط: گوناگون
[ پنجشنبه 1393/07/17 ] [ 10:7 ] [ زیبا بالاخانی ]


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ دوشنبه 1393/07/14 ] [ 21:19 ] [ زیبا بالاخانی ]

رئیس انجمن علمی روانشناسی اجتماعی، دکتر صفاری‌نیا درباره چرایی پایین بودن آستانه تحمل در افراد اظهار داشت: یکی از دلایل پایین بودن آستانه تحمل، عدم یادگیری مهارت‌های زندگی است، این مهارت‌ها باید از سنین پایین و دوره ابتدایی از طریق مراکز آموزشی و فرهنگسراها آغاز شود.

وی با بیان «ماده‌گرایی» به عنوان یکی دیگر از دلایل خشونت و پایین بودن آستانه تحمل گفت: متأسفانه جامعه کنونی به سمت تجملات و مشوق‌های بیرونی مانند لوازم لوکس خانه، خودرو‌های گران‌قیمت و خانه‌های تجملاتی پیش می‌رود در حالی که مشوق‌های درونی مانند «عزت نفس» در میزان شادی اهمیت بیشتری دارد چرا که مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از وسایل برقی مختلف توسط مردم آمریکا و چین موجب خوشحالی آنها نشده است.

این متخصص حوزه بهداشت روان ادامه داد: در بحث سلامت اجتماعی وقتی در جامعه‌ای استانداردهای سلامت اجتماعی مانند فقر، بیکاری، عدم ادراک ‌عدالت و توجه به کرامت متخصصان پایین باشد، میزان خشونت افراد افزایش می‌یابد و کم‌تحمل می‌شوند و تا زمانی که این استانداردها بالا نرود میزان خشونت نیز کاهش نمی‌یابد.

رئیس انجمن علمی روانشناسی اجتماعی با بیان رابطه سبک فرزندپروری با آستانه تحمل تصریح کرد: سبکی که والدین برای پرورش فرزندان خود در نظر می‌گیرند در میزان آستانه تحمل آنها مؤثر است. والدینی که بیش از حد در خدمت فرزندان خود هستند یا کمبود حضور خود در خانه را با پول جبران می‌کنند فرزندانی کم تحمل و خشن بار می‌آورند.

وی افزود: در برخی خانواده‌ها خواسته‌های فرزندان کمتر از 24 ساعت تحقق پیدا می‌کند، این موضوع می‌تواند فرد را کم‌تحمل بار آورد.

ایشان عوامل شناختی و شخصیتی را فاکتورهای دیگری در آستانه تحمل عنوان کرد و ادامه داد: عوامل شناختی و شخصیتی با میزان سلامت روان و ناسازگاری ارتباط دارد شخصیت‌های خودشیفته و روان رنجور دچار کم‌تحملی و آستانه تحمل پایین هستند.

رئیس انجمن علمی روانشناسی اجتماعی گفت: ازدحام عامل دیگری در آستانه تحمل پایین است وقتی جوامع سنتی به مدرن و شهری تبدیل می‌شوند به واسطه ازدحام و اضافه باری که بر شناخت مردم ایجاد می‌شود زمینه تهدیدآمیز بودن موقعیت‌ها را فراهم می‌کند. مطالعه‌ای در متروی تهران نشان می‌دهد که میزان پرخاشگری مردم در ساعاتی که ازدحام بیشتر است افزایش می‌یابد.

وی افزود: در زندگی شهری عواملی مانند اختلاف با رئیس، اقساط بانک، سر و صدای همسایه و ترافیک موجب افزایش محرک‌های ورودی می‌شود که این محرک‌ها گاهی بیش از ظرفیت روانی افراد است. این موضوع سبب می‌شود تا افراد کرخت شوند و خشونت و بی‌تفاوتی در افراد به وجود آید.

ایشان اذعان داشت: ما کمتر شاد هستیم و وسایل پالایش روانی نداریم باید فضای شاد برای تخلیه بار شناختی اضافی ایجاد شود.


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ دوشنبه 1393/07/14 ] [ 20:48 ] [ زیبا بالاخانی ]
برنامه روزانه آیت الله بهجت
 
این برنامه روزانه برداشتی است از خاطرات حجت‌الاسلام«علی بهجت فومنی» فرزند آیت‌الله بهجت
برنامه روزانه آیت الله بهجت

یکی دوساعت پیش از اذان: برخاستن از خواب، ادای نماز شب و قرائت قرآن
بعد از اذان صبح: پیاده‌روی تا مسجد «فاطمیه» قم و اقامه نماز جماعت در این مسجد و به‌جاآوردن تعقیبات تا حدود یک ساعت بعد از نماز. این برنامه از سال ۵۹تا ۸۴هرروز ادامه داشت.

۷صبح: پیاده‌روی برای تشرف به حرم حضرت معصومه(سلام‌الله علیها) و زیارت ایشان. قرائت هرروزه زیارت عاشورا با ۱۰۰سلام و ۱۰۰لعن. معمولا در مسیر رسیدن به حرم هم دعاهای خاصی می‌خواندند، ازجمله دعای «سیفی صغیر»
۳۰/۸صبح: بازگشت از حرم مطهر به منزل و قرائت دعاهایی همچون «دعای صباح»
۹صبح: صرف صبحانه شامل چای، نان و پنیر و در ماه‌های آخر هم مقداری شیر.
۳۰/۹تا حدود ۱۰: استراحت به‌صورت نشسته
۱۰تا حوالی ۱۱: مطالعه و گاهی سرودن شعر و یادداشت کردن آن
۱۱: رفتن به مسجد برای تدریس و اتمام درس حدود ۱۵دقیقه مانده به اذان ظهر برای استراحت
اذان ظهر: اقامه نماز ظهر و عصر، انجام تعقیبات، صحبت با مردم و دعا برای مشتاقان دعا و سپس عزیمت به منزل
یک ساعت پس از اذان: صرف ناهار با حضور تمامی اعضای خانواده. خوش و بش با اهالی خانه و احوالپرسی از بستگان
ساعت ۱۴:۳۰: استراحت
ساعت۱۵: مطالعه و آمادگی برای تدریس مباحث روز در کلاس
یک ساعت مانده به اذان مغرب: آغاز کلاس درس به‌مدت ۴۵دقیقه
اذان مغرب: ادای نماز جماعت مغرب و عشا و پس از آن رفتن به اتاق شخصی برای انجام عبادات و تعقیبات دیگر
ساعت ۲۱: صرف شام مختصر با نان و دوغ، نان و شربت آبلیمو و یا نان و چای
ساعت ۲۱:۳۰: آمادگی برای استراحت. قرائت قرآن(سوره واقعه، آیت الکرسی و ۴قل) و حدیث کساء
ساعت ۲۲:۳۰: استراحت شبانه

افکار نیوز

موضوعات مرتبط: داستان های آموزنده، گوناگون
[ دوشنبه 1393/06/24 ] [ 5:7 ] [ علی رضا خلیلی ]
یا آبَاالحَسَنِ یا اَمیرَالمُؤمِنینَ یا عَلیَّ بنَ اَبی طالِبٍ یا حُجَّةَ اللّهِ عَلی خَلقِهِ یا سَیِدَناوَ مَولانا اِنا تَوَجَّهنا وَستَشفَعنا وَ تَوَسَّلنا بِکَ اِلیَ اللّهِ وَ قَدَّمناکَ بَینَ یَدَی حاجاتِنا یا وَجیهاً عِندَاللّهِ اِشفَع لَنا عِندَالله

موضوعات مرتبط: اخبارواطلاعات، گوناگون
[ شنبه 1393/04/28 ] [ 2:12 ] [ علی رضا خلیلی ]

توصیه رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه ای مدظله العالی

برای تربیت فرزندان در خانواده 

جلوی بچه ها قرآن بخوانید! جلوی بچه‌ها دعا بخوانید! در مقابل چشم بچه ها از خدای متعال بخواهید! دعا کردن و حرف زدنِ با خدا را عملاً یاد بدهید! جلوی بچه ها دروغ نگویید! غیبت نکنید! اظهار ذلتّ در پیش غیر خدا نکنید! طمع به مال را نشان ندهید! اگر اینطور شد، فرزند ما هم اینطوری بار می آید.

توصیه رهبر انقلاب برای تربیت فرزندان در خانواده

به گزارش افکارنیوز، خواندن احادیث اخلاقی و شرح مختصر آنها از جمله اموری است که مقام معظم رهبری در ابتدای درس خارج فقه شان به آن اهتمام ویژه ای دارند که در ادامه یکی از آنها را می خوانید: حدیث: فی الکافی، عن مِسعدة بن صدقة قال: و قال ابوعبدالله (علیه السلام): إنَّ خیرَ ما وَرَّثَ الآباءُ لأبنائهم الأدب لا المال، قال مسعدة: یعنی بالأدب، العلم. شرح: دنبالۀ روایتِ مسعدة بن صدقه است، حضرت می فرماید: بهترین ارثی که پدران برای فرزندان می گذارند، ادب است نه ملک، خانه، زمین و سایر مملوکات. مسعدة بن صدقه در ذیل روایت، می گوید: مراد حضرت از ادب، علم است. شاید مقصود، همین انتقال فرهنگ است که در عرفِ ادبیاتِ امروز، می گوییم انتقال فرهنگ از نسلی به نسل دیگر. فرض بفرمایید پدری صدق را به فرزندش تعلیم می دهد، شجاعت را، همّتِ را، کارکردن را، شرف را، اینها ادب است. تعبیر علم بر اینها تعبیر مجازی نیست. تعبیر حقیقی است. اینها علم است، علم فقط نوشتن فرمول ریاضی و فیزیک و غیره نیست، علم حقیقی همین ارزش‌هاست که از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود. بنابراین، مراد از ادب، یک چنین چیزی خواهد بود. تربیت فرزندان در خانواده چگونه شکل می‌گیرد؟ نکتۀ اساسی در این روایت این است که فرهنگ پذیری انسان در درجۀ اوّل از ناحیۀ خانواده است که اشباع می‌شود، حضرت واقعیتی را بیان می کنند که بدانیم هر حرکت و هر رفتار و مشی ما با فرزندانمان در شخصیت و شکل دهیِ ذهنیتِ آنها تأثیر می‌گذارد؛ در واقع، نظام ارزشیِ اسلام را، اهمیت این تعلیم و آموزش را، این انتقال فرهنگ صحیح را به فرزندان نشان می دهد که این، وظیفۀ پدران است. البته به فرزندان هم این نکته را می گوید که: بدانید! آنچه از این ناحیه گیرتان می آید، قیمتی تر است از مال و مَنال دنیوی که از پدران بدست می آورید. تقوا را، پرهیزگاری را، دوری از گناه را، انس با خدا را، انس با قرآن را، تسلیم در مقابل اوامر الهی را، توجّه دادن به معنویت را، اینها را ما باید به بچه هایمان یاد بدهیم. اولین جایی که فرزند این چیزها را می چشد، داخل خانواده است، اینها را بایست به بچه ها یاد داد؛ جلوی بچه ها قرآن بخوانید! جلوی بچه‌ها دعا بخوانید! در مقابل چشم بچه ها از خدای متعال بخواهید! دعا کردن و حرف زدنِ با خدا را عملاً یاد بدهید! جلوی بچه ها دروغ نگویید! غیبت نکنید! اظهار ذلتّ در پیش غیر خدا نکنید! طمع به مال را نشان ندهید! اگر اینطور شد، فرزند ما هم اینطوری بار می آید. چنانچه ما غیبت کنیم، بداخلاقی کنیم، اهانت به این و آن کنیم، جلوی بچه هایمان خودمان را در مقابل مقامات دنیوی کوچک کنیم، با خدای متعال اصلاً انسی پیدا نکنیم، این بچه هم در این محیط پرِورش پیدا می کند، از این حقائقی که باید فرابگیرد غافل می ماند و ذهن او و روح او با همین کارهایی که ما می کنیم آشنا می‌شود. سپس می‌فرمایند. فإنّ المالَ یذَهب و الأدبَ یبَقی، مال از بین می رود، اماّ این ادبی که به این بچه یاد دادید، تا آخر عمر با او هست، چون شخصیتِ او را شکل می‌دهد، به این بایستی اهمیت داد.

جمعه ۲۷ تير ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۴۸ مرجع : مشرق       نقل از: شهر خبر -افکارنیوز


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ شنبه 1393/04/28 ] [ 1:52 ] [ علی رضا خلیلی ]

چه کسی از همه قوی تر است؟!

روزى پیامبر اسلام از محلى مى گذشتند، مشاهده کردند گروهى از جوانان سرگرم مسابقه وزنه بردارى هستند. آنجا سنگ بزرگى بود که هر کدام آن را به قدر توانایى خود بلند مى کردند. رسول خدا صلى الله علیه و آله پرسیدند: چه مى کنید؟ گفتند: زورآزمایى مى کنیم تا بدانیم کدام یک از ما نیرومندتر است؟ فرمودند: مایلید من بگویم کدامتان از همه قویتر و زورمندتر است؟ عرض کردند: بلى! یا رسول الله، چه بهتر که پیامبر اسلام بگوید چه کسى از همه قویتر است.
پیامبر اسلام صلى الله علیه و آله فرمودند: از همه نیرومندتر کسى است که هرگاه از چیزى خوشش آمد علاقه به آن چیز او را به گناه و خلاف حق وادار نکند و هرگاه عصبانى شد طوفان خشم او را از مدار حق خارج نکند، کلمه اى دروغ یا دشنام بر زبان نیاورد و هرگاه قدرتمند گشت به زیاده از اندازه حق خود دست درازى نکند.

 


موضوعات مرتبط: داستان های آموزنده، گوناگون
[ جمعه 1393/04/13 ] [ 11:59 ] [ زیبا بالاخانی ]
بدون شرح


موضوعات مرتبط: گوناگون
[ جمعه 1393/04/13 ] [ 11:50 ] [ زیبا بالاخانی ]

لطفا آینه دق نباشید!

دقت کردید بعضی آدم ها آینه دق اند! یعنی همیشه کاسه چه کنم چه کنم دستشان است و آیه یأس سر زبانشان. گویی امید برایشان بی معناست در تمامی حالات، استرس و اضطراب وجودشان را فراگرفته و جز به در بسته نگاه به جایی ندارند! چقدر تحمل کردن این افراد دشوار است  و دوست داشتنشان بسی دشوارتر و وجودشان مخرب دل و جان، چگونه؟ در ادامه  خواهید یافت:


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ جمعه 1393/04/13 ] [ 11:41 ] [ زیبا بالاخانی ]

شیوه برخورد با افراد عصبی

افراد عصبی اکثر مواقع رفتارهای غیرمنطقی و بچگانه از خود بروز می‌دهند و هرگز نمی‌توانند برنامه منظم و درستی در زندگی داشته باشند. گاهی مواقع نمی‌توان این افراد را از دیگران به راحتی تشخیص داد، چراکه ممکن است خود را زیر پوششی تقلبی مخفی کنند و در برابر دیگران تا آنجا که می‌توانند برخورد مناسبی داشته باشند.  بسیاری از آنها حتی از هوش سرشار و استعدادهای فوق‌العاده‌ای برخوردارند، اما با گذر زمان معلوم می‌شود به دلیل عصبی بودن نمی‌توانند از توانایی‌های خود بهره ببرند. این موارد از دیگر خصوصیات این افراد است:


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ جمعه 1393/04/13 ] [ 11:35 ] [ زیبا بالاخانی ]
بدون شرح!


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ سه شنبه 1393/03/06 ] [ 21:20 ] [ زیبا بالاخانی ]


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ جمعه 1393/03/02 ] [ 19:14 ] [ زیبا بالاخانی ]

تغذیه سالم در فصل امتحانات

بسیاری از دانش ‌آموزان روزهای پیش از امتحان را تا حد امکان به مطالعه می ‌پردازند و تصور می‌ کنند که غذا و استراحت مانع مطالعه می ‌شود، در صورتی که با تغذیه صحیح می ‌توان بازده فکری را افزایش داد.

به کارگیری نکات و توصیه ‌های زیر توان شما را برای یادگیری بهتر و موفقیت در امتحانات افزایش می‌دهد:


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ سه شنبه 1393/02/23 ] [ 17:6 ] [ زیبا بالاخانی ]

10 موضوعی که قبل از خواب باید به آنها فکر کنید

پس از یک روز پر مشغله که با اتفاقات تلخ و شیرینی همراه بوده است، همیشه شب هنگام، پیش از آنکه بخواب فرو روید، فرصتی مناسب است برای اندیشیدن و تجزیه و تحلیل حوادثی که رخ داده، برای مرور رفتارها و کردارتان در برابر دیگران. در یک جمع بندی می توانید بسنجید که آیا روزی که گذشت برایتان مفید بوده است یا خیر و اینگونه قادر خواهید بود برای بهبود خود و بهتر کردن روزهای آینده تصمیم گیری کنید.

در ادامه 10 مورد از مهمترین مسائلی که باید قبل از خواب به آنها فکر کنید را بیان می کنیم:


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ جمعه 1393/02/05 ] [ 11:58 ] [ زیبا بالاخانی ]


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ جمعه 1393/01/22 ] [ 10:59 ] [ زیبا بالاخانی ]
آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید؟ شاید فکر می کنید دشمنی ندارید اما باید رازی را به شما بگوییم: شما بزرگترین دشمن خودتان هستید! راههایی که با خود دشمنی می کنید را در ادامه بخوانید.


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ جمعه 1393/01/22 ] [ 10:53 ] [ زیبا بالاخانی ]

پیدا کردن دوست خوب همیشه مشکل است اما اینکه تشخیص بدهیم که دوست ما واقعا” دوست خوبی است یا خیر کار سخت تری است.

دانستن مشخصات یک دوست خوب در یافتن یک دوست واقعی به ما کمک می کند.

- وفاداری

وفاداری یک فاکتور اصلی و ضروری در دوستی و یا هر ارتباط دیگری است. یک دوست خوب همیشه به دوستی اش وفادار است و وفادار بودن یعنی اینکه به شایعات و حرفهای بدی که درباره دوستتان گفته می شود توجه نکنید و از گفتن شایعات و یا حرفهای زشت درباره آنها پرهیز کنید. اگرچه دوستان خوب هم گاهی ازدست یکدیگر ناراحت و عصبانی می شوند اما هرگز پشت سرهم، حرف بدی نمی زنند.

- سخاوت

بخشندگی و سخاوت یکی از علامتهای یک دوست خوب است. یک فرد سخاوتمند حتی زمانیکه توانایی ودارایی کمی برای بخشش دارد با کمال میل آنچه که می تواند را می بخشد. این نشانه فردی است که ارزش دوستی دارد زیرا این خصوصیت اخلاقی نشان می دهد که او ذهن و قلبی بخشنده دارد.

- درک

دوست واقعی کسی است که به حرفهای ما گوش می کند و سعی می کند ما را درک کند. یک دوست خوب وقتی چیزی را نمی فهمد یا درک نمی کند درباره آن موضوع سئوال می کند تا موضوع را کاملا” متوجه شود.

- صداقت

یک دوست خوب همیشه صادق است و واقعیت را می گوید حتی اگر حرفش آزار دهنده باشد. یک دوست خوب برای اینکه شما احساس بهتری داشته باشید به شما دروغ نمی گوید در عوض حقیقت را می گوید و شما را نصیحت می کند. مثلا” اگر لباسی مناسب شما نیست یک دوست خوب با مهربانی می گوید: ” این لباس خیلی خوب نیست، من فکر می کنم این یکی بهتر است.”

- درک کردن تفاوتها

یک دوست خوب از شما انتظار ندارد که همیشه حرف او را تایید کنید. در عوض وقتی شما عقیده متفاوتی دارید و با او موافق نیستید، به نظر شما احترام می گذارد. این کار باعث می شود روابط شما جذابتر شود زیرا دوستان خوب می توانند نظرات مختلف خود درباره موضوعات مختلف را با هم در میان بگذارند.


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ جمعه 1393/01/22 ] [ 10:45 ] [ زیبا بالاخانی ]

باز کن پنجره ها را که نسیم، روز میلاد اقاقی ها را جشن می گیرد و بهار، روی هر شاخه، کنار هر برگ، شمع روشن کرده است.

همه چلچله ها برگشتند و طراوت را فریاد زدند، کوچه یکباره آواز شده است و درخت گیلاس هدیه جشن اقاقی ها را گل به دامن کرده است.

باز کن پنجره ها را ای دوست،

هیچ یادت هست؟ که زمین را عطشی وحشی سوخت، برگ ها پژمردند، تشنگی با جگر خاک چه کرد؟

هیچ یادت هست؟ توی تاریکی شب های بلند، سیلی سرما با تاک چه کرد؟

هیچ یادت هست؟ با سر و سینه گلهای سپید، نیمه شب باد غضبناک چه کرد؟

هیچ یادت هست؟!

حالیا معجزه باران را باور کن و سخاوت را در چشم چمنزار ببین و محبت را در روح نسیم که در این کوچه تنگ، با همین دست تهی، روز میلاد اقاقی ها را جشن می گیرد.

خاک جان یافته است، تو چرا سنگ شدی؟ تو چرا این همه دلتنگ شدی؟

باز کن پنجره ها را و بهار را باور کن.

 


موضوعات مرتبط: گوناگون
[ یکشنبه 1392/12/25 ] [ 9:23 ] [ زیبا بالاخانی ]
[ یکشنبه 1392/12/18 ] [ 18:12 ] [ زیبا بالاخانی ]


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ جمعه 1392/12/09 ] [ 18:9 ] [ زیبا بالاخانی ]

هفت فکر معجزه آسا

به جای آنکه بگوییم به چه چیزی فکر نکنید، به شما خواهیم گفت تا به چه چیزهایی فکر کنید تا موفق باشید.

افراد خوش بین، موفق و کارآمد، علاوه بر جستجوی چیزهای خوب و ارزشمند، هفت جهت یابی یا روش کلی "فکر کردن" دارند. مواردی که در ادامه می آید، هفت موردی است که این افراد، اکثر اوقات به آنها فکر می کنند :


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ جمعه 1392/12/09 ] [ 18:4 ] [ زیبا بالاخانی ]


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ یکشنبه 1392/12/04 ] [ 20:48 ] [ زیبا بالاخانی ]

مداد Sprout را بعد از مصرف بکارید تا رشد کند!

این مداد یک نوع مدادی است که داخلش یک دانه قرار گرفته و شما می توانید آن را در  نوشتن، طراحی ها و ... استفاده کنید.

صرفاً این مداد را بعد از مصرف نباید دور بیاندازیم چرا که بعد از مصرف رشد می کند. نحوه رشد این مداد به گونه ای است که باقیمانده مداد را در داخل یک ظرف قرار داده و کمی هم آب به آن اضافه می کنیم و منتظر می مانیم که رشد کند، همانند کاشت گیاه!

این مداد توسط Democratech ساخته شده، جوانه مداد از یک کپسول که دانه داخلش قرار گرفته و در انتهای مداد تعبیه شده رشد می کند. قابل ذکر است که این مداد خوشمزه است! یعنی چی؟

 این مداد از سبزیهای(ریحان- گوجه فرنگی- گیلاس- گشنیز- شوید- نعناع- جعفری- رزماری- آویشن) ساخته شده است، ولی یادتان باشد که هرگز آن را داخل دهانتان نبرید.
وقتی که هر نوع مدادی کوچک میشود و اعصاب همه را بهم میریزد همه دوست دارند از دستش خلاص شوند، ولی این مداد را اگر بکاریم رشد میکند!
ضمناً جوانه این مداد در عرض 7 تا 20 روز رشد میکند چرا که دانه های موجود در مداد به آب حساس هستند.


قیمت این مداد 19.95 دلار برای یک بسته هشت تایی است.

coolthings.com


موضوعات مرتبط: اخبارواطلاعات، گوناگون
[ یکشنبه 1392/11/20 ] [ 20:2 ] [ زیبا بالاخانی ]


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ جمعه 1392/11/11 ] [ 22:5 ] [ زیبا بالاخانی ]
مردي كه عنوان نخستين كانديداي انتخاباتي دنياي فست فود را از آن خود كرد نه يك دوره بلكه دودوره بيخانمان بوده است. او زماني كه كودك بود پس از مجادله با ناپدری خود خانه را ترك كرد وشبها را در مزرعه ميخوابيد.

روزنامه ایران: مردي كه عنوان نخستين كانديداي انتخاباتي دنياي فست فود را از آن خود كرد نه يك دوره بلكه دودوره بيخانمان بوده است. او زماني كه كودك بود پس از مجادله با ناپدری خود خانه را ترك كرد وشبها را در مزرعه ميخوابيد تا اينكه به عنوان يك سرآشپز حرفهاي در تهيه دستورالعمل پخت مرغ كنتاكي مشهور شد.


                                                                                                     نقل از مجله برترینها


موضوعات مرتبط: داستان های آموزنده، گوناگون
ادامه مطلب
[ چهارشنبه 1392/11/09 ] [ 1:29 ] [ علی رضا خلیلی ]

آخرین تغییرات خدمت سربازی و معافیت هارا در

http://www.shahrekhabar.com/employment/1388819760228315

شهر خبر جستجو کنید


موضوعات مرتبط: اخبارواطلاعات، گوناگون
[ چهارشنبه 1392/10/25 ] [ 18:34 ] [ علی رضا خلیلی ]
امکان تمدید مهلت اعزام مشمولان پذیرفته شده در نیمسال دوم دانشگاه ها فراهم شد

معاون امور مشمولان و معافیتهای سازمان وظیفه عمومی گفت: امکان تمدید مهلت اعزام مشمولان پذیرفته شده در نیمسال دوم دانشگاهها از روز پنجشنبه فراهم شده است.

به گزارش رویش نیوز به نقل از مهر،  سرهنگ حجت الله واعظی نژاد اظهار داشت:براساس اعلام قبلی مشمولانی که دارای برگه اعزام نوزدهم دی هستند و در نیمسال دوم دانشگاهها پذیرفته شده اند می توانند برای تمدید اعزام خوداقدام کنند. این افراد به شرط تمدید موعد اعزام به خدمت و داشتن سایر شرایط ادامه تحصیل، می توانند از بهمن ماه در دانشگاهها ثبت نام کنند.

وی افزود: با توجه به اینکه برابر قانون خدمت وظیفه عمومی، امکان ترخیص سربازان حین خدمت برای ادامه تحصیل در مقطع کاردانی مقدور نیست بنابراین این مشمولان باید نسبت به تمدید تاریخ اعزام به خدمت خود اقدام می کردند درغیر این صورت امکان ادامه تحصیل آنان پس از اعزام به خدمت فراهم نیست.

به گفته معاون امور مشمولان و معافیت های سازمان وظیفه عمومی دارندگان برگ آماده به خدمت به تاریخ نوزدهم دی ماه سال جاری در صورتیکه بدون تمدید تاریخ اعزام و یا بدون داشتن معاذیر موجه، در روز اعزام خود را معرفی نکنند برابر قانون به علت داشتن غیبت، واجد شرایط استفاده از معافیت تحصیلی نیستند.موضوعات مرتبط: اخبارواطلاعات، هدایت تحصیلی، کنکور، گوناگون
[ چهارشنبه 1392/10/25 ] [ 18:31 ] [ علی رضا خلیلی ]


موضوعات مرتبط: گوناگون
[ یکشنبه 1392/10/22 ] [ 21:6 ] [ زیبا بالاخانی ]

کمک به نوجوان در روزهای شکست

شکست موجب ناراحتی و ناکامی می شود، اما می توانیم از آن به عنوان پلی برای موفقیت استفاده کنیم. در زندگی هر کسی شکست و ناکامی وجود دارد و موجب ناراحتی، ناکامی و دل آزردگی فرد می شود. شکست و ناکامی در تمام مراحل زندگی فرد وجود دارد اما در هر مرحله از رشد، نوعی از ناکامی و شکست دارای اهمیت است. به عنوان مثال، ......


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ یکشنبه 1392/10/22 ] [ 20:57 ] [ زیبا بالاخانی ]

ملاصدرا می گوید:

خداوند بی نهایت است و لامکان و بی زمان

اما ...

به قدر فهم تو کوچک می شود

و به قدر نیاز تو فرود می آید

و به قدر آرزوی تو گسترده می شود

و به قدر ایمان تو کارگشا می شود

یتیمان را پدر می شود و مادر

محتاجان برادری را برادر می شود

عقیمان را طفل می شود

ناامیدان را امید می شود

گمگشتگان را راه می شود

در تاریکی ماندگان را نور می شود

رزمندگان را شمشیر می شود

پیران را عصا می شود

محتاجان به عشق را عشق می شود

خداوند همه چیز می شود، همه کس را...

به شرط اعتقاد

به شرط پاکی دل

به شرط طهارت روح

به شرط پرهیز از معامله با ابلیس

بشویید قلب هایتان را از هر احساس ناروا

و مغزهایتان را از هر اندیشه خلاف

و زبان هایتان را از هر گفتار ناپاک

و دست هایتان را از هر آلودگی در بازار

و بپرهیزید از ناجوانمردی ها، ناراستی ها، نامردمی ها...

چنین کنید تا ببینید چگونه

بر سفره شما با کاسه ای خوراک و تکه ای نان می نشیند

در دکان شما کفه های ترازویتان را میزان می کند

و در کوچه های خلوت شب با شما آواز می خواند

مگر از زندگی چه می خواهید که در خدایی خدا یافت نمیشود؟؟؟

"آیا خدا برای بنده خویش کافی نیست؟"


موضوعات مرتبط: گوناگون
[ پنجشنبه 1392/10/12 ] [ 20:7 ] [ زیبا بالاخانی ]

بدون شرح!

 


موضوعات مرتبط: گوناگون
[ سه شنبه 1392/10/03 ] [ 13:25 ] [ زیبا بالاخانی ]

 ۴۰ توصیه کاربردی برای زوجهای حوان


۱- کم توقع باشید، از همسرتان آن قدر انتظار داشته باشید که بتواند به انتظارات پاسخ دهد.

۲- گذشت کنید، مطمئناً زندگی بدون خطا نیست و هر کدام از ما دچار اشتباهاتی می شویم و با گذشت می شود زندگی شیرین تری داشت.

۳-
این را قبول کنید که همسرتان با یکسری عادات و خوی ها بزرگ شده است و راحت نمی تواند آنها را کنار بگذارد، به او فرصت دهید.

 

 

 

 


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ سه شنبه 1392/10/03 ] [ 13:8 ] [ زیبا بالاخانی ]

با فضول ها چه کنیم؟!

 

قطعاً هر کسی اسراری دارد که باید از دیگران پنهان کند و اگر غیر از این کند اشتباه کرده است. کسانی که سفره ی دلشان را برای دیگران باز می کنند و سیر تا پیاز را تعریف می کنند حرمت و اعتبار خودشان را پایین می آورند. هر چه مردم از مشکلات و نابسامانیهای زندگی مان کمتر بدانند، آبرو و عزت بیشتری نزدشان خواهیم داشت. حتی به نیت مشاوره هم نباید جایی که برای غیر از شخص مشاور، برای افراد دیگر هم شنود دارد اسرارمان را بگوییم. وقتی می خواهیم با دیگران درد دل کنیم باید حواسمان باشد که داریم برای شخص مخاطب دو امکان را فراهم می کنیم یکی اینکه بعدها از آن اسرار بر علیه ما استفاده کند، دیگر اینکه .....


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ سه شنبه 1392/10/03 ] [ 12:46 ] [ زیبا بالاخانی ]

بدون شرح!

 


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ چهارشنبه 1392/09/13 ] [ 8:19 ] [ زیبا بالاخانی ]
مهارتهای كنترل عصبانیت را بیاموزید تا استرس را در خود كاهش دهید. یكی از بزرگترین موانع در راه تحقق موفقیت شخصی و شغلی عصبانیت می‌باشد.

وقتی نمی‌توانیم عصبانیت خود را كنترل نماییم از چند جهت دچار آسیب می‌گردیم:


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ چهارشنبه 1392/09/13 ] [ 8:15 ] [ زیبا بالاخانی ]

بدون شرح!

 


موضوعات مرتبط: گوناگون
[ جمعه 1392/09/01 ] [ 22:32 ] [ زیبا بالاخانی ]

بلایی که فیلم های مستهجن بر سر نوجوانان می آورند!

دستیابی به تصاویر و فیلم های غیراخلاقی یا همان هرزه نگاری در سنین پایین، یعنی کودکی و نوجوانی، امروزه، آن هم با توجه به فناوری های جدید مانند اینترنت، از مباحث بسیار جدی و نگران کننده است که خانواده ها وسایر اقشار فرهنگی و فرهیخته جوامع، به خصوص متخصصان علوم رفتاری و روانشناسان را به چالش کشیده و نگران ساخته است.

در این مطلب قصد داریم شما را با دلایل هرزه نگاری و پیامدهایی که این پدیده می تواند بر روی کودکان و نوجوانان داشته باشد، آشنا کنیم. در پایان نیز چند راهکار برای والدین خواهیم داشت.

آمارها نشان می دهد ..........

 

 


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ جمعه 1392/09/01 ] [ 22:19 ] [ زیبا بالاخانی ]

بدون شرح


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ دوشنبه 1392/08/27 ] [ 19:16 ] [ زیبا بالاخانی ]

چگونه خواب راحتی داشته باشیم؟

اهـمـیت خـواب در انسان بسیار بیـشـتر از آنـست که شما تصور می کنــید. نقش خواب در حفظ سـلامـت جـسم و روان  حیاتی میباشد.

 تقویت سیستم ایمنی بدن، ترمیـم نـورون هــا و حــفـظ کـارآمـدی سیسـتــم عـصـبـی، سـامانـدهـی یـادگـیری و حافظه، و رشد کودکان و نوجوانان (۸۰ درصد هورمون رشد حین خواب ترشح میگردد) از نقشهای عمده خواب میباشند.

اثرات مخرب و نامطلوب  کمبود خواب بر بدن:


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ دوشنبه 1392/08/27 ] [ 19:12 ] [ زیبا بالاخانی ]

بدون شرح!


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ دوشنبه 1392/08/27 ] [ 18:48 ] [ زیبا بالاخانی ]

باهوش‌ترین افراد جهان

روی ادامه مطلب کلیک کنید


موضوعات مرتبط: اخبارواطلاعات، گوناگون
ادامه مطلب
[ یکشنبه 1392/07/14 ] [ 19:8 ] [ علی رضا خلیلی ]

چند پیشنهاد ساده برای یک برنامه‌ریزی موفق 

لطفا درادامه مطلب ....


موضوعات مرتبط: هدایت تحصیلی، گوناگون
ادامه مطلب
[ چهارشنبه 1392/07/10 ] [ 23:24 ] [ علی رضا خلیلی ]
[ جمعه 1392/07/05 ] [ 20:27 ] [ علی رضا خلیلی ]


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ سه شنبه 1392/06/19 ] [ 9:39 ] [ زیبا بالاخانی ]

آیا برایتان غیرممکن است که هرچقدر هم درخواستی غیرمنطقی باشد، بدون عذاب‌وجدان بگویید «نه»؟ اگر نه گفتن به آدم‌ها - چه رئیستان باشد یا دوست یا عزیزانتان -- بدون اینکه بعد آن حس بدی پیدا کنید، برایتان غیرممکن است، پس یعنی نمی‌توانید به نیازهای خودتان درمقابل نیازهای دیگران اولویت ببخشید. زمانی باید «بله» بگویید که بدانید انجام آن کار برایتان ممکن است، وقتی انجام آن کار در حیطه مسئولیت‌های شماست یا به طریقی مدیون کسی هستید و باید برایش کاری انجام دهید. اما اگر همیشه بخاطر ترس از «نه» گفتن به دیگران «بله» می‌گویید، دیگر زمانش رسیده که وارد عمل شوید و زندگی خود را بدون احساس گناه در دستان خود بگیرید. اگر دوست دارید بدانید چطور، این مراحل را دنبال کنید.


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ سه شنبه 1392/06/19 ] [ 9:15 ] [ زیبا بالاخانی ]
[ سه شنبه 1392/06/19 ] [ 8:57 ] [ زیبا بالاخانی ]
 سرویس دینی جام:
 
توصیه امام صادق (ع) برای تصميم گيري موثر
تصمیم گیری موثر و کارا در زندگی از اهمیت زیادی برخوردار است و حتی در قالب تعبیرهایی چون حکمت دراحادیث و روایات مورد تاکید قرار گرفته است.

به گزارش سرویس دینی جام:یکی از ویژگی های انسان های موفق تصمیم گیری درست و موثر است، اما باید دانست که تصميمي موثر و سازنده مي باشد و از كارآيي مناسبي برخوردار است كه داراي ويژگي هايي باشد.

  دارا بودن اطلاعات كافي

اطلاعات از اصلي ترين عناصر تصميم گيري خوب و موثر است، زيرا همه مديران و خط مشي گذاران، هنگام اخذ تصميم نياز به اطلاعات دارند تا بتوانند پيش بيني هاي لازم را درباره رويدادهاي آتي به عمل آورند. شرايط تصميم گيري از دريچه اطلاعات را مي توان در حالات مختلف، بر روي يك طيف قرار داد كه در يك طرف آن، وضع مطمئن و در انتهاي ديگر وضع تشنج زا قرار مي گيرد.

 تحت شرايط مطمئن، اطلاعات به اندازه كافي وجود دارد و ما به خوبي نسبت به هدف ها آگاهي داريم و درباره نتيجه اقدام يا راهي كه در پيش رو داريم مي توانيم اطلاعات دقيق قابل سنجش و معتبر يه دست آوريم. از اين رو فردي كه در شرايط مطمئن تصميم مي گيرد به اهداف و رويه هاي كار آشنا است و در مورد تصميم گيري خود اطلاعات كافي دارد و بالطبع به تصميمات برنامه ريزي شده نزديك است، چرا كه در تصميمات برنامه ريزي شده، اهداف، رويه ها، روشها روشن است و سياست هاي سازمان چگونگي اخذ تصميم را مشخص مي كند.

 در تصميم برنامه ريزي شده، تا حد آزادي عمل از فرد گرفته مي شود، زيرا اين سازمان است كه تعيين تكليف مي كند و نسبت به آنچه بايد انجام شود، تصميم مي گيرد. با اين حال تصميمات برنامه ريزي شده با هدف صرفه جويي در وقت يا دادن آزادي عمل و اختيار بالا به مديران مي باشد.

 سياست ها، مقررات و رويه ها سبب مي شوند تا مديران در وقت خود صرفه جويي كنند و مقدار بيشتري از وقت خود را صرف امور مهم تر نمايند. وقتي مديران با مسائل پيش بيني نشده و اضطراري روبه رو مي گردند كه سياست هاي سازمان يا شركت براي حل آنها روشي ارائه ننموده و اطلاعات كافي در اين زمينه جمع آوري نشده باشد در اين صورت آنها مجبورند تصميمات برنامه ريزي نشده بگيرند و پس نياز به اطلاعات جامع در چنين موقعيت هايي لازم و ضروري است و تصميم گيري در سازمان زماني موثر مي باشد كه از اطلاعات كافي بهره مند گردد. كلام نوراني امام صادق(ع) به همين نكته اشاره دارد كه در فرازي از وصيت خود به عبدالله بن جندب مي فرمايد: به هنگام هر امري توقف كن، تا ورودي را از خروجي آن شناسايي نمايي قبل از اينكه در آن تصميم واقع گردي و پشيمان شوي.

 آينده نگري و عاقبت انديشي

يكي ديگر از ويژگي هاي تصميم گيري موثر اين است كه تصميم با تدبير و عاقبت انديشي توام باشد، بدين معنا كه اخذ تصميم بدون انديشه در سرانجام آن نمي تواند به صورت يك تصميم خوب، بخردانه و موثر باشد. اميرمومنان(ع) دور انديشي و آينده نگري را نشانه عقل و خردمندي مي شمرند و خردمندترين و عاقل ترين انسانها را افرادي مي دانند كه آينده نگري و عاقبت انديشي بيشتري دارند.

  استفاده از تجربه

 يكي از مسائل مهم در تصميم گيري استفاده از تجارب گذشته است. بهره گيري مناسب از تجارب گذشته مي تواند اطلاعات بسيار ارزشمندي را در اختيار مديران قرار دهد. اگر از تجربه هاي گذشته به صورت صحيح و مناسب بهره برداري شود، ميزان خطا و اشتباه در تصميم ها كاهش مي يابد و تصميمات ارزش و اعتبار بيشتري خواهند داشت. حضرت امير(ع) مي فرمايد: آن كس كه تجربه ها را حفظ كند و به موقع از آنها استفاده نمايد كارهايش به نتيجه مي رسدو نيز مي فرمايد؛كسي كه تجربه اش كم باشد گول مي خورد و كسي كه تجربه اش بسيار باشد كمتر فريب مي خورد.

 بهره گيري از مزاياي تصميم گيري فردي- گروهي

تصميم گيري در صورت فردي و گروهي داراي معايب و مزايايي است. نقاط قوت تصميمات گروهي كسب اطلاعات جامع تر و كامل تر، پذيرش سريع تر تصميم، مشروعيت بيشتر و افزايش تنوع ديدگاهها است و نقاط ضعف آن وقت گير بودن، مبهم و لوث شدن مسئوليت ها و فشار گروه بر اعضا جهت سازش افراد است. نقاط قوت تصميمات فردي سرعت بالا، مشخص بودن مسئوليت تصميم و است و نقاط ضعف آن خلاقيت و نوآوري كم و دقت پايين تصميم است.

 بهترين تصميم گيري اين است كه با ديگران مشورت و از آنان نظرخواهي شود، اما پس از جمع آوري آرا تصميم گيري نهايي با خود شخص باشد اين تصميم گيري مشورتي مزايا و قوت تصميم گيري فردي و گروهي را دارد و از مشكل كمتري برخوردار است. در نتيجه مي توان گفت مهمترین عامل در هر نوع تصميم گيري موثر و موفقيت آميز، قاطعيت و ثبات در تصميم است و تصميم گيري آن گاه موثر و كارا خواهد بود كه از درجه قاطعيت و ثبات لازم بر خوردار باشد. اميرمومنان(ع) مي فرمايد: خداوند سبحان، پيامبران و فرستاده هاي خود را در تصميم ها داراي قدرت و قاطعيت قرار داد.


منابع

- بحار الانوار، ج ۷۸

- غرر الحكم و دررالكلم، حکمت ۳۳۶۷ و ۸۰۳۹

- نهج البلاغه، خطبه


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ پنجشنبه 1392/06/07 ] [ 11:31 ] [ علی رضا خلیلی ]


موضوعات مرتبط: گوناگون
[ دوشنبه 1392/05/28 ] [ 12:42 ] [ زیبا بالاخانی ]

همه ما به سمت افرادیکه لبخند می زنند کشیده می شویم. لبخند یک کشش و جذبه فوری ایجاد می کند. دوست داریم نسبت به آنها شناخت پیدا کنیم.

لبخند حال و هوایتان را تغییر می دهد،

دفعه بعدی که احساس بی حوصلگی و ناراحتی کردید، لبخند بزنید.

لبخند به بدن حقه می زند.

لبخند مسری است.

لبخند زدن برایتان شادی می آورد.

با لبخند زدن فضای محیط را هم شادتر می کنید و اطرافیان را مانند آهن ربا به سمت خود می کشید.

لبخند زدن استرس را از بین می برد.

وقتی استرس دارید، لبخند بزنید. با اینکار استرستان کمتر می شود و می توانید برای بهبود اوضاع وارد عمل شوید.

لبخند زدن سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

به این دلیل عملکرد ایمنی بدن تقویت می شود که شما احساس آرامش بیشتری دارید. با لبخند زدن از ابتلا به آنفولانزا و سرماخوردگی جلوگیری کنید.

لبخند زدن فشارخونتان را پایین می آورد.

وقتی لبخند می زنید، فشارخونتان به طرز قابل توجهی پایین می آید. لبخند بزنید و خودتان امتحان کنید.

لبخند زدن اندورفین، سروتونین و مسکن های طبیعی بدن را آزاد می کند.

تحقیقات نشان داده است که لبخند زدن با تولید این سه ماده در بدن باعث بهبود روحیه می شود. می توان گفت لبخند زدن یک داروی مسکن طبیعی است.

لبخند زدن چهره تان را جوانتر نشان می دهد.

عضلاتی که برای لبخند زدن استفاده می شوند صورت را بالا می کشند. پس نیازی به کشیدن پوست صورتتان ندارید، سعی کنید همیشه لبخند بزنید.

لبخند زدن باعث می شود موفق به نظر برسید.

به نظر می رسد افرادیکه لبخند می زنند اعتماد به نفس بالاتری دارند و در کارشان بیشتر پیشرفت می کنند.

لبخند زدن کمک می کند مثبت اندیش باشید.

لبخند بزنید. حالا سعی کنید بدون از بین رفتن آن لبخند به یک مسئله منفی فکر کنید. خیلی سخت است. وقتی لبخند می زنیم بدن ما به بقیه بدن پیغام می فرستد که <زندگی خوب پیش می رود>با لبخند زدن از افسردگی، استرس و نگرانی دور بمانید.

پس.....همیشه لبخند بزنید.


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ دوشنبه 1392/05/28 ] [ 12:25 ] [ زیبا بالاخانی ]

یادگیری کنترل خشم

خشم پلی است بین هر دو نوع پرخاشگری فیزیکی و کلامی، از این رو اگر بخواهیم پرخاشگری و خصومت را کم کنیم باید یاد بگیریم که چگونه خشم خود را کنترل کنیم. خشم اگر به درستی استفاده شود، می تواند منبع نیرومندی از انرژی مثبت باشد. چنانچه مارتین لوترکینگ می‌گوید(وقتی عصبانی هستم می توانم خوب بنویسم، دعا و موعظه کنم، زیرا در آن هنگام میزان درک خشم اگر به درستی مهار یا جهت داده نشود ممکن است بدل به هیجان بسیار مخربی شود). اگر خشم به درون فرد رخنه کند، ....


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ دوشنبه 1392/05/28 ] [ 12:11 ] [ زیبا بالاخانی ]


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ پنجشنبه 1392/05/10 ] [ 12:11 ] [ زیبا بالاخانی ]


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ یکشنبه 1392/05/06 ] [ 17:41 ] [ زیبا بالاخانی ]

اخلاق بخش عمده‌ای از پیکره نرمال بودن را تشکیل می‌دهد. اخلاق، انسان را وادار به پیروی از برخی باورهای ارزشی و متعالی می‌کنند. ما در روان‌شناسی، انسان را مظهر تعالی خداوند می‌دانیم. یعنی ایمان به خداوند، ایمان به ارزش‌ها، ایمان به مقدسات تعریف شده که بخشی از آن به مقدسات و ارزش‌های متعالی برمی‌گردد و بخشی از آن نیز به اخلاق و صفات خوب متعالی مانند توکل، امید و... مربوط می‌شود و فرد نرمال .....


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ پنجشنبه 1392/05/03 ] [ 12:6 ] [ زیبا بالاخانی ]


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ دوشنبه 1392/04/31 ] [ 19:34 ] [ زیبا بالاخانی ]
سوال : روش‌های مؤثر در جذب کودک به نماز و آموزه های دینی کدام است؟ دغدغه بسیاری از مادران و مربیان در جامعه امروزی این سوال است و از آنجا که درباره روش‌های موثر در جذب کودک به آموزه‌های دینی سخن فراوان است و بنای ما بر اختصار است، به صورت مختصر چند روش کاربردی که والدین می‌توانند، با به کارگیری آنها اثر مثبت در نهادینه نمودن نماز در فرزند خود به جا بگذارند، توضیح داده می‌شود : 
موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ دوشنبه 1392/04/31 ] [ 19:26 ] [ زیبا بالاخانی ]


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ پنجشنبه 1392/04/27 ] [ 11:30 ] [ زیبا بالاخانی ]

نکاتی پیرامون تغییر رشته در دوره پیش دانشگاهی

1-به تک تک دوستانی که قصد تغییر رشته دارند توصیه می کنم مجددا در فرایند تصمیم گیری خود تجدید نظر نمایند ودلایل خودراجهت تغییر رشته مجددا  بررسی و حتمابا یکی دو نفر صاحب نظر مشورت وسپس اقدام نمایند.

2-برای شرکت در تغییر رشته نیاز ی به ارائه درخواست یاتکمیل فرم و.. در مدرسه محل تحصیل ندارید.

3-در صورت امکان قبل از حضور درمحل ثبت نام با اداره محل ثبت نام تماس بگیرید وچنانچه مدارکی لازمست ارائه دهید قبلاتهیه فرمایید.

4-دوستانی که مدرک کاردانی (فوق دیپلم )دارند با رعایت ضوابط می توانند بدون گذراندن دوره پیش دانشگاهی ویا تغییر در نوع دیپلم در کنکوررشته های نظری همانند فارغ التحصیلان دوره نظری (دارای مدرک پیش دانشگاهی)شرکت نمایند.

5-مواد آزمونی جهت تغییر به هررشته طبق برنامه آزمون است اما اگر هر یک از دروس مذکور را در دوره دبیرستان گذرانیده اید نیازی به امتحان مجدد نیست .برای اطمینان بیشتر کد چهاررقمی درس همنام یا مشابه با دروس مذکوررا ازکارنامه کلی دوره متوسطه خوداستخراج نموده وبا مدرسه محل تحصیل یا اداره آموزش وپرورش هماهنگی لازم را بعمل آورید.

6-چنانچه ابهام یا سوالی در خصوص تغییررشته دردوره پیش دانشگاهی یا سال چهارم داشتید با شماره 03114431009کارشناسی مشاوره ناحیه۵ اصفهان تماس حاصل فرمایید.

لطفا برنامه تغییر رشته رابه سایر دوستانتان که قصد تغییر رشته داشته اند اطلاع دهید.

برنامه آزمون تغییررشته دوره پیش دانشگاهی

زمان ثبت نام :۱/۵/۹۲لغایت۱۲/۵/۹۲


موضوعات مرتبط: اخبارواطلاعات، هدایت تحصیلی، گوناگون، هسته مشاوره ناحیه 5اصفهان
[ چهارشنبه 1392/04/26 ] [ 1:8 ] [ علی رضا خلیلی ]

اگر به دنبال خوشبختی می‌گردید، باید بدانید كه این اشتباهات خوشبختی شما را می‌كشند.


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ سه شنبه 1392/04/11 ] [ 17:40 ] [ زیبا بالاخانی ]

مرد و زن قبل از پدر و مادر شدن باید روش تعلیم و تربیت كودك را بدرستی بیاموزند، زیرا دوران تربیت كودك از آغاز تولد بلكه قبل از آن شروع می‌شود. در این دوران بسیار حساس و مهم است كه طبع لطیف كودك شكل می‌گیرد و اخلاق و رفتار و عادات و حتی افكار او پایه‌گذاری می‌شود. بنابراین موضوع تعلیم و تربیت را نباید ناچیز و كوچك شمرد، زیرا یكی از مهم‌ترین مسئولیت‌های هر پدر و مادری درست تربیت كردن فرزندش است.


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ سه شنبه 1392/04/11 ] [ 17:21 ] [ زیبا بالاخانی ]

با توجه به آمار روزافزون طلاق در كشور كه به شكل مرضی درآمده و پیامدهای ناخواسته آن كه به‌صورت آسیب‌های فردی و اجتماعی برجامعه تحمیل می‌شود بجاست یكی از عوامل ماهوی اختلافات خانوادگی كه كمتر به آن پرداخته شده و به شكل «نداشتن تفاهم اخلاقی» نمود پیدا می‌كند را مرور كنیم و آن هم مقایسه شیوه نگرش زنان و مردان در مورد واقعیت‌های یگانه است.


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ سه شنبه 1392/04/11 ] [ 17:9 ] [ زیبا بالاخانی ]

این 25 مورد خلاصه آدابی است که کودک تا 9 سالگی باید یاد گرفته باشد:


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ سه شنبه 1392/04/04 ] [ 12:25 ] [ زیبا بالاخانی ]

خشن ترین عضو بدن انسان!

این روزها خیلی از افراد از زخم دیروزها شاکی اند. از دست زخمها و جراحاتی که به آنها وارد شده است، ناله نمی کنند بلکه زخم سنگینی روی دلشان افتاده است که آنها را رها نمی کند. فکر آنها شده است درمان زخم روی دلشان. آنها فقط به این فکر می کنند که فکرشان از حرفهایی که شنیده اند خالی شود و از زخمهایی که خورده اند آسوده شوند. آنها فقط و فقط به این فکر می کنند که کاش آدمها مسئولیت زبانشان را بر عهده بگیرند و کاش هیچ یک از آدمهای روی زمین زخم زبان نداشته باشند و با زبانشان روح و روان کسی را آسیب نزنند.

بعضی اوقات زخم هایی روی دلمان می ماند والتیام نمی یابد. آخر می دانید چیست؟ می گویند؛ زخم روی دل هیچ وقت ترمیم نمی شود. در مدرسه معرفت و مردانگی، فردی که هیچگاه روی دل کسی زخمی بر جا نگذارد، انسان واقعی است. نکته مهم اینجاست که اگر نمی توانیم زیبا سخن بگوییم بهتر است که زمان سخن گفتن کمی فکر کنیم، تا نیش زبانمان پنهان بماند و روح وروان اطرافیان را آزار ندهیم، تا بتوانند عادی به زندگی شان ادامه دهند.

بعضی اوقات حرفهای افراد طوری مته روح وروانمان می شود که هر چه قدر هم رفتارشان را در تراز و انصاف و وجدان می گذاریم، می بینم در حق مان بی انصافی شده است و مورد بی مهری قرار گرفته ایم. در کنار اینها گاهی زخم خورده می شویم و دیگران نیز به جای مرهم گذاشتن، یك زخم زبان تازه می زنند.

حال آنکه با تمام این تفاسیر هر فردی می تواند با حرکت نابجای عصای کلام خود، وضعیتی نا خوشایند به وجود آورد و به جای شادمانی در دل دیگران اندوه و ناراحتی در باغچه دل اطرافیان بکارد.

هر انسانی واژه هایی دارد که زیبا هستند و تیرگی و نا امیدی کلام را از بین می برد. می توان آرامش و وقار کلمات را حفظ کرد و به کلام جانی بخشید تا واژه ها روح نواز باشند و جان مخاطب را نگیرند.

نکته حائز اهمیت این است که از فردی که نیاموخته چگونه سخن بگوید، توقع نداشته باشیم که بر زخم دل ما مرهم بگذارد. بهترین راه این است که خودمان با گذشت زمان از خطای آن بگذریم و این را در نظر داشته باشیم که زمان، احوال ما را بهبود خواهد بخشید. فقط یك نکته را به خاطر بسپاریم که از آموخته های گذشته برای زیبا کردن امروز استفاده كنیم، شاید دوری کردن از فردی که نمی خواهد شیوه سخن گفتنش را عوض کند، راهکاری مفید برای بهبود او و آرامش ماست.

بهتر است در چاردیواری زندگی، حرف زدن هایمان چارچوب داشته باشد. سقفی از دوستی و محبت. تا می توانیم زبانمان را حفظ کنیم تا روزی خودمان زخم خورده نشویم و سعی مان این باشد که ما نیز به جرگه آدمهایی که زخم زبان دارند ، نپیوندیم.

در آخر اینكه کلام ، زبان، جملاتی که می گوییم همه وهمه، زمانی که به حرکت در می آید می تواند یك صحرا را پر از گل سرخ نماید. پس یادمان باشد در بسیاری از روزهای خدا می توان زیبا سخن گفت و زخم روی دل اطرافیان نگذاشت. حتی می توانیم به افرادی مراجعه کنیم كه روی دلشان زخم بر جا گذاشته ایم واز آنها بخواهیم ما را ببخشند، شاید وجدانمان باردیگر آرامش را تجربه کند!

 


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ شنبه 1392/04/01 ] [ 14:16 ] [ زیبا بالاخانی ]

چهار لطفی که خدا به بیمار می کند!

بیماری یکی از ویژگیها و خصلت هایی است که خداوند در وجود هرموجود زنده ای قرار داده است.

نوع نگاه به بیماری می تواند در افراد متفاوت باشد، آنها که فقط به جسم می نگرند بیماری را سختی و عذاب می بینند و آنها که به ماوراء می اندیشند وصبوری پیشه می گیرند از بیماری، پلکانی برای ترقی معنوی خود می سازند.

نگاه زیبای پیامبر اعظم به بیماری و شخص بیمار شاید با برداشت ما از بیماری متفاوت باشد.

ایشان می فرمایند از برای شخص بیمار چهار خصلت وجود دارد:

1- قلم از او برداشته شود. (یعنی آن واجبی که بر اثر بیماری ترک کرده و یا آن حرامی که بر اثر بیماری مجبور به انجامش شده مواخذه نمی شود)

2-  خداوند به فرشته اعمال دستور می دهد که هر عبادتی که در حال سلامتی انجام می داده برایش بنویسند.

3- چون بیماری در هرعضوی از اعضای بدنش وارد می شود، گناهان آن عضو خارج می شود و اگر در این حال از بیماری مرد آمرزیده مرده است.

4- اگر سلامتی بازیافته و زنده بماند بازهم  آمرزیده شده است.

و آمرزش مربوط به حق الله است و حقوق مردم با بیماری از انسان ساقط نمی شود!

(وسایل الشیعه ج2 ص401)

 


موضوعات مرتبط: گوناگون
[ شنبه 1392/04/01 ] [ 13:58 ] [ زیبا بالاخانی ]
 
 
کودکت را تکریم کن
فرزندان خود را احترام کنید و آدابشان را نیکو بگزارید که از رحمت الهی برخوردار شوید.
امام صادق عليه‏ السلام: مؤمن خانواده خود را از دانش و ادب شايسته بهره مند مى سازد تا همه آنان را وارد بهشت كند. 

کودکان در سنین مختلف، نیازمند توجه و احترام هستند.

از این رو، والدین باید با دقت، این خواسته آنها را پاسخ‏گو باشند. روح ظرافت و حساس کودک، با کوچک‏ترین حرکت نادرست، ناراحت و پژمرده می‏شود. پس باید از هرگونه تحقیر و تمسخر کودک و به زبان آوردن عیب‏ها و خطاهای او به‏ویژه در مهمانی‏ها و دیدارهای خانوادگی پرهیز کرد و با شیوه‏ای خردمندانه به تأیید ویژگی‏های مثبت وی و تشویق او پرداخت.

برخی از والدین، به غلط می‏پندارند پدر و مادر، حق هر گونه اعمال نظر سلطه‏جویانه بر فرزندان خود را دارند و هرگونه که بخواهند، می‏توانند با آنها رفتار کنند.

 در این زمینه، گفتار و کردار پیامبر اسلام صلی‏الله‏علیه‏و‏آله و پیشوایان معصوم علیهم‏السلام با فرزندان خود، بزرگ‏ترین درس‏های تربیتی نسل بشر است. از رسول‏خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله روایت است: «اَکرِمُوا أوْلادَکُمْ وَ أَحْسِنُوا آدابَهُم یُغْفَرْلَکُم؛ فرزندان خود را احترام کنید و آدابشان را نیکو بگزارید که از رحمت الهی برخوردار شوید.» گفته‏اند روزی مردی در حضور پیامبر به خاطر کاری که فرزندش انجام داده بود، از او عیب‏جویی کرد. پیامبر به او فرمود: «فرزندت، تیری از تیرهای تیردان توست.» مفهوم این سخن آن است که فرزندت پاره تن تو و ذخیره آینده توست. تو با اهانت به شخصیت او، هم به خودت ضربه می‏زنی و هم کسی را حقیر می‏کنی که مددکار و پشتیبان تو در آینده خواهد بود و هر کار نیکی که انجام دهد، تو نیز در پاداش آن، شریک خواهی بود.

نقل از : جام نیوز


موضوعات مرتبط: گوناگون
[ پنجشنبه 1392/03/23 ] [ 8:38 ] [ علی رضا خلیلی ]

  به استقبال بهار 

دیوار ضخیم  زمستان  فرو می ریزد و عطر دل انگیز و روح افزای بهاری از پس آن نوید حیاتی دوباره را به جهانیان ارزانی می دارد.

کوه ها از خواب سنگین زمستان سر برداشته و ترنم روح نواز جویباران نغمه جوشش هستی را در گوش کاینات نجوا می کند.

نسیم روح بخش بهار به استقبال رویش و زایشی دیگر وزیدن می گیرد و طبیعت  برهنه  با   ردای   رنگارنگ  بهار خود را  خواهد آراست .

ما نیز به استقبال بهار جامه نو به تن کرده و خانه را می آراییم .

بارالها:توفیقی عطا کن تا روح را صیقل داده ودر سایه لطف وعنایت تو خانه دل را نیز از زنگار گناه و تیرگی بزداییم .

بهار تا بهار را لحظه ای است این لحظه  آغازین با شکوه بر فرد فرد عزیزان این سرزمین سبز مبارک باد.


موضوعات مرتبط: گوناگون
[ دوشنبه 1391/12/21 ] [ 9:25 ] [ اکرم زمانی ]
[ چهارشنبه 1391/12/16 ] [ 19:41 ] [ زیبا بالاخانی ]

کمک گرفتن: گذشتن از موانع زندگی

وقتی با مشکلی دست و پنجه نرم می‌کنیم، طبیعی است که از دیگران کمک بخواهیم. کمک کردن به همدیگر بخش مهمی از یک رابطه خوب است.

کمک گرفتن ساده به نظر می‌رسد اما همیشه هم انجام آن آسان نیست. بعضی وقت‌‌ها خودمان بدون اینکه بدانیم سد راه خودمان می‌شویم.

بعضی باورها و طرزتفکرها.....


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ چهارشنبه 1391/12/16 ] [ 8:50 ] [ زیبا بالاخانی ]

آدم های بزرگ درباره ایده ها سخن می گویند.

آدم های متوسط درباره چیزها سخن می گویند.

آدم های کوچک پشت سر دیگران سخن می گویند .آدم های بزرگ درد دیگران را دارند.

آدم های متوسط درد خودشان را دارند.

آدم های کوچک بی دردند.آدم های بزرگ عظمت دیگران را می بینند.

آدم های متوسط به دنبال عظمت خود هستند.

آدم های کوچک عظمت خود را در تحقیر دیگران می بینند.آدم های بزرگ به دنبال کسب حکمت هستند.

آدم های متوسط به دنبال کسب دانش هستند.

آدم های کوچک می پندارند پاسخ همه پرسش ها را می دانند.آدم های بزرگ به دنبال خلق مسئله هستند.

آدم های متوسط به دنبال حل مسئله هستند.

آدم های کوچک مسئله ندارند.آدم های بزرگ سکوت را در سخن گفتن برمی گزینند.

آدم های متوسط گاه سکوت را بر سخن گفتن ترجیح می دهند.

آدم های کوچک با سخن گفتن بسیار فرصت سکوت را از خود می گیرند.

 


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ سه شنبه 1391/12/08 ] [ 18:57 ] [ زیبا بالاخانی ]
[ پنجشنبه 1391/12/03 ] [ 11:20 ] [ زیبا بالاخانی ]

تلاش کنید همان گونه باشید که می گویید.

تلاش کنید همان گونه رفتار کنید که از دیگران انتظار دارید.

تلاش کنید همان گونه رفتار کنید که گرفتار عذاب وجدان نشوید.

تلاش کنید تا راست گویی و صداقت عادت شما شود.

تلاش کنید همیشه دنبال یادگیری باشید.

تلاش کنید با پیدا کردن دوستان جدید دوستان قدیمی را هم حفظ کنید.

تلاش کنید برای خوب کار کردن خوب هم استراحت کنید.

تلاش کنید همیشه برای اطرافیانتان جذاب باشید.

تلاش کنید اگر از کسی رنجیده اید، با خود او صحبت کنید، نه پشت سر او.

تلاش کنید وقتی به موفقیتی می رسید، آنهایی که در این راه به شما کمک کرده اند را فراموش نکنید.

تلاش کنید تا باور کنید دیگران وظیفه ای در قبال شما ندارند و عامل سعادت یا شقاوت هر کس خود اوست.

تلاش کنید قدردان لطف دیگران باشید و با رفتار و گفتارتان آنها را از محبت پشیمان نکنید.

تلاش کنید به هر چیز آنقدر بها بدهید که استحقاقش را دارد.

تلاش کنید دنیا را با زیبایی هایش ببینید.


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ سه شنبه 1391/12/01 ] [ 19:47 ] [ زیبا بالاخانی ]
[ سه شنبه 1391/12/01 ] [ 19:2 ] [ زیبا بالاخانی ]

 

آشنایی با چند شغل خانگی

اگر كه می خواهید برای خودتان كار كنید و یا اینكه وقت بیشتری را با اعضای خانواده تان بگذرانید بهترین راه حل .....


موضوعات مرتبط: اخبارواطلاعات، مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ جمعه 1391/11/27 ] [ 21:3 ] [ زیبا بالاخانی ]

کلمه ها بر احساس ها و اندیشه ها تاثیر می گذارند، احساس ها بر اندیشه ها و کلمه ها مؤثرند و اندیشه ها بر کلمه ها و احساس ها تاثیر می گذارند.

پس،

بگوییم: از اینکه وقت خود را در اختیار من گذاشتید متشکرم.
نگوییم: ببخشید که مزاحمتان شدم.

بگوییم: در فرصت مناسب کنار شما خواهم بود.
نگوییم: گرفتارم.

بگوییم: راست می گی؟ راستی؟
نگوییم: دروغ نگو.

بگوییم: خدا سلامتی بده.
نگوییم: خدا بد نده.

بگوییم: هدیه برای شما.
نگوییم: قابل ندارد.

بگوییم: با تجربه شده.
نگوییم: شکست خورده.

بگوییم: قشنگ نیست.
نگوییم: زشت است.

بگوییم: خوب هستم.
نگوییم: بد نیستم.

بگوییم: مناسب من نیست.
نگوییم: به درد من نمی خورد.

بگوییم: با این کار چه لذتی می بری؟
نگوییم: چرا اذیت می کنی؟

بگوییم: شاد و پر انرژی باشید.
نگوییم: خسته نباشید.

بگوییم: دوست ندارم.
نگوییم: متنفرم.

بگوییم: آسان نیست.
نگوییم: دشوار است.

بگوییم: خیلی راحت نبود.
نگوییم: جانم به لبم رسید.

بگوییم: مسئله را خودم حل می کنم.
نگوییم: مسئله ربطی به تو ندارد.

 


موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ جمعه 1391/11/27 ] [ 20:50 ] [ زیبا بالاخانی ]

با این افراد ازدواج نکنید!

کسی که با شما اختلاف سنی زیادی دارد.
نمی توانیم بگوییم چقدر اختلاف سنی برای ازدواج مناسب است. این بستگی به خصوصیات فردی شما و همسرتان هم دارد. اما اگر اختلاف سنی شما با کسی آن قدر باشد که بتوان گفت شما از نسلی متفاوت با همسرتان هستید، این ازدواج مشکل دار خواهد شد.

نکته: هرچه در سن پایین تری ازدواج کنید، مساله اختلاف سنی جدی تر است. مثلا یک دختر ۱۸ ساله با پسر ۲۷ ساله مشکلات بیشتری را تجربه می کند تا دختر ۲۷ ساله با پسر ۳۶ ساله؛ با این که میزان اختلاف سنی در هر دو یکسان است.


کسی که با شما اختلاف فکری زیادی دارد.
این فرد نمی تواند حرف شما را بفهمد، نمی تواند شما را درک کند، و نمی تواند با شما به خوبی حرف بزند و ارتباط برقرار کند. شما هم نمی توانید به خوبی با او ارتباط برقرار کنید. دوستان شما با هم فرق دارند، کارهای شما با هم فرق دارد و به سختی می توانید سرگرمی های مشترکی که مورد علاقه هر دوی شما باشد، پیدا کنید. حرف زیادی برای گفتن به هم ندارید و معمولاً بین شما سکوت برقرار می شود. چه کسی چنین رابطه ای را می خواهد؟


کسی که با شما اختلاف عقیدتی زیادی دارد.
هستند افرادی که می گویند برای من همین قدر کافی است که همسر آینده ام به همان خدایی اعتقاد داشته باشد که من اعتقاد دارم و مهم نیست چه دینی دارد. اما مساله این است که "مذهب" الزامات عملی هم دارد و مسیر زندگی و انتخاب های هر روزه افراد را تعیین می کند و اگر قرار باشد شما "مذهبی" باشید هر کدامتان سبک زندگی متفاوتی خواهد داشت که ممکن است با هم تداخل کند. همین طور اگر یکی از شما مذهبی باشد و دیگری نباشد. ازدواج تا حد زیادی با هم یکی شدن است و این اختلاف عمیق جلوی یکی شدن شما با همسرتان را می گیرد.


کسی که با شما اختلاف طبقاتی زیادی دارد.
داستان ازدواج شاهزاده و گدا واقعیت دارد، اما فقط در دنیای داستان. شاید چندان رمانتیک نباشد، اما چنین ازدواجی در دنیای واقعی عاقبت خوشی نخواهد داشت.


کسی که با شما اختلاف فرهنگی زیادی دارد.
فرهنگ ما چیزی است که شخصیت ما و سبک زندگی ما را شکل داده است. اختلاف فرهنگی در ازدواج باعث می شود درک متقابل تا حد زیادی کاهش پیدا کند، و حتی اگر خود شما بتوانید با چنین کسی به تفاهم برسید، ممکن است خانواده ها نتوانند. لازم به تاکید نیست که ازدواج پیوند دو خانواده است.

کسی که با شما اختلاف شخصیتی زیادی دارد.
هر کدام از ما آدم ها در یکی از "تیپ های شخصیتی" می گنجیم. مثلا درون گرا یا برون گرا؛ محتاط یا اهل ریسک؛ عقل مدار یا احساس مدار. و اگر بخواهیم کل زندگیمان را با کسی که خصوصیات شخصیتی بسیار متفاوتی با ما دارد شریک شویم، خودتان می توانید حدس بزنید چه می شود.
نیازی نیست همه با کسی ازدواج کنند که کاملا مثل خودشان باشد، اما تفاوت بیشتر از ۳۰ تا ۴۰ درصد مشکل آفرین می شود.

                                                                                                    منبع: مجله موفقیت

 


موضوعات مرتبط: پرسش وپاسخ، اخبارواطلاعات، مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ سه شنبه 1391/11/17 ] [ 23:55 ] [ زیبا بالاخانی ]

قدرت شفا بخش بخشش

تعریف تازه ای از بخشش:

بخشش، کار بسیار سختی است امّا می‌تواند روان انسان را به آرامش برساند.
موضوعات مرتبط: گوناگون
ادامه مطلب
[ سه شنبه 1391/11/17 ] [ 8:14 ] [ الهام پایدارفر ]

. زندگی یعنی پژوهش، و فهمیدن چیزی جدید.

. عشق، به وجود آورنده اعمال زیباست.

. احساس اجبار به فداکاری، لازمه زندگیست.

. انجام وظیفه، لازمه جهش بسوی پیشرفت است.

. چهار اصل پیشرفت: مردانگی، عدالت، شرم و عشق است.

. تقلید از غرب، خطری است جدی که چشمه های نبوغ را خشک می کند.

. یک عمل درست، بهتر است از هزار نصیحت.

. بزرگترین خوشحالی من در زندگی، هوش و استعداد جوانان ایرانی است.

. راه پیشرفت، ارزش نهادن به علم و تحقیق، احترام به معلمین، اساتید، دانش آموزان و دانشجویـان است.

. سادگی و عشق از عوامل پیشرفت است، که در قلب ما ایرانیان است.

. هرچه انسان وجود ارزشمندتری داشته باشد به همان اندازه مودب و فروتن است.

. فعال باشیم ولی ملایم، عادل باشیم ولی با گذشت.

. هنر، چاشنی زندگیست.

. شخصیت یک ملت را، ادبای آن ملت می سازند.

. طنز در مملکت ما، یک مقاومت ملی است، و همیشه حافظ ایران بوده است.

. موسیقی خوب ایرانی، یک طرز تفکر است، یک فلسفه است، و بیان یک آرزوست.

. داشتن هدف و رفتن به دنبالش خوب است ولی عاشق هدف بودن و گرفتار شدن چیز دیگری است.

. با بچه ها، با اطمینان رفتار کنید تا قابل اطمینان بار بیایند و قابل اطمینان شوند.

. دولت، وظیفه دارد خوشحال کنندگان مردم را تشویق کند.

. باید به جوانان، حفظ سازمان را، آموزش داد.

. سازماندهی، لازمه و خواسته الگوی پیشرفت است.

. حفظ سنن اعتقادی، ملی و نبوغ نژادی، واجب است.  


موضوعات مرتبط: اخبارواطلاعات، مشاوره وروانشناسی، گوناگون
[ پنجشنبه 1391/11/12 ] [ 0:32 ] [ زیبا بالاخانی ]
انسان های بزرگ دو دل دارند: دلی که .....

موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ جمعه 1391/11/06 ] [ 18:54 ] [ زیبا بالاخانی ]

نام

مدرک ورشته تحصیلی

ایام حضور در هسته

شنبه

یکشنبه

دوشنبه

سه شنبه

چهارشنبه

آقا ی دکتر

 غلامرضا نیک راهان

دکترای   روانشناسی

 

 

*

*

*

آقای

 علی اصغررحیمی

کارشناسی ارشد مشاوره

 

 

 

*

 

آقای غلامرضافرزاد

کارشناسیارشدروانشناسی

*

 

 

 

 

آقای

 عبدالخالق محمدی

کارشناسی ارشد مشاوره

 

 

 

*

 

آقای مهران علی پور

کارشناس ارشد  روانشناسی

 

 

*

*

 

سرکارخانم دکتر قلیلی

دکترای    مشاوره

*

*

*

 

 

سرکارخانم حسینی

کارشناسی ارشد مشاوره

 

 

 

 

 

سرکارخانم  کامرانی

کارشناسی ارشد مشاوره

 

*

 

 

 

سرکارخانم ذوالفقاری

کارشناسی ارشد مشاوره

*

 

 

*

 

سرکارخانم مهدوی

کارشناسی ارشد مشاوره

 

*

 

 

*

سرکارخانم دکتر هویدافر

دکترای مشاوره

 

 

*

 

 

سرکارخانم یزدانیان

کارشناسی مشاوره

 

 

*

 

 

سرکار خانم   جعفری

کارشناسی مشاوره

 

 

 

 

*

سرکار خانم بالا خانی

کارشناسی ارشدروانشناسی

*

 

 

 

 

سرکار خانم

 حسین زاده

کارشناسی مشاوره

 

*

 

 

 

آقای   خلیلی

کارشناس علوم تربیتی

*

*

*

*

*

 


موضوعات مرتبط: اخبارواطلاعات، هدایت تحصیلی، کنکور، مشاوره وروانشناسی، گوناگون، هسته مشاوره ناحیه 5اصفهان
[ سه شنبه 1391/11/03 ] [ 12:48 ] [ علی رضا خلیلی ]
شما در کدام گروه قرار دارید؟!
موضوعات مرتبط: مشاوره وروانشناسی، گوناگون
ادامه مطلب
[ دوشنبه 1391/11/02 ] [ 21:20 ] [ زیبا بالاخانی ]

اگر قصد شروع يا ادامه تحصيل در سال جديد ميلادي را داريد و هنوز درباره انتخاب رشته خود مردد هستيد، نشريه نيوجاب نيويو با در نظر گرفتن بازار کاري، رشته‌هاي مناسب و پرتقاضا را به شما معرفي مي‌کند.به گزارش ايسنا، از ميان رشته‌هاي متعدد دانشگاهي که تحصيل در آنها حتي براي افرادي رويايي دست‌نيافتني است، برخي رشته‌ها هستند که قبولي در آنها نه تنها سخت نيست بلکه آينده شغلي خوبي نيز در انتظار دانشجويانش وجود دارد.

فهرست اين رشته‌ها که در صفحه اخبار آموزشي سايت ياهو منتشر شده، در پي مي‌آيد:

1- حسابداري: بنابر اعلام اداره کار ايالات متحده فارغ‌التحصيلان مقطع کارشناسي در رشته حسابداري، بسيار مورد توجه هستند.

2- مديريت: کارخانجات و شرکت‌ها هميشه به دنبال کشف و استخدام استعدادهاي متخصص در امر مديريت هستند، چرا که بسياري از شرکت‌ها به دنبال راهکارهايي جهت کنترل هزينه‌هاي خود در نتيجه افزايش بازدهي هستند.

3- علوم کامپيوتر: رشته‌هاي مرتبط با کامپيوتر نيز در 2013 بازار بسيار خوبي دارند و به دليل ارتباط با حرفه‌هاي خاص و نياز به مهارت‌هاي منحصر به فرد هميشه مورد توجه هستند.

4- علوم ارتباطات: اين رشته در راستاي رشد روزافزون شبکه‌هاي تلويزيوني و اينترنتي بسيار مورد تقاضا است. در حقيقت مادامي که ارتباطات در دنيا ادامه دارد تقاضا در اين رشته نيز ادامه خواهد يافت.

5- طراحي گرافيک: انتخاب اين رشته در سال جديد تحصيلي از اين لحاظ ارزشمند است که مسايل بسياري در اينترنت وجود دارند که بايستي به آنها رنگ و لعاب بخشيد تا سبب گرايش بصري افراد شوند. پيش‌بيني مي‌شود تقاضا براي اين رشته حد فاصل سال‌هاي 2010 تا 2020 با رشد 61 درصدي مواجه شود؛ اين مشاغل شامل طراحي‌ سيستم‌هاي کامپيوتري و ساير رشته‌هاي مرتبط با آن مي‌شود.

6- مهندسي نفت: از آنجايي که در حال حاضر جهان با کمبود سوخت مواجه‌ است، دانشگاه‌ها در تربيت آني و کافي فارغ‌التحصيلان اين رشته با محدوديت زماني مواجه هستند. در همين رابطه اداره کار ايالات متحده اعلام داشته است که براي هر يک از پروژه‌هاي حفاري نياز به مهندسان بيشتري دارند چرا که فرآيند حفاري نفت بسيار پيچيده‌تر شده است.

7- مهندسي مکانيک: مهم‌ترين دليل مورد اقبال بودن اين رشته، توجه شرکت‌ها و کارخانجات و به بهبود کيفيت توليداتشان است. دليل عمده ديگر نيز رشد و توسعه در زمينه انرژي خورشيدي است و مشاغل در اين رابطه نيز هميشه به دنبال تامين نيازها و خواسته‌هاي مردم هستند. بديهي است افرادي که اطلاعات به روز در زمينه فن‌آوري‌هاي روز را دارند با چشم‌انداز بهتر شغلي روبرو خواهند بود.

 


موضوعات مرتبط: اخبارواطلاعات، هدایت تحصیلی، گوناگون
[ دوشنبه 1391/11/02 ] [ 21:5 ] [ زیبا بالاخانی ]
[ دوشنبه 1391/11/02 ] [ 9:51 ] [ علی رضا خلیلی ]
شخصی کنار جوی آبی نشسته بود، دید سیبی بر روی آب می‌آید، دست برد و سیب را برداشت و خورد. بعد از خوردن سیب به فکر افتاد که این سیبی که خوردم از کجا بود؟ پس از جستجوی بسیار به باغی رسید که سیب از آن باغ بود. از صاحب باغ سوال کرد: من سیبی از روی آب برداشتم و خوردم و بعد فهمیدم که سیب از باغ شما بوده است. نزد شما آمده‌ام که مرا حلال کنید یا آنکه قیمتش را بپردازم. صاحب باغ در جواب گفت: این باغ فقط از من نیست، ما چهار برادریم و من سهم خود را به شما بخشیدم. گفت: بسیار خوب، آن سه برادر کجا هستند، جواب داد: دو تا دیگر از برادرانم در ایران هستند و یکی در خارج از ایران. نزد آن دو برادر رفت و حلالیت طلبید و سپس بار سفر بست و به خارج از ایران رفت و خود را به در خانه آن برادر رسانید و قصه را بیان کرد. آن برادر چهارم تعجب کرد که این فرد کیست که برای یک چهارم سیب این همه راه را طی کرده و به اینجا آمده تا حلالیت بطلبد. گفت: من سهم خودم را به شما بخشیدم ولی به یک شرط و آن شرط این است که دختری دارم از چشم کور و از زبان لال و از گوش کر. اگر قبول کنی با او ازدواج کنی حلالت می‌کنم و الا نه.

جوان قدری تامل کرد و پذیرفت. وقتی مراسم عقد تمام شد و داخل حجله رفتند، عروس را حوریه‌ای از حوران بهشتی دید. از حجله بیرون آمد و به پدر دختر گفت: شما گفتید دخترتان کور و کر و لال است. گفت: آری، من دروغ نگفتم، گفتم: کور است چون تا به حال چشمش به نامحرم نیفتاده. کر است، گوش او صدای نامحرم و صدای ساز و آواز و غنا نشنیده. لال است، زبانش به دروغ و غیبت و ناسزا و تکلم با نامحرم باز نشده است. مدت‌ها از درگاه حضرت حق درخواست می‌کردم که خدایا داماد خوبی که هم کفو این دختر باشد به من مرحمت کن. خدا دعای مرا مستجاب کرد و دامادی متقی چون تو که این همه مسافت راه را پیمودی، برای این که یک چهارم سیبی را که خوردی حلال باشد نصیبم کرد.

حاصل این ازدواج عالم جلیل القدر احمد بن محمد اردبیلی معروف به «مقدس اردبیلی»می باشد.

موضوعات مرتبط: داستان های آموزنده، گوناگون
[ شنبه 1391/06/18 ] [ 8:47 ] [ علی رضا خلیلی ]

مرگ تدريجي ما آغاز خواهد شد
  ...اگر سفر نكنيم
...اگر مطالعه نكنيم


موضوعات مرتبط: گوناگون
ادامه مطلب
[ دوشنبه 1391/06/06 ] [ 17:33 ] [ الهام پایدارفر ]

یكی بود یكی نبود، چهار شمع به آهستگی میسوختند و در محیط آرامی صدای صحبت آنها به گوش میرسید:


موضوعات مرتبط: گوناگون
ادامه مطلب
[ یکشنبه 1391/06/05 ] [ 13:24 ] [ الهام پایدارفر ]
[ دوشنبه 1391/05/02 ] [ 9:9 ] [ علی رضا خلیلی ]
[ یکشنبه 1391/04/25 ] [ 10:9 ] [ علی رضا خلیلی ]
آنچه مي خواني، نوشته اي دلپذير است، امّا كوتاه. تنها چيزي كه از تو ستانده مي شود لحظاتي است براي خواندن؛ و انديشيدن به آن چه خوانده اي.
موضوعات مرتبط: گوناگون
ادامه مطلب
[ دوشنبه 1391/04/19 ] [ 10:27 ] [ الهام پایدارفر ]

میلاد پرفروغ حضرت مهدی عج قائم آل محمد ص خجسته باد

شب سردیست و من افسرده         راه دوریست و پایی خسته

تیرگی هست و چراغی مرده           می كنم تنها از جاده عبور

دور  ماندند ز من آدمها                   سایه ای از سر دیوار گذشت

غمی افزود مرا بر غم ها                 فكر تاریكی این ویرانی

بی خبر آمد تا باد دل من                قصه ها ساز كنم پنهانی

نیست رنگی كه بگوید با من          اندكی صبر سحر نزدیك است

هر دم این بانگ برارم از دل            وای این شب چقدر تاریك است

خنده ای كو كه بدل انگیزم             قطره ای كو كه به دریا ریزم

صخره ای كو كه بدان آویزم            مثل این است كه شب نمناك است

دیگران هم غم هست بدل            غم من لیك غمی غمناكتر

هر دم این بانگ برارم از دل           وای این شب چقدر تاریك است

اندكی صبر سحر نزدیك است           اندكی صبر سحر نزدیك است

 


موضوعات مرتبط: گوناگون
[ چهارشنبه 1391/04/14 ] [ 9:6 ] [ علی رضا خلیلی ]
[ شنبه 1391/04/10 ] [ 13:46 ] [ علی رضا خلیلی ]
جهت اطلاع از دروس وشیوه برگزاری آزمونهای پایه ششم ابتدایی ادامه مطلب را بخوانید
موضوعات مرتبط: گوناگون، اخبارواطلاعات، هدایت تحصیلی
ادامه مطلب
[ جمعه 1391/04/02 ] [ 17:42 ] [ علی رضا خلیلی ]

               كروكوديل

 عنوان مخدر جديدي است كه بنابر گزارش‌هاي غيررسمي وارد بازار مصرف كشور شده است ولی مقامات رسمي آنرا هنوز به طور قطعي تاييد و يا رد نمي‌كنند.

 


موضوعات مرتبط: گوناگون، اخبارواطلاعات
ادامه مطلب
[ یکشنبه 1391/03/28 ] [ 12:43 ] [ علی رضا خلیلی ]
۱۰ تغییر اساسی  نظام آموزشی ایران
موضوعات مرتبط: گوناگون، هدایت تحصیلی
ادامه مطلب
[ یکشنبه 1391/03/28 ] [ 11:27 ] [ علی رضا خلیلی ]
آیا تابحال فکر کرده اید چرا کاپیتان مسلمان  ،سرشناس ومحبوب قوتبال جهان اینچنین برخوردی داشته است؟!!!!!!بعد از شش سال راز ضربه زیدان فاش شد

همسر زین الدین زیدان کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال فرانسه دلایل ضربه زدن زیدان به بازیکن ایتالیایی در بازی نهایی جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان را فاش کرد.
از زمان برگزاری فینال جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان تاکنون رسانه‌های جهان هر یک از نگاه خود به گمانه زنی درباره ضربه سر زین الدین زیدان به سینه مدافع ایتالیا، پرداخته بودند. از جمله اینکه ماتراتزی، زیدان را به دلیل مسلمان بودن تروریست خطاب کرده بود.

اما ورونیک فرناندز همسر زیدان بر خلاف این گمانه زنی‌ها، عکس العمل خشن همسرش در آن روز را به اختلاف ونزاع وی با زیدان در شب قبل از مسابقه نسبت داده است.

همسر ستاره سابق تیم ملی فرانسه در چاپ دوم کتاب خود به عنوان «زیدان زندگی اسرار آمیز» آورده است: «اختلاف میان من و زیدان در شب قبل از بازی نهایی جام جهانی ۲۰۰۶، باعث شد تا زیدان با روحیه‌ای خراب پا به میدان این مسابقه گذاشته و آن حرکت خشن را نشان دهد.»

ورونیک که برای شش سال این راز را پنهان کرده بود در این کتاب گفته است: «زیدان در زمین بازی به ویژه پس از اینکه یک فرصت گل را از دست داد، بسیار عصبی و متشنج به نظر می‌رسید.»

همسر زیدان همچنین فاش کرد که «زیدان در این بازی، زیر پیراهنی پوشیده بود که بر روی آن از تیم یونتوس باشگاه سابق خود و رئال مادرید و نیز همه کسانی که در دوران بازی‌اش از او حمایت کرده بودند، تشکر کرده بود تا پس از پایان بازی از آن‌ها قدردانی کند اما اخراج وی از زمین همه چیز را خراب کرد.»


موضوعات مرتبط: گوناگون
[ چهارشنبه 1391/03/10 ] [ 21:55 ] [ علی رضا خلیلی ]
به لطف خداوند منان ،درراستای خدمت رسانی  با همت وتلاش مشاوران ناحیه ۵ در هسته مشاوره ومدارس ناحیه موفقیتهای زیر در سطح استان پهناور اصفهان درسال ۱۳۹۰ حاصل شد :

۱-کسب رتبه برتر در هفته معرفی مشاغل (اردیبهشت ۹۰)

۲- کسب رتبه برتر در بین هسته های مشاوره استان(سال ۹۱-۹۰)

۳- کسب رتبه برتر در زمینه بهداشت روانی (هفته بهداشت روانی مهر۹۰)

کسب این توفیقات که به لطف قادر هستی بخش و تلاش بی امان مشاوران حاصل گردید را به همه همکاران مشاور تبریک عرض می کنیم .


موضوعات مرتبط: گوناگون، اخبارواطلاعات
[ چهارشنبه 1391/03/10 ] [ 8:27 ] [ علی رضا خلیلی ]
دکتر توفیق موسیوند

چوپان نوجوانی که قلب مصنوعی را اختراع کرد


موضوعات مرتبط: گوناگون، داستان های آموزنده
ادامه مطلب
[ یکشنبه 1391/02/10 ] [ 13:14 ] [ علی رضا خلیلی ]

سه چیز در زندگی که هرگز نباید آنها را از دست داد

سه چیز در زندگی پایدار نیستند

/ رویاها / موفقیت ها / شانس /

سه چیز در زندگی وقتی از کف رفتند باز نمی گردند

/ زمان / گفتار/ موقعیت /

سه چیز ما را نابود می کنند

 / تکبر / زیاده طلبی / عصبانیت /

سه چیز انسانها را می سازند

/ کار سخت / صمیمیت / تعهد/

سه چیز بسیار ارزشمند در زندگی 

/عشق / اعتماد به نفس / دوستان /

سه چیز در زندگی که هرگز نباید آنها را از دست داد

/ آرامش / امید / صداقت /

سه اصل خوشبختی زندگی ما

/ تجربه از دیروز / استفاده از امروز / امید به فردا /

سه اصل تباهی زندگی ما

/  حسرت دیروز/ اتلاف امروز / ترس از فردا /

همیشه دلیل شادی کسی باش ، نه شریک شادی او  

همیشه شریک غم کسی باش ، نه دلیل غم او                                                   


موضوعات مرتبط: گوناگون
[ چهارشنبه 1390/11/26 ] [ 7:34 ] [ علی رضا خلیلی ]

براساس نظرسنجی که موسسه ملی تحقیقات دانشگاه شیکاگوانجام داده است، این شغلها در ردیف شادترین شغلهاي دنیا قرار گرفته اند:

آتشنشان: 80 درصد از آتشنشانها از کار خود بهشدت راضی هستند، چراکه شغل آنها همواره کمک کردن به دیگران و در بسیاري از مواقع نجات جان دیگران از مرگ حتمی است. با آنکه همه آتشنشانان در طول هفته با خطرات زیادي روبهرو هستند اما همین حسکمک به همنوع آنها را راضیترین شاغلان دنیا میکند.

فیزیوتراپ: کار این قشر از جامعه هم مستقیماً با مردم و کمکبه افرادي در ارتباط است که توان کمتري نسبت به دیگران دارند. آنها هم پس از حل مشکل دیگران از کار خود احساس رضایت میکنند و در نتیجه از نظر خود شغل خوب و شادي دارند.

نویسنده: هر چند بسیاري از نویسندگان، نه تنها در ایران بلکه در سراسر دنیا، همواره از کم بودن دستمزدها و حقوق خود ابزار ناراحتی میکنند اما حس خوب روي کاغذ آوردن ذهنیتها و تفکرات

شخصی براي این افراد، شغل نویسندگی را جذاب، دوست داشتنی و حتی شاد میکند.

معلم: اگر چشم خود را به روي حقوق ناچیز معلمان ببندید و به دیگر ویژگیهاي معلمی به ویژه ارتباط بابچه ها و آموزش درسها و نکات تازه به دیگران فکر کنید، حتما معلمی را شغلی شاد و دوستداشتنی مییابید.

هنرمند: معمولاً وقتی صحبت از روحیه لطیف میشود، اولین کسانی که به ذهن میآیند، هنرمندان هستند.

البته شادي و نشاط هم جزو لاینفک هنر است و در این بین بهنظر میرسد مجسمهسازان و نقاشان ازهمه اقشار هنري شادتر هستند.

روانشناس: این قشر از جامعه وظیفه سنگین و مهمی بر دوش دارند که البته در بسیاري مواقع هم شنیدن مشکلات دیگران به نظر سخت و غمانگیز میرسد اما روانشناسان چندان این ایده را قبول

ندارند، چراکه معتقدند گذاشتن راهحل پیشپاي کسانی که تا مرز سیر شدن از زندگی هم پیشمیروند،

بسیار لذت بخشو شادي آفرین است.


موضوعات مرتبط: گوناگون
[ دوشنبه 1390/11/24 ] [ 7:38 ] [ علی رضا خلیلی ]

شما و تلفن همراهتان
اگر آن گونه كه با تلفن همراهتان برخورد می‌كنید با همسرتان برخورد می‌كردید؛ اكنون خوشبخت ‌ترین فردِ دنیا بودید...!
اگر هر روز شارژش می‌كردید...!
باهاش در روز از همه بیشتر صحبت می‌كردید...!
پایِ صحبت‌هایش می‌نشستید...!
پیغام‌هایش را دریافت می‌كردید...!
پول خرجش می‌كردید...!
براش زیور آلاتِ تزئینی می‌خرید...!
دورش یك محافظ محكم می‌كشیدید...!
در نبودش احساسِ كمبود می‌كردید...!
حاضر نبودید كسی‌ نزدیكش شود حتی...!
مطالبِ خصوصیتان را به حافظه اش می‌‌سپردید...!
همیشه و همه‌جا همراهتان بود حتی در اوج تنهایی‌...!
و اگر همیشه... همراهِ اولتان بود...
با داشتن یك همسر خوب و مهربان هیچكس تنها نیست...!
..................................................................................................................................
در ضمن اضافه می‌كنم الان هم كه گوشی ها لمسی شده، اگر همون قدر كه گوشی رو تاچ(touch) می‌كنید همسرتون رو نوازش بكنید كلی خوشبخت می‌شوید!!
..................................................................................................................................
و در آخر سیمكارت: سعی كنیدیكی باشد..!!

 


موضوعات مرتبط: گوناگون، داستان های آموزنده
[ دوشنبه 1390/11/24 ] [ 7:34 ] [ علی رضا خلیلی ]
[ دوشنبه 1390/08/30 ] [ 10:15 ] [ علی رضا خلیلی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

دوستان خوبم!
لطفا برای دسترسی راحت ترواستفاده از مطالب وبلاگ به عناوین مطالب یا پیوندهای روزانه ویا آرشیو موضوعی مراجعه فرمایید واز موضوعات مختلف وبلاگ دیدن فرمایید.متشکرم
برچسب‌ها وب
امکانات وب

مرجع

آیه قرآن تصادفی